- Koszty wysyłki bez zmian przy zakupie większych ilości proszę nic nie dopłacać za kolejne wylicytowane rzeczy
- Darmowa przesyłka priorytetem przy zakupach powyżej 100zł i wpłacie z góry na konto.
- Bezpieczna wysyłka - towar mocnym papierem pakowym, kartonem lub kopertą bąbelkową
- Zwrot kosztów w wypadku błędu popełnionego z winy sprzedawcy
- Ubezpieczenie opcjonalne towaru, którego koszty ponosi kupujący
- Wysyłka zagraniczna po opłaceniu dodatkowych kosztów
- PayPal - wpłata na [zasłonięte]@hotmail.com
- Jak najszybsza wysyłka od momentu zaksięgowania wpłaty
- Listem zwykłym przesyłka na własną odpowiedzialność
- Aukcje raczej nie są odwoływane
- Komentarze wystawiane są dopiero po skomentowaniu transakcji przez kupującego
- Pytania mile widziane
- aleale[zasłonięte]@hotmail.com
- Telefon: +48 [zasłonięte] 657 836
|
Kozłowski Eligiusz NA BARYKADACH PARYŻA 1871
Nota: "Klęska armii francuskiej w wojnie z Niemcami (1871 r.), abdykacja cesarza Napoleona III i objęcie władzy przez republikański rząd Adolfa Thiersa przyczyniły się do radykalizacji nastrojów społecznych. Miało to miejsce szczególnie w formacjach paryskiej Gwardii Narodowej, gdzie niezadowolenie było największe. Nieudana próba rozbrojenia tej formacji przez rząd Thiersa stała się przyczyną buntu, który zmusił rząd do schronienia się w Wersalu, a władzę w Paryżu oddał w ręce Komitetu Centalnego Gwardii Narodowej. Po szybko przeprowadzonych wyborach władzę objął najwyższy organ rewolucyjny - Komuna Paryska.
Wydarzenia w Paryżu 1871 r. często uważano za pierwszą próbę stworzenia państwa socjalistycznego, co sprawiło, że uczestnicy ich byli często gloryfikowani w krajach komunistycznych (m.in. Jarosław Dąbrowski w Polsce). Dodać należy jeszcze, że choć niektóre decyzje Komuny trudno dziś zaakceptować (np. likwidacja trójpodziału władz), to jednak te dotyczące poprawy sytuacji najbiedniejszych stały się inspiracją dla późniejszego ustawodawstwa socjalnego także w krajach kapitalistycznych.
Kiedy w kwietniu 1871 r. rząd wersalski Thiersa przystąpił do pacyfikacji miasta, spotkał się z zaciętym oporem. Oblężenie Paryża zakończyło się zdobyciem miasta i rzezią tