Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KOZEŃSKI AUSTRIA 1918 DZIEJE SPOŁECZNE POLITYCZNE

21-02-2014, 20:10
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3962012985
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 21-02-2014 19:45:00

Dodatkowe informacje:
Region: Europa
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1970
Język: polski
Tematyka: Narody, państwa, miasta
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

JERZY KOZEŃSKI
AUSTRIA
1[zasłonięte]918-19
Dzieje społeczne i polityczne
WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE 1970





SPIS TREŚCI

Wstęp ...............
Rozdział I: Od monarchii do republiki......"
Rozdział II: „Niemiecka Austria".......^8
Rozdział III: Powojenne kryzysy 1919—1924.....^
Rozdział IV: Wewnętrzne konflikty 1924—1931 ....
Rozdział V: Od Genewy do Lozanny......
Rozdział VI: Dollfuss . . ........
Rozdział VII: Ostatnie lata I Republiki......^
Rozdział VIII: Deklaracja moskiewska.......
Rozdział IX: Wyzwolenie Austrii........
Rozdział X: Rząd Rennera.........
Rozdział XI: Polityka wewnętrzna 1945—1955 . . . - ^"'
Rozdział XII: Traktat państwowy.......ll
Rozdział XIII: Koniec wielkiej koalicji . . - - - f"
Rozdział XIV: Neutralność Austrii i jej polityka zagraniczna 258 Rozdział XV: Sprawa „Południowego Tyrolu" .... 275 Rozdział XVI: Osiągnięcia gospodarcze Austrii po II wojnie
światowej..........
Zakończenie............ ^
Wykaz literatury.......... g25
Aneks............ Q0Q
Skorowidz nazwisk..........





WSTĘP
Gdy w przełomowych dniach października

i listopada 1918 r. na gruzach wielonarodowej monarchii habsburskiej tworzyły się państwa narodowe, na jej niemieckich językowo obszarach powstała republika nazwana początkowo Niemiecką Austrią. Wyłoniła się też wówczas kwestia obszaru terytorialnego tego nowego państwa austriackiego. Wtedy to, podczas konferencji pokojowej w Paryżu, premier rządu francuskiego Georges Clemenceau miał powiedzieć, że Austrią jest to, co pozostało po podziale monarchii. Pozostało zaś niewiele, bo w istocie niewielki był ów niemiecko-austriacki szczep, który w monarchii habsburskiej utrzymywał przez wieki supremację nad wszystkimi innymi narodami.
Początkowo też po upadku monarchii, który w odczuciu Austriaków był nieprzezwyciężalną katastrofą, nie wyobrażali oni sobie egzystencji na niewielkim, pozostawionym im obszarze krajów alpejskich i dążyli do zjednoczenia z Rzeszą Niemiecką lub do utworzenia federacji państw naddunajskich. Miało to niejako zrekompensować im utraconą pozycję. Obie te koncepcje okazały się jednak nierealne. Ostała się natomiast, częściowo pod wpływem zwycięskiej Ententy, idea suwerennej Austrii, która dzięki temu w 1968 r. mogła obchodzić pięćdziesiątą rocznicę swojego nowego bytu.
W ciągu tego półwiecza Austria, podobnie jak inne państwa sukcesyjne, miała swoje trudne dwudziestolecie międzywojenne. Rozrywana sprzecznościami wewnętrznymi, niedostatecznie chroniona przez zwycięskie mocarstwa, stała się terenem wpływów totalitaryzmu włoskiego i niemieckiego, aż padła ofiarą rodzimego i zewnętrznego faszyzmu. W 1938 r. została na przeciąg siedmiu lat wymazana z mapy Europy, by odrodzić się w 1945 r. w okolicznościach bardziej sprzyjających rozwojowi własnej państwo-
wości, gospodarki i kultury. Dlatego też w dziesięć lat później, w 1955 r. znalazła ona właściwe miejsce wśród państw europejskich.
Historia owych pięćdziesięciu lat nowej Austrii zainteresowała już wielu badaczy, socjologów, ekonomistów i historyków. Nie mieli oni łatwego zadania, bo poza niewielu wyjątkami (Heinrich S i e g 1 e r, Stephan V e r o s t a, Karl Stadler), Austriacy nie śpieszą z publikowaniem dokumentów do swojej najnowszej historii. Poważne luki materiałowe, powstałe wskutek tego, wypełniają częściowo obce wydawnictwa dokumentów oraz prasa i szczególnie liczne, choć bardzo nierównej wartości, pamiętniki czołowych austriackich mężów stanu. Zwłaszcza pamiętniki: Josefa R e d 1 i c h a, Friedricha F u n d e r a, Juliusa Deutsch a, Kurta Schuschniga, Eduarda Ludwiga, czy z okresu po II wojnie: Karla G r u b e r a, Loisa Weinbergera i Adolfa Schärfa, są tutaj naprawdę cennym źródłem.
