2 karty beznominałowe emisji RUP Lublin (mały nakład - 500 szt) upamiętniajace X rocznicę utworzenia Muzeum 24 Pułku Ułanów im.Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego w Kraśniku. Oddział Muzeum Regionalnego, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku. Te piękne karty zaopatrzone są w stempel ze Swięta.
24 Pułk Ułanów obchodzonego 2 lipca.
Stan jak skan
Pułk zorganizowano w 1920 roku podczas wojny polsko – bolszewickiej ( początkowo jako 214 Pułk
Armii Ochotniczej ). W latach 1[zasłonięte]922-19 pułk stacjonował w Kraśniku . W Wojnie Obronnej 1939 roku, wchodząc w skład 10 Brygady Pancerno – Motorowej płk. dypl. Stanisława Maczka, walczył na południu Polski, m.in. pod Jordanowem, Wysoką, Kasiną Wielką, Rzeszowem, Łańcutem i Lwowem. 19 września przekroczył granicę węgierską, żołnierze zostali na Węgrzech internowani.
W ramach organizowanej w 1940 roku armii polskiej we Francji, pułk częściowo odtworzono. Podczas kampanii francuskiej brał udział w walkach m.in. pod Montbard. Po upadku Francji w został zreorganizowany w pułk pancerny w składzie 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. W ramach 1 DPanc udział w inwazji na kontynent w czerwcu 1944 roku, wyzwalając miasta francuskie, belgijskie i holenderskie. Pułk wyróżnił się szczególnie w krwawych walkach pod Falaise i Chambois. Szlak bojowy zakończył w bazie hitlerowskiej Kriegsmarine - Wilhelmshaven
|