|
Firma Herbalist
jest Polską firmą, założoną w 2009 roku.
Od początku działalność nasza opiera się o surowce naturalne pozyskane z ekologicznie czystych terenów Polski północno wschodniej. Specjalizujemy się w sprzedaży ziół i mieszanek przyprawowych, opartych na naturalnych składnikach. Zaopatrujemy się u dostawców posiadających certyfikat BIO na państwa Unii Europejskiej oraz NOP na rynek USA.
Od zawsze
intensywnie pracujemy nad rozwojem i ulepszaniem naszych produktów. Zgodnie z zapotrzebowaniem rynku, sugestiami naszych klientów oraz własnymi pomysłami.
Od wielu lat wierzymy, że podstawą osiągnięcia sukcesu jest solidny produkt, gwarantujący wysoką jakość. Na bazie wyselekcjonowanych surowców (potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami jakości), utrzymujemy stabilny, wysoki standard naszych produktów.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty przygotowanej przez firmę Herbalist.
Zadowolenie naszych Klientów jest dla nas sprawą najważniejszą, a spełnienie Państwa oczekiwań daje nam olbrzymią satysfakcję. Nasza oferta, którą przedstawiamy Państwu zawiera najbardziej sprawdzone i najlepsze produkty. Zachęcamy do zakupu oferowanych produktów, gdyż siła zdrowia tkwi w naturze. Jesteśmy przekonani, iż oferowane przez nas produkty spełnią Państwa oczekiwania i w sposób naturalny pomogą Państwo swojemu organizmowi przywrócić żywotność oraz poprawić samopoczucie. Życząc dużo zdrowia zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami.
Przedmiotem tej aukcji jest
Kozieradka nasiona 50g
Występowanie
Jest rośliną jednoroczną, spotykaną na łąkach, polach, miedzach i pastwiskach. Uprawiana w wielu krajach Europy, zwłaszcza na południu. U nas uprawia się ją także, ale odmianę o większych nasionkach.
Wygląd zewnętrzny
Roślina niepozorna, podobna listkami do koniczyny, o łodydze wzniesionej, wyrastającej od 30 do 50 cm wysokości. Liście ogonkowe, trójdzielne, z kątów których wyrastają pojedynczo lub parami drobne, bladoróżowe kwiatki. Owocem jest strąk - cienki i lekko wygięty, zawierający od 10-20 nasionek. W tych samych środowiskach spotyka się też u nas tzw. kozieradkę błękitną (Trigonella coerulea) o kwiatkach błękitnych, zebranych w okrągłe gronka, o zapachu i właściwościach tych samych co kozieradka pospolita, używana też jako roślina przyprawowa.
Surowiec
Nasionka jasnobrązowe, lekko spłaszczone, 2 do 3 mm długości. Zbiera się strąki, gdy zaczynają żółknąć, następnie suszy się je i wyłuskuje nasiona.
Główne związki, ich właściwości i zastosowanie
Cała roślina ma dość silny zapach, a roztarte nasiona przenikliwy i swoisty. Smak gorzkawy i śluzowaty. Nasionka zawierają bardzo dużo białka, bo aż 30%, a także tłuszcze, dużo śluzu i ślady olejku etercznego, saponiny, flawonoidy, cholinę, tak cenną dla systemu nerwowego lecytynę oraz witaminy PP i trygonolinę, która pod wpływem prażenia nasionek kozieradki przechodzi w dużej mierze w aktywną postać witaminy PP. Surowiec zawiera także prowitaminę A, witaminę F i D oraz inne dotąd mało zbadane związki. Zarówno nasionka kozieradki jak i ziela świeżego lub suszonego używa się jako przyprawy. Zapach kozieradki jest bardzo podobny do twardego, znakomitego sera zwanego parmezanem, obecnie u nas nieosiągalnego, a we Włoszech stosowanego jako dodatek do różnych potraw, zwłaszcza spagetti, pizzy i innych. Również u nas prywatnie u znawców, a także w niektórych specjalistycznych jadłodajniach używa się tego surowca w postaci zmielonych nasion lub sproszkowanego ziela jako dodatku, ale tylko w bardzo małej dawce, do potartego, twardego sera, albo też do twarogu, makaronu, surówek i innych potraw, podnosząc wybitnie ich smak i zapach.