Wszystko to pozwoliło specjalistom na napisanie kilkudziesięciu interesujących monografii o tematyce społeczno-historycznej oraz paru biografii, gatunku szczególnie w Austrii lubianego. Do bardziej udanych książek zaliczyć trzeba biografię ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier Karola Habsburga (Reinhold Lorenz), pierwszego kanclerza republiki Karla Rennera (Jacques H a n n a k, Walter G o 1 d i n g e r), Ottona Bauera (Julius Braunthal), Ignaza Seipia (Josef T z ö b 1) oraz Engelberta Dollfussa (Gordon B r o o k-S h e p h e r d). Wydano również kilka poważnych opracowań syntetycznych, wśród których wyróżniają się zwięzłe prace Hellmutha A n d i c s a, W. Goldingera, Ernsta H o o r a, Hannsa Leo Mikoletzk y'e g o, Ludwiga J e-d 1 i c k i, Adama Wandruszki i Ericha Zöllner a, a spoza terenu Austrii publikacje Ulricha Eichstädta, Dietera R o s-s a, Johna M a i r a, G. Brook-Shepherda, Williama Stearma-n a i W. M. T u r o k a. Również okres po drugiej wojnie światowej nie był tutaj pomijany, choć znalazł swoje odbicie raczej w pracach przyczynkarskich Rudolfa N e c k a, Geralda S t o-u r z h a, Gerharda Jagschitza, Fritza F e 11 n e r a, Ottona M o 1 d e n a oraz w publicystyce.
W języku polskim przetrwało z okresu międzywojennego wydane w 1938 r. tłumaczenie książki brytyjskiego dziennikarza
M. W. F o dor a. Po wojnie sprawy tamte przypomniały pamiętniki polskiego posła w Wiedniu Jana Gawrońskiego. Istnieją ponadto dwa poważne studia naukowe Henryka Batów-s k i e g o, które dotyczą wczesnego okresu republiki. Ostatnio H. Batowski wydał nową książkę pt. Austria i Sudety 1919—1938. Dla węższego grona czytelników przeznaczona została specjalistyczna praca Jerzego Kozeńskiego pt. Sprawa przyłączenia Austrii do Niemiec po I wojnie światowej (1918—1922). W rezultacie poza kilkoma artykułami zamieszczonym w „Przeglądzie Zachodnim" oraz w miesięczniku „Sprawy Międzynarodowe" brak było właściwie pracy, przyswajającej polskiemu czytelnikowi pouczające doświadczenia polityczne społeczeństwa austriackiego, które w ciągu minionego półwiecza wykrystalizowało się w odrębny naród.
Niniejsza książka przedstawia zagadnienia życia spo-ł e c z n o-p olitycznego Austrii w okresie 1918—1968 w porządku chronologicznym. Jedynie w wypadkach, w których analiza wzajemnych powiązań i motywacji wydarzeń nie pozwalała na zachowanie chronologii, odstępowano od tej zasady. Historia przedstawiona w ramach rozdziałów I—XIV dzieli się wyraźnie na trzy okresy. I tak, rozdziały I—VII zawierają dane o tzw. I Republice (1918—1938), od jej narodzin do upadku; rozdział VIII traktuje o czasach okupacji hitlerowskiej, w których utrwalała się w masach ludowych samowiedza narodowa i idea oderwania się od Niemiec; wreszcie w części trzeciej pracy, zamkniętej rozdziałami IX—XIV, omówione zostały dzieje tzw. II Republiki (1945—1968), bynajmniej nie zakończone, ale cezura pięćdziesiątej rocznicy istnienia nowej Austrii wydawała się tutaj najwłaściwszą.
Poza tym chronologicznym przedstawieniem wydarzeń znalazła się sprawa Południowego Tyrolu, ze względu na jej specyfikę. Kwestię tę przedstawiono na przestrzeni lat 1915— —1968 na marginesie dziejów Austrii, gdyż obszar ten należy do Włoch, a Austriacy interesują się tamtejszą mniejszością narodową.
Również problemy gospodarcze zostały wydzielone, gdyż tylko ten — czysto zresztą formalny — zabieg pozwala na podjęcie próby charakterystyki przed- i powojennej struktury
ekonomicznej Austrii. Celem tej analizy jest wykazanie, że brak dziś politykom austriackim podstaw, istniejących przed 1938 r., do głoszenia haseł federacji z Niemcami, bo Austria jest dziś na pewno zdolna do samodzielnej egzystencji. Przed wojną była ta zdolność do samodzielnej egzystencji ekonomicznej wielokrotnie kwestionowana, znajdując wyraz w popularnym sloganie: „Österreich ist nicht lebensfähig".
Podjęta tutaj próba osiągnie swój cel, jeśli przybliży czytelnikowi polskiemu, przynajmniej w zarysie, społeczną i polityczną problematykę państwa, które zawsze się liczyło, a i dalej liczy się w Europie na mapie gospodarczej, politycznej, nade wszystko zaś na polu kultury. Co prawda, w pracy zajmujemy się jedynie zagadnieniami społecznymi i politycznymi, z pominięciem całej bogatej problematyki nauki i literatury oraz sztuki, ale zadecydował o tym charakter publikacji, pomyślanej jako naukowo-popularne studium historii Austrii, a nie jako podręcznik traktujący o wszystkich przejawach życia narodu, łącznie z działalnością naukową i artystyczną. Takie założenie przekroczyłoby kompetencje autora. O życiu kulturalnym Austrii mamy zresztą w Polsce już sporo informacji, spisanych przez różnych autorów.
Działalność naukowa Austriaków bardzo się w świecie liczy, a wyrazem ich osiągnięć na polu medycyny, chemii i fizyki jest imponująca liczba 13 laureatów nagrody Nobla. Wśród austriackich laureatów tej nagrody zabrakło, co prawda, pisarza — nie licząc znanej pacyfistki Berty von Suttner (1905 r.) — ale literatura austriacka zyskuje sobie uznanie w całym świecie. Mamy i w Polsce piękne tłumaczenia dzieł Franza Kafki (Zamek; Proces; Listy do Mileny; Opowiadania), Roberta Musila (Niepokoje wychowanka Törlesa; Trzy kobiety — nowele), Josefa Rotha (Marsz Radetzky'ego), Aleksandra Lernet-Holenii (Mona Liza — opowiadania). Czekamy na spolszczenie dzieł Heimitio von Doderera, Hermanna Brocha, Alberta Gütersloh czy Karla Krausa.
Niezwykłą poczytnością cieszą się w Polsce od lat dzieła zmarłego tragicznie na emigracji Stefana Zweiga (Legendy; Maria Antonina; Magellan; Maria Stuart; Niecierpliwość serca), którego pamiętniki Świat wczorajszy (Warszawa 1958) wprowadza-
sm & e§e aaa mk
ją doskonale w atmosferę kulturalną stolicy Austrii na przełomie dwóch epok i w dobie I Republiki.
Dwudziestolecie międzywojenne, z wyeksponowaniem spraw życia artystycznego Austrii, odtworzył ciekawie J. Gawroński we wspomnianych już tutaj pamiętnikach. Dolę emigranta, wypędzonego z ojczyzny przez hitleryzm, opisał Franz Theodor C s o k o r, poeta i prozaik, zasłużony tłumacz literatury polskiej, w dziele pt. Na obcych drogach 1939—2945. Coraz lepiej poznajemy też wybitnego austriackiego poetę, prekursora współczesności Rainera Marię Rilkego, dzięki znakomitym tłumaczeniom i opracowaniom Mieczysława Jastruna.
Również dramat austriacki jest znany w Europie. Nie grywa się już w Polsce Franza Grillparzera, mało popularny jest też u nas wielce w Austrii ceniony Hugo von Hofmannsthal, ale inni klasycy, jak Johann Nestroy, Hermann Bahr czy Arthur Schnitzler goszczą często na polskich scenach teatralnych.
Duże zasługi na polu popularyzacji w Polsce przedstawicieli literatury austriackiej ma Wilhelm Szewczyk („Poglądy" 1969, nr 5 i 6), tłumaczki Wanda Kragen, Zofia Rittnerowa, Maria Wisłowska oraz Jan Koprowski, który w swojej książce Z południa i północy (Katowice 1963) kilka szkiców poświęcił Austriakom (J. Roth, F. Angermayer, Martina Wied, F. T. Csokor, R. Musil, K. Kraus). Trzeba tutaj też zwrócić uwagę na specjalny numer austriacki miesięcznika „Twórczość" (1965, z. 8) w którym, dzięki współpracy z kolegami z Wiednia, redakcja przedstawiła polskiemu czytelnikowi utwory dwudziestu czterech, przeważnie młodych, autorów austriackich, ukazując różnorodność oraz bogactwo współczesnej literatury tego kraju. W tomie tym znalazł się również ciekawy esej Hansa Brun-mayera Literatura austriacka po roku 1918 oraz interesujący szkic Helmuta Schwarza Życie teatralne Wiednia.
O teatrze austriackim sporo informacji zamieszcza wychodzący w Warszawie dwutygodnik „Teatr". Oto przed występami w Polsce słynnego Burgtheater, Edward Csato napisał obszerniejsze studium Na przyjazd teatru wiedeńskiego (1956, nr 5), w którym omówił ze znajomością rzeczy historię życia teatralnego Austrii i jego dzień dzisiejszy. Burgtheater wystawił wówczas w Warszawie Intrygą i miłość Schillera oraz Koncert Bahra. Zespół ten
wystąpił ponownie w Polsce w 1967 r., dając Janowi Alfredowi Szczepańskiemu możność napisania wielu ciekawych uwag w artykule pt. Burgtheater w Warszawie („Teatr" 1967, nr 6). Austriakom rewanżował się Teatr Narodowy z Warszawy, wystawiając w Wiedniu jesienią 1965 r. swoje najlepsze inscenizacje, przyjmowane tam z entuzjamem, o czym pisała dużo Ma-ria C z a n e r 1 e („Teatr" 1965, nr 23). Może warto jeszcze zwrócić uwagę czytelnika na cenny szkic Stanisława Kaszyń-s k i e g o, informujący o bogactwie życia teatralnego stolicy Austrii („Teatr" 1964, nr 4).
Życie muzyczne Austrii, a zwłaszcza słynne festiwale w Salz-burgu, znalazły w Polsce kronikarzy w osobach Jerzego Macie-rakowskiego i Zdzisława Sierpińskiego („Teatr" 1963 nr 21, 1965 nr 20; „Ruch Muzyczny"). W Wiedniu obok wielkiej Opery Państwowej (Staatsoper) kultywującej repertuar klasyczny, w którym błyszczał tam od 1926 r. talent Jana Kiepury, istnieje jeszcze druga poważna scena muzyczna, Opera Ludowa (Volksoper). W tym teatrze odbyły się po raz pierwszy w 1926 r. oraz ostatnio w grudniu 1965 r. premiery Moniuszkowskiej Halki, które w polskiej prasie omawiał Wojciech Dzieduszycki.
Być może, zbiorowy wysiłek popularyzatorski w Polsce i w Austrii przyczyni się do wzajemnego upowszechnienia wiedzy o naszych krajach. Pracuje nad tym upowszechnianiem wyników badań naukowych i zdobyczy kulturalnych Czytelnia Austriacka w Warszawie i jej polski odpowiednik w Wiedniu. Zajmuje się tym również warszawskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Au-striackiej, odpowiednik wiedeńskiego Towarzystwa Austriacko--Polskiego. Celowi temu ma służyć też ta książka o życiu spo-łeczno-politycznym współczesnej Austrii.
Za przeczytanie maszynopisu i cenne uwagi dziękuję serdecznie prof. dr. Henrykowi Batowskiemu oraz prof. dr. Władysławowi Markiewiczowi.

Poznań, kwiecień 1969





SKOROWIDZ NAZWISK

Ach Hermann 108
Acheson Dean 235
Adenauer Konrad 285
Adler Friedrich 20, 43, 56
Adler Max 43
Adler Viktor 19, 20, 23, 26, 29, 257
Afritsch Josef 195, 196
Ahrer Jacob 72—73
Alexander Harold 180, 188
Allard Sven 239
Altmann Karl 208
Andics Hellmuth 8, 154, 312
Angermayer F. 11
Antl Paul 162
Avenol Josepf 149
Bachinger Franz 108, 124
Bahr Hermann 11
Baker R. S. 47
Balfour Arthur 15, 54
Batowski Henryk 9, 12, 13, 16, 17, 18, 35, 36, 37, 94, 101, 137, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 151, 276, 313
Battista C. 2?5
Bauer Otto 8, 20, 21, 22, 23, 26, 29, 31, 32, 41, 43, 46, 55, 5^ 76, 78, 80, 81, 82, 110, 111, M7, 118, 119, 168, 211, 257, 298, 313
Beck Ludwig 139, 148
Becker Hans 165, 189
Becker Josef 165
Benedikt Heinrich 18
Beneś Edvard 16, 17, 36, 57, 63, 65, 67, 94, 98, 154, 236
Benya Anton 253
Berber Friedrich 14
Berchtold Leopold 276
Berger-Waldenegg Egon 125
Bernardis Robert 169
Bernaschek Richard 118
Bernecker P. 303
Bethouart Marie-Emile 187
Bevin Ernest 226, 228, 229, 283
Bidault Georges 226, 228, 239
Biedermann Karl 177
Binder 96
Blomberg Werner 139
Blum Leon 117
Błagodatow 184, 190, 194
Bock Fritz 254
Boratyński Stefan 148, 149
Born K. E. 98
Brandweiner H. 265
Braunthal Julius 8, 20, 43
Breitner Hugo 70
Brentano Heinrich von 264, 265
Briand Aristide 93, 95, 98, 103, 296
Broch Hermann 10
Brockdorff-Rantzau Ulrich von 30,
31, 32
Broda Christian 251 Brook-Shepherd Gordon 8, 108—110,
113, 122, 124, 141, 156, 158, 159,
259, 312
Brügel Johann Wolfgang 38 Brumayer Hans 11 Brüning Heinrich 95, 101 Brusatti A. 296, 298, 304 Buchinger Rudolf 192, 204 Bülow Bernhard 134 Bumballa Raoul 189 Bürckel Josef 147 Büresch Karl 98, 102, 104, 105, 107,
108, 129
Burger Norbert 293 Burian Karl 160 Burian Stefan 276 Bustamante de 100 Byrnes James 210, 226, 228
Cajoli R. 275 Canaris Wilhelm 169 Celovsky Boris 142, 151 Chamberlain Neville 148, 153 Chauvel Jean 240 Cherrier Paul 184, 201, 230 Churchill Winston 151, 152, 154, 174,
176, 180, 184, 185, 266, 284 Ciano Galleazo 133 Cläre Mark 187, 229 Clauzel Bertrand 99 Clemenceau Georges 7, 48—50, 56 Coolidge Archibald 41 Coudenhove-Kalergi Hichard 93, 97,
268
Couve de Murville Maurice 226, 242 Csarmann Josef 162 Csato Edward 11 Csokor Franz Theodor 11 Curtius Julius 93—99, 101, 102 Cyprian Tadeusz 139 Cyrankiewicz Józef 242 Czanerle Maria 12 Czettel Hans 257 Czubiński Antoni 25
Dadieu Armin 179
Danneberg Robert 20
Dąbrowski Jan 276
Denk Wolfgang 244
Deutsch Julius 8, 20, 56, 59, 74, 79,
86, 118, 119, 154 Dietrich Sepp 177 Dinghofer Franz 22 27, 54, 76, 77 Dmowski Roman 50 Doderer Heimitio 10 Dollfuss Engelbert 8, 102, 105, 106,
107—127, 168, 210, 248, 278, 313 Donnelly Walter 235 Drexler Anton 109 Drummond Eric 104 Dubber Bruno 163 Dulles John Foster 239, 240 Dunn James 152 Dürnmayer Heinrich 212 Dzieduszycki Wojciech 12
Eden Anthony 151—155, 176, 180, 239
Eichhoff Johann 48
Eichstädt Ulrich 8, 130, 134, 137, 140.
143, 144, 148 Eigl Adolf 183 Eigruber August 183 Eldersch Mathias 55 Ender Otto 88, 99, 107, 108 Erhardt John 237 Erikson E. L. 175, 176, 185 Eugeniusz Sabaudzki (Eugen von Sa-
voyen) 115
Fanfani Amintore 268, 292
Fellner Fritz 8, 153, 154, 312
Fey Emil 88, 89, 108, 111, 117, 121,
123—125, 130 Figl Leopold 168, 171, 189—198, 203.
207—209, 211, 213, 214, 217—222,
236, 238, 239, 240, 258, 259, 264.
267, 269, 286, 287 Fink Jodok 19, 22 Firnberg Hertha 257 Fischer Ernst 192, 195, 196 Fitz M. 273 Flandin Pierre 127 Fleck Franz 168 Flory Lester 184
Fodor M. W. 9, 70, 73, 77, 123, 126 Forst de Battagia Otto 56, 275 Franciszek Józef 28 François-Poncet André 103 Fraser Gustaw 189 Frank Felix 76, 95 Frank Hans 113 Freissler Robert 39 Fritsch Werner 139 Funder Friedrich 8, 19, 46, 55, 56, 58,
60, 90, 118, 121, 123, 133, 140
Gaj an Koloman 38, 40, 41 Gajanovâ Alena 53, 56, 62 Gaulle Charles de 153, 273 Gamuer Michael 283 Gasperi Alcide de 264, 284, 286
Gawroński Jan 9, 11, 72, 108, 123, 125, 126, 128, 131, 132, 137, 142, 144, 156
Gehl J. 105
Gelberg Ludwik 62, 152, 260, 285
Gilbert G. H. 135
Glaise-Horstenau Edmond 24, 26, 132, 133—135, 141—143
Glaser Herbert 78, 245
Glass Fridolin 122
Gleissner Heinrich 217
Globocnik Odilo 147
Goerdeler Karl 169
Goldinger Walter 8, 18, 20, 26, 27, 42, 45, 55, 57, 71, 75, 80, 82, 91, 92, 93, 100, 110, 158, 177, 277, 312
Goode William 60
Gorbach Alfons 247, 248, 250
Göring Hermann 138, 144
Görlich E. J. 164
Graf Ferdinand 244
Grandi Dino 98
Gray C. W. 202
Grillparzer Franz 11
Gromyko Andriej 233, 242
Gruber Karl 8, 180, 181, 203, 204, 207, 217, 218, 220, 223, 227, 229, 230, 234, 235—238, 254, 258, 259, 264, 272, 284, 286
Gruenther 201
Grünberger Alfred 67
Guglia Otto 57
Gulick Charles 78
Gusiew Fiodor 174
Gütersloh Albert 10
Haase Hugo 29
Habicht Theo 113, 116, 119, 122
Habsburg Otto 154, 160, 161, 247, 248,
249, 255
Hackenberg Franz 168 Hacker W. 270
Hainisch Heinrich 60, 62, 65, 81, 85 Halifax Edvard 148 Hallstein Walter 269, 271, 272 Hammerstein-Equord Hans 125
Hannak Jacques 8, 20, G7, 78, 80, 119,
150, 198
Hantos Elemer 93 Hantsch Hugo 18, 20, 82, 108, 153,
276, 312
Hartlieb W. 122 Hartmann Ludo 30 Hartmann Otto 161 Hartmann Paul 128 Hasenauer B. 182 Hassinger Hugo 38 Hauser Johann 27, 55 Hauser O. 93 Haydn Józef 210 Helmer Oskar 119, 190, 191, 196, 200,
208, 212, 215, 217 Henderson Arthur 97—100 Henlein Konrad 115 Herriot Edouard 105 Hertz Friedrich 75 Hindels Josef 244 Hiscocks Richard 191, 194, 200, 234,
259, 265 Hitler Adolf 73, 83, 84, 87, 109, 114,
116, 118, 120, 125, 126, 127, 128,
132, 135, 136, 137, 139, 140, 141,
142, 143, 144, 145, 148, 150, 151,
155, 156, 157, 168, 169, 279, 280,
282
Hofer Andreas 288 Hofmann Josef 84, 87, 89 Hofmannsthal Hugo 11 Höhne Heinz 169 Hölzle S. 15 Holzvveber Franz 122 Honay Franz 190 Honner Karl 192, 195, 200, 203 Hoor Ernst 8, 21, 78, 92, 110, 114, 121,
127, 156, 157 Hörbiger Paul 196 Horthy Miklos 57 Hrdlicka Hermine 189 Hossbach Friedrich 139 Houstecky M. 93 Huber Franz 87 Hull Cordell 152, 155
Hurdes Felix 166, 168, 169, 171, 189,
198, 217, 218 Husinsky 196 Hussarek Max 17 Huth Alfred 177 Hutter Franz 275
rig Ulrich 125, 182 Iljiczow M. 240 Imperiali Guglielmo 276 Innitzer Theodor 85, 121 Ionesco Take 63, 64
Jagschitz Gerhard 8, 195
Jansa Alfred 138
Jakoncig Guido 108
Jastrun Mieczysław 11
Jaworski W. L. 93
Jedlicka Ludwig 8, 131, 145, 169, 170.
243, 312
Jonas Franz 250, 311, 313 Jörg Helmut 160
Kafka Franz 10
Kaiser Jacob 169
Kaltenbrunner Ernst 143, 145
Kamitz Richard 219
Kann Robert 313
Kapaunig Ernst 165
Kapp Wolfgang 59
Karol I Habsburg 8, 13, 21, 22, 24, 25,
28, 37, 64, 65, 129 Karpińska Aniela 240 Karwinsky Karl 123, 125 Käs Ferdinand 172, 177 Kasamas Alfred 259 Kaszyński Stanislaw 12 Kastelic Jacob 161 Kautsky Benedikt 245 Keitel Wilhelm 145 Kelsen Hans 82
Keppler Wilhelm 137, 143, 144 Kerekes Lajos 59, 89, 111 Kernstock 210
Kienböck Victor 19, 58, 75, 77 Kienzl Heinz 210
Kiepura Jan 12
Kisielów Jewgienij 229, 237
Klaus Josef 242, 247—250, 254—256,
267, 273, 291, 292, 312 Klecatsky Hans 254 Klein Franz 48 Klein Ludwig 182 Kleinwaechter Friedrich 20, 22, 26,
27, 47, 49, 57
Kleinwächter Ludwig 236 Klingenstein Grete 106 Knirsch Hans 83 Kodre Heinrich 169 Kolb Ernst 217 Kollmann Josef 192 Koniew Iwan 187 Koplenig Johann 192, 194, 195 Koprowski Jan 11 Korb Andreas 207 Koref Ernst 173 Körner Theodor 119, 189, 190, 194,
196, 198, 217, 218, 238, 244, 259 Kostanecki J. 102 Kozeński Jerzy 9, 15, 28, 34, 45. 60,
75
Krainer Josef 166 Kramar Karel 37, 42 Krasuski Jerzy 103, 223, 228, 229 Kraus Herbert 216, 224 Kraus Josef 204, 217, 219 Kraus Karl 10, 11 Kraus Klemens 128 Krenn Johann 165 Kreisky Bruno 221, 239, 246, 253, 257,
263, 268—270, 288—292 Krizman Bogdan 312 Krones Hilde 196
Krulis-Randa Jan 94, 95, 97, 98, 101 Kühl Joachim 63, 93, 102, 120 Kulski Władysław 33 Kun Bela 56 Kunschak Leopold 19, 117, 166, 168,
171, 190, 192, 194, 197
Labuda Gerard 51 Ladner Gotlieb 68, 296
Lammasch Karl 17, 23—26
Langer E. 211
Langoth Franz 145, 183, 212
Lansing Robert 47
Latour C. F. 279, 281, 282
Lederer Karl 161
Leeb Franz 122
Leith-Boss Frederik 105
Leopold Josef 133, 135, 140
Lerchenfeld-Köfering Hugo 96
Lernet-Holenia Aleksander 10
Leuschner Wilhelm 167, 169
Lindner Anton 182, 299
Litwinów Maksym 148, 150
Lloyd George David 14, 15, 48
Lodgman-Auen Rudolf 39, 40
Loucher Louis 60
Lorenz Reinhold 8, 14, 25, 27, 56, 64,
129 Ludwig Eduard 8, 144, 15G, 171, 227,
266 Lueger Karl 19
Macartney C. A. 64 MacCreery Richard 187 MacDonald Ramsay 105, 127 Machold Reinhard 179 Macierakowski Jerzy 12 Mack William 237 Mackensen Hans 149 MacMillan Harold 240 Magistrati Massimo 279, 280 Magnago Silvius 290 Mair John 8, 154, 178, 201, 224 Maixner Wilhelm 39, 40 Maisei Karl 217 Maleta Alfred 218, 259, 312 Mamatey V. S. 14 Margaretha Eugen 167, 217, 219 Marinkovic Vojslav 98 Markiewicz Władysław 12 Marogna-Redwitz Rudolf 169 Marshall George 228, 245 Marx Wilhelm 75 März E. 222, 300, 306 Masaryk Jan 236
Masaryk Tomas 16, 36, 57, 65
Maser Werner 109
Mataja Heinrich 71, 76
Mayer Marie 161, 162
Mayr Michael 55, 59, 60, 64
Menon Krishna 238
Metnitz C. A. 83
Miehsler H. 285
Migsch Alfred 168, 208
Miklas Wilhelm 80, 82, 108, 122, 129, 144, 145, 192
Mikoletzky Hanns Leo 8, 69, 77, 79, 82, 88, 90, 91, 104, 112, 114, 117, 119, 121, 128, 129, 132, 136, 140, 143, 144, 146, 147, 148, 177, 209
Mitteräcker H. 162, 164, 165
Molden Otto 8, 159, 164, 166, 168, 169, 172, 189
Molisch Paul 37, 38
Mołotow Wiaczesław 226, 228, 238, 239, 240
Monicault Louis, de 237
Morawiecki Wojciech 267, 269, 306
