Krab tęczowy
(Cardisoma armatum)
POCHODZENIE:
Występują w Południowej Ameryce oraz południowej Afryce.
WIELKOŚĆ:
Dorastają do 20cm. szerokości pancerza, przy czym nie udokumentowano w hodowli domowej kraba tęczowego o karapaksie przekraczającym 10cm.
DYMORFIZM:
ZACHOWANIE: Na ogół żyją po kilka lat, często jednak odchodzą z powodu złych warunków życiowych. Pochodzą z odłowu, gdyż bardzo ciężko jest rozmnożyć ten gatunek w warunkach hodowlanych. Ich aktywność jest całodobowa, nasila się wczesnym rankiem i późnym wieczorem. TEMPERATURA: Temperatura w dzień powinna sięgać okolic 28°C. W nocy spadać nawet do 21-23°C.
WODA: pH 6,0-8,0 woda miękka do twardej.
POKARM:
Warzywa:
Bób, brokuły, dynia, fasola (zarówno zwykła jak i wielkokwiatowa), groch, kalafior, koper ogrodowy, kukurydza cukrowa, majeranek ogrodowy, marchew zwyczajna, melon, papryka (wszelakie), pietruszka korzeniowa, seler naciowy, słonecznik, szczypiorek, rabarbar ogrodowy. UWAGA: Krabowi nie należy podawać sałaty oraz szpinaku, ponieważ zawierają w sobie wiele kwasów organicznych w tym szczawiany, które wiążą wapń.
Owoce:
Agrest, ananas, arbuz, avocado, banan, brzoskwinia, cytryna, czereśnia, daktyl, figa, granat, grejpfrut, gruszka, jabłko, jagoda, jeżyna, kasztan jadalny, kiwi, limonka, malina, mandarynka, mango, migdały, morele, nektaryna, oliwa, orzech kokosowy, papaja, pomarańcza, porzeczka, poziomka, śliwka, truskawka, winogrona, wiśnia.
Wapno
Oskórek, czyli chitynowy pancerz kraba tęczowego jest zbudowany z chityny oraz wysycany solami wapnia, dlatego podawania dodatkowego wapnia krabowi może wpłynąć pozytywnie na dalszy jego rozwój. Jednak, gdyby spojrzeć na inne skorupiaki, np. krewetki to dowiadujemy się, że najwięcej węglanu wapnia pobierają one przy pomocy skrzeli. Istnieje, więc możliwość, że krab również pobiera węglan wapna w większości przypadkach za pomocą skrzeli. Na wszelki wypadek dobrze zostawić w jakimś miejscu trochę wapna dla kraba. Do wyboru jest: Wapno kondycyjne dla żółwi, sepia, skorupka jajka kurzego (przegotowana), kreda szkolna, witaminy i preparaty, pokarm zwierzęcy, np. krewetki i ślimaki. Należy pamiętać, że żadne z w/w rzeczy (z wyjątkiem zwierząt) nie dodajemy do wody, gdyż zmieni to jej odczyn.
Surowe mięso:
W naturalnych warunkach krab zjada padlinę, dlatego decyzja o karmieniu kraba mięsem pozostaje w kwestii hodowcy. Jeżeli już chcemy krabowi podać mięso to niech to będzie filet, serce lub wątroba kurczaka albo indyka.
Żywy pokarm:
Ryby akwariowe, np. brzanki, danio, gupiki, neony i wiele, wiele innych; Ślimaki, np. świderki, zatoczki rogowe, ampularie; Krewetki i małe raki, Larwy mącznika młynarka, Mysie oseski.
WARUNKI HODOWLANE: Najważniejszymi rzeczami są kryjówki. Są one niezbędnym minimum. Wielu hodowców ogranicza się do jednej zarówno w części lądowej jak i wodnej. W miarę możliwości radzę stworzyć ich jak najwięcej. W wodzie musi być, co najmniej 2-3 razy większa od kraba (stworzenie takowej nie jest takie proste), gdyż najczęściej w nich nasz podopieczny będzie chciał zrzucać pancerz - w innym wypadku będzie zmuszony to robić w widocznej dla wszystkich części, co z kolei wpłynie na poziom jego stresu i możliwość powikłań linienia. Na budowę kryjówki nadaje się teoretycznie wszystko. Można zbudować jaskinię z kamieni lub łupków, kupić gotową z piaskowca. Zrobić z doniczki lub z preparowanego odpowiednio kokosa albo bambusa. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej wyobraźni.
Kraby pakowane są w karton z wypełniaczem co daje pewność, że dotrze bez uszczerbku na zdrowiu.
Wszystkie sprzedawane zwierzęta na moich aukcjach są zdrowe i po kwarantannie.
Masz 100% pewność otrzymania zdrowych i młodych osobników
Przy zakupie za 200 zł (łącznie moje aukcje) wysyłka gratis.
Zapewniam bezpieczny i humanitarny transport do klienta.
Przed zakupem proszę o kontakt w celu ustalenia opcji i kosztu dostawy.
e-mail: [zasłonięte]@o2.pl
tel: 883-[zasłonięte]-142
|