Przez długie lata używano zmiażdżonych lub sproszkowanych nasionek kozieradki w stanach wychudzenia i osłabienia dla pobudzenia apetytu i przyspieszenia przemiany materii, jednak z uwagi na gorzki smak i przenikliwie silny zapach zaniechano we współczesnym lecznictwie praktyki przyjmowania doustnie tego surowcą, ale nadal stosuje się rozdrobnione nasionka do okładów w celu zmiękczenia ropnych zapałeń skóry, przy czyrakach itp. W Egipcie, z uwagi na możliwości szybkiego wzbogacenia organizmu w witaminy PP i przeciwdziałania skutkom niedoboru tej witaminy (pelagra), podaje się prażone nasionka kozieradki jako lek i środek wzmacniający.
Działanie: odżywcze, przeciwzapalne, żółciopędne, rozkurczowe, poprawiające samopoczucie, żółciotwórcze, pobudzające wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego, wzmacniające, usprawniające wchłanianie pokarmów, regulujące wypróżnienia, pobudzające regenerację wszystkich tkanek, aktywujące hemopoezę (kozieradka to naturalny aktywator procesów wytwarzania krwinek), mlekopędne, moczopędne, przeciwalergiczne, anaboliczne. Obniża poziom glukozy we krwi zwiększajęc jej przenikanie do komórek, podobnie jak insulina. Wodno-alkoholowe wyciągi z kozieradki pobudzają miogenezę (rozwój tkanki mięśniowej), wzrost tkanki mięśniowej, chrzęstnej, kostnej i łącznej właściwej. Saponiny sterydowe kozieradki są prekursorami w syntezie horomonów sterydowych o działaniu anabolicznym (estrogeny, dehydroepiandrosteron, testosteron). Kozieradka zwiększa syntezę kortykosteroidów w nadnerczach. Zwiększa retencję azotu w ustroju, pobudza syntezę białek, dostarcza związki aminowe i aminokwasy, które mogą być wykorzystane w procesach anabolicznych (asymilacji). W wielu krajach kozieradka uważana jest za skuteczny afrodyzjak. Lecytyna i inne fosfolipidy zawarte w kozieradce działają psychotonicznie i pobudzająco na motorykę mięśni. Wodno-alkoholowe przetwory z kozieradki zwiększają wydolność fizyczną (o 30-60%, zależnie od diety) i psychiczną (nawet o 80%). Dzięki zawartości fosfolipidów, choliny i betainy oraz sitosterolu kozieradka działa lipotropowo i przeciwmiażdżycowo. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminacji toksyn z ustroju. Zapobiega także zastojom żółci i rozwojowi kamicy żółciowej. Chroni wątrobę przed wpływem niektórych ksenobiotyków (leków, węglowodorów). Preparaty kozieradkowe podane doustnie wywierają również wpływ przeciwkaszlowy i przeciwdepresyjny.
Zastosowanie zewnętrznie (okłady, płukanki) działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco, pobudzająco na regenerację. Kompresy i częste przemywanie wodnymi oraz wodno-alkoholowymi wyciągami z kozieradki działają przeciwtrądzikowo. Przyśpieszają resorpcję ropni i gojenie krostek. Zauważyłem także właściwości przeciwplamicze kozieradki (usuwa plamy po ropniach, stłuczeniach, ukąszeniach owadów). Obecnie w niektórych krajach kozieradka jest wykorzystywana do produkcji hormonów sterydowych.
Wskazania: osłabienie fizyczne i psychiczne, wychudzenie, zanik mięśni, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, złamania kości, niedokrwistość, zaparcia, kamica żółciowa, stłuszczenie serca, nerek i wątroby, choroby alergiczne, kaszel, nieżyty układu oddechowego; stany zapalne powiek, spojówek i gałki ocznej (okłady + zażywanie doustne); troficzne choroby skóry (zewnętrznie + doustnie), owrzodzenia skóry, ropnie, przetoki ropne skórne, plamy na skórze, krwiaki, sińce, owrzodzenia błon śluzowych, stany zapalne jamy ustnej, gardła i narządów płciowych, oparzenia, rany, odleżyny; choroba wrzodowa, ostre nieżyty przewodu pokarmowego z bolesną biegunką i bólami brzucha; uprawianie kulturystyki bez wyraźnych efektów przyrostu mięśni, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, niedobór estrogenów, niedoczynność kory nadnerczy. Do lewatyw: zaparcia, hemoroidy, stany zapalne odbytu. Do irygacji i nasiadówek: stany zapalne pochwy i warg sromowych, świąd sromu. Za granicą przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji (niemocy płciowej) oraz w okresie przekwitania (menopauzy), bowiem działają estrogennie.
Działania niepożądane U niektórych osób pod wpływem przetworów z kozieradki pot i łój przybiera kozi zapach.
Dawkowanie i preparaty: Odwar - Decoctum Trigonellae: 3 łyżki nasion mielonych zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance. W razie schorzeń układu oddechowego i pokarmowego przyjmować 4-6 razy dziennie po 100 ml. Taki odwar używa sie także do okładów, płukanek, lewatywy, irygacji i przemywania.
Wyciąg wodno-alkoholowy: 4 łyżki mielonych nasion zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 60 minut pod przykryciem, następnie dolać 200 ml alkoholu 40-60%, przelać do słoja i szczelnie zakręcić. Odstawić na 3 dni, po czym przefiltrować, dodać miód spadziowy (200 ml), wymieszać. Preparat zażywać 3-4 razy dziennie po 4-6 łyżek.
Intrakt kozieradkowy - Intractum Trigonellae: pół szklanki mielonych nasion kozieradki zalać 250 ml gorącego alkoholu 40-60%, zamknąć w słoju i macerować 7 dni; przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 1-2 łyżki. Intraktem można przemywać schorzałą skórę.
Alkoholmiód kozieradkowy pobudzający i wzmacniający - Alkoholmel Trigonellae tonicum: na każde 100 ml intraktu kozieradkowego Intractum Trigonellae dać 100 ml miodu spadziowego (mel), 30 ml nalewki z miłorzębu Tinctura Ginkgo oraz 30 ml Cardiol C - krople, 10 ml kropli Cardiamid-Coffein - krople lub 30 ml koraminy - krople, wymieszać. Zażywać 2-3 razy dziennie po 1 łyżce. Maksymalna dawka jednorazowa - 2 łyżki. Dla wzmocnienia działania można dodać na przepisaną proporcję 1 łyżkę pyłku kwiatowego granulowanego i 10 kropli nalewki miętowej. Uwaga! Preparat silny!, ale bezpieczny. Alkoholmel Trigonellae stosować przy zaburzeniach koncentracji, myślenia, osłabieniu fizycznym i psychicznym, osłabieniu serca, przy depresji.
Tonik przeciwdepresyjny i psychotoniczny - Tonicum antidepressivum et psychotonicum: intrakt z kozieradki 100 ml, nalewka lub sok z dziurawca - 30 ml, nalewka lub intrakt z miłorzębu - 30 ml, nalewka z arniki - 30 ml, pyłek kwiatowy - 2 łyżki, witamina B6 w tabletkach - 5 tabletek 50 mg rozkruszonych (lub 5 ampułek 50 mg), cardiamid-coffein krople - 20 ml, Cardiol C lub koramina - krople - 30 ml, miód spadziowy lub wielokwiatowy płynny - 100 ml, wszystko starannie wymieszać. Dla wzmocnienia działania można dodać 60 ml francówki Alpa.