Moro Aldo 290—292
Mozart Wolfgang Amadeus 210
Muff Wolfgang 122
Muhri Franz 252
Muchitsch Max 168
Müllner Viktor 171, 189
Musil Robert 10, 11
Mussolini Benito 84, 85, 87, 89, 91, 110, 111, 114, 116, 117, 120, 127, 128, 129, 130, 131, 133, 144, 278, 279, 280, 282, 284
Nahlik Stanislaw 234, 238, 260, 261,
262
Neck Rudolf 8, 197, 198, 218, 245 Nehru Jawaharlal 221, 238, 264 Nejedly Zdenëk 236 Nelson H. J. 15
Nemschal F. 270, 298, 302, 304, 307 Nestroy Johann 11 Neubacher Hermann 147 Neubauer Marietta 154, 174
Neurath Konstantin Freiherr von
122, 136
Neustädter-Stürmer Odo 125 Neuwirth Thomas 216 Novotny A. 242
Oberhummer Alois 183 Oberleitner Wolfgang 192 Olah Franz 249, 251, 252 Olivovâ Vera 66 Orlando Vittorio E. 48
Pabst Waldemar 73, 85, 87
Fächer Rafael 40
Paderewski Ignacy 50
Pajewski Janusz 16
Papen Franz von 105, 126, 127, 128,
130, 131, 132, 134, 135, 136, 137,
139, 140, 141 Parminteren R. H. 209 Parolyi Josef 216 Pertner Hans 123, 171, 198 Peter Franz 48
Pfrimer Walter 84, 85, 89, 90, 100 Piccioni Attilio 290 Pichon Stephan 16 Piesch Hans 180 Pietrow 201
Piffl-Percevic Theodor 240 Pinay Antoine 240 Pittermann Bruno 245, 246, 251, 253,
256, 257
Planetta Otto 122, 123 Plaschka Richard 97 Plessow Uta 306 Pleticha H. 229 Podgórny Nikołaj 256, 273 Pollak Oskar 197, 259 Poniatowski Antoni 310 Porta Hans 249 Potulicki Michał 33 Preradovic Paula 210 Prikryl Rudolf 189, 190, 195 Probst Otto 168, 196, 259
Raab Julius 171, 198, 207, 218, 220, 222, 239, 244, 246, 247, 259, 268, 270, 287
Rabl Kurt 38, 39 Rainer Fritz 134 Ramek Rudolf 72, 75, 77, 112 Ranki Gulia 312 Raschhofer Hermann 36 Raschke Rudolf 177 Rasin Alois 37, 52 Redlich Josef 8, 14, 19, 26 ^eichhold Ludwig 312 Reif Johann 177
Reimann Viktor 82, 216, 224, 244 Reinthaller Anton 244 Reisch Richard 55 Reither Josef 128, 129, 166, 171 Rendulic Lothar 121, 183 Renner Karl 8, 19, 20, 23—27, 29, 44, 47—50, 52, 55—59, 73, 76, 77, 79--82, 112, 117—119, 150, 158, 189, 191—194( 196, 199, 200, 202—208, 210, 217, 223, 236, 238, 258, 259, 313 Rey Jean 272
Ribbentrop Joachim 134
Biehl Walter 83, 85
Rieth Kurt 114, 125, 126
Rilke Rainer Maria 11
Rintelen Anton 72—74, 77, 85, 89, 108, 111, 114, 122, 123, 124
Ritter 95
Rittnerowa Zofia 11
Rochebrochard Gui 96
Rönnefarth Helmut 37, 38, 40
Roosevelt Franklin Delano 151, 154, 175
Ross Dieter 8
Rössler Helmut 15, 47
Roth Josef 10, 11
Rothschild K. 298
Rotocki Zbigniew 240
Rudolf Karl 161
Rühle Gerd 158
Rumpier Heinrich 13
Rusk Dean 242
Saragat Giuseppe 291
Sawicki Jerzy 139
Schachner Alfred 257
Schärf Adolf 8, 167, 178, 182, 183,
190, 192, 194, 196, 198, 199, 206-
-208, 212, 216, 217, 220, 221, 238,
239, 244, 245, 247, 249, 299, 313 Schemel A. 182 Scheuch Robert 216 Schindler D. 275 Schirach Baidur von 147 Schlochauer H. 275 Schloh B. 277 Schmid C. 229 Schmid Carlo 265 Schmid Heinrich 236 Schmidt Guido 131—133 Schmidt Ludwig 163 Schmitz Richard 77, 120 Schnitzler Arthur 11 Schober Johann 24—26, 65—67, 80,
81, 83, 85—88, 91, 94—99, 101, 102,
108, 279
Scholz Roman 161 Schönerer Georg 18 Schraffl Josef 19 Schüller Richard 48, 95 Schumpeter Josef 57 Schumy Vinzenz 86, 171, 196, 204,
207
Schuster H. 263, 264 Schuschnigg Kurt 8, 102, 108, 123,