Działanie: pobudza psychicznie i fizycznie, zwiększa zdolność zapamiętywania, zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną, zwiększa percepcję wrażeń słuchowych i wzrokowych, poprawia kojarzenie. Preparat jest naturalny i bezpieczny w stosowaniu. Dawkowanie: 2-3 razy dziennie po 1 łyżce. Maksymalna dawka jednorazowa 2 łyżki.
Naturalna mikstura anaboliczna Mixtura anabolica: nasiona kozieradki - 2 części, nasiona wiesiołka - 1 część, korzeń żywokostu - 1 część, korzeń mydlnicy - 1 część, ziele rdestu ptasiego - 1 część, ziele lebiodki - 2 części, ziele lucerny (lub nasiona soi) - 2 części, plecha morszczynu Fucus lub listownicy Laminaria - 1 cz. Surowce wymieszać, w razie potrzeby przemielić. Na każde pół szklanki mieszanki roślinnej dać 200 ml gorącego alkoholu 40-60% (rozcieńczony spirytus, wódka czysta). Odstawić w zamkniętym słoju na 7-10 dni, przefiltrować. Na każde 100 ml uzyskanego wyciągu ziołowego dać 100 ml miodu, 4 łyżki pyłku kwiatowego, 4 rozgniecione drażetki Vitaralu, 2 żółtka jaja kurzego oraz witaminę E w kroplach (10 ml). Składniki wymieszać bardzo starannie. Zażywać 2 razy dziennie po 3 łyżki. Równocześnie przyjmować odżywkę aminokwasową (np. Salvimulsin MCT 800, ProSobee 1, 2, Proten Plus). Do preparatu można dodać także płynny wyciąg z aloesu (lub sok aloesowy), albo też sok (nalewkę) z babki lub pokrzywy, które działają stumulująco i aktywująco na układ immunologiczny i procesy syntezy białek (na podaną proporcję - 50 ml) oraz procesy hemopoezy (tworzenia krwi). Mikstura pobudza syntezę białek tkanki łącznej i mięśniowej, zwiększa retencję azotu, przyśpiesza regenerację wszystkich tkanek, działa odżywczo, wzmacniająco i odtruwająco. Składnikami czynnymi są prekursory sterydowe, flawonoidy, sitosterole, aminy, aminokwasy, fosfolipidy, terpenowe i sterolowe aktywatory uwalniania liberyn oraz hormonów sterydowych. Nie wywołuje objawów ubocznych. U kobiet nasila laktację.
Kozieradka (papki z mielonych nasion) mogą być wykorzystane do leczenia wrzodów, dermatoz, trudno gojących się ran i oparzeń. Kozieradka reguluje przemianę materii, przy czym nasila anabolizm (procesy syntezy i budowania ciała). Poprawia czynności układu pokarmowego, osłania nabłonek żołądka i jelit. Leczy nieżyt przewodu pokarmowego. Zalecana jest przy chorobie wrzodowej. Do lewatyw przy zapaleniu odbytu (około 200-300 ml do odbytu za pomocą gruszki). Do irygacji i nasiadówek przy zapaleniu krocza, narządów płciowych żeńskich i męskich. Skuteczne są wywary z kozieradki w leczeniu zapaleniu gałki ocznej, powiek i spojówek (okłady 20-30 minutowe). Znakomicie działają maseczki i okłady z wywaru kozieradkowego przy cerze suchej, trądzikowej, z trądzikiem różowatym, z plamami i dermatozą. Oczyszcza, odżywia i odświeża skórę. Kozieradka uznana jest w ziołolecznictwie za roślinę zapobiegającą niedokrwistości i krzywicy. Ogólnie wzmacnia organizm i aktywuje procesy odnowy i odtruwania, wzmaga też odporność organizmu.
Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępują konsultacji z lekarzem i nie mogą być podstawą do stosowania jakichkolwiek wyrobów medycznych, środków farmaceutycznych czy form terapii. Wszelkie decyzje w w/w kwestii należy konsultować z lekarzem.
|