125, 127—134, 136—144, 148, 158,
168, 279, 313 Schwarz Helmut 11 Segni Antonio 289 Seipel Ignaz 8, 19, 25, 55, 58, 67, 68,
71, 74—84, 89, 91—94, 102, 103,
108, 278, 313 Seitz Karl 22, 27, 69, 79, 80, 86, 117,
119, 211, 223 Seilger Josef 39—41 Seltenreich S. 264 Seymour Ch. 277 Seyss-Inquart Arthur 134—139, 141—
—145, 147
Sforza Carlo 154
Siegler Heinrich 8, 185, 208, 252, 275,
284, 286
Sierpiński Zdzisław 12 Simon John 127 Skalnik Kurt 52, 198, 218, 222, 256,
273
Slavik Adolf 233 Slavik Felix 161, 168, 195, 196, 253,
257
Sobczak Janusz 268, 280, 281 Sobek Franz 189, 197 Sobolewski Marek 43 Soif Wilhelm 29 Soukup Frantiśek 37 Spaak Henri 267 Spann Othmar 84, 85, 115 Speiser Karl 196 Spiegel Thilo 164 Spuler B .47, 102 Srbik Heinrich von 85 Śrobar Vavro 37 Stadler Karl 8, 156, 158, 163, 169, 170,
172
Stalin Józef 151, 153, 174, 176 Stambrook F. G. 94 Starhemberg Ernst Rüdiger 73, 86—
-90, 108, 113, 117—121, 125, 128-
-131, 219, 279
Stauffenberg Claus Schenk 169, 282 Stearman William 8, 149, 151, 152,
155, 175, 176, 180, 186—188, 193,
201, 210, 216, 225, 229, 230, 233,
235, 239, 240, 297 Steidle Richard 73, 84, 89 Steinhänsl Otto 122, 124 Steinhardt Karl 190 Stendebach Max 216 Stephani Karl 244 Steward James 242 Stimson Henry L. 154 Stockinger Fritz 125 Stourzh Gerald 8, 229, 238, 253, 283,
285
Strachwitz Ernst 245 Strafella Franz 86, 87
Straffner Sepp 112, 113
Strang William 152, 174
Streeruwitz Ernst 83, 85
Stresemann Gustaw 75, 93, 94
Stfibrny Jifi 37
Stürgkh Karl 20
Suvich Fulvio 127
Suttner Berta von 10
Svehla Antonin 37
Sykstus książę Bourbon-Parma 16
Szczepański Jan Alfred 12
Szewczyk Wilhelm 11
Szokoll Karl 169, 177
Tardieu André 102—105, 297
Tauschitz Stephan 137, 138
Tavs Leo 141
Thalmann Friedrich 18, 52
Theuer G. 273
Thoma Franz 219
Thompson L. E. 240
Toch J. 300
Tołbuchin Fiodor 178, 188, 193
Toncić-Sorinj Lujo 254, 267, 268, 292
Toynbee Arnold 154
Trampler Kurt 22, 23, 27, 35, 38, 40
Treffler Rudolf 165
Truppe Franz 165
Turok M.W. 8, 24, 46, 313
Tusar Vlastimir 41, 57
Tzöbl Josef 8, 312
Uiberreither Siegfried 179 Übeleis Vinzenz 217
Vandervelde Emil 117
Vaugoin Karl 77, 87, 88, 114, 192
Verdross A. 261
Verosta Stephan 8, 18, 148, 149, 151—
—153, 180, 185—187, 193, 204, 209.
213, 224
Völker Franz 128 Vollgruber Alois 138
Wächter Otto 122
Waldbrunner Karl 217, 257
Waldner Viktor 22
Wallinger Geoffrey Arnold 240
Wandruszka Adam 8, 18, 46, 67, 83.
84
Watts Gordon 180 Weber Anton 189 Wedel Botho 19 Weinberger Lois 8, 166, 168, 169, 197,
198
Weinzierl Erika 312 Weiss L. 266, 267 Weissgatterer Alois 181 Wheeler-Bennett John 151 Wied Martine 11 Wilkinson A. C. 179 Wilson Woodrow 14, 15, 29, 33, 47,
48, 277
Winant John 174, 175 Winkler Franz 108 Winterton W. 184, 201 Wisłowska Maria 11 Withalm Hermann 248, 250 Wojciechowski Marian 127 Wolf H. E. 99 Wolf Wilhelm 145 Woodward E. L. 97 Wrzosek Antoni 36 Wyszyński Andriej 152, 229, 230
Zarubin Georgij 232, 233 Zehner Wilhelm 123, 125, 158 Zernatto Guido 140 Zimmermann Alfred 69 Zöllner Erich 8, 158 Zsigmond Lajos 63 Zweig Stefan 10
Redaktor techniczny MIŁOSZ GŁOWACKI
Korektor JANINA ZIEhIŃSKA



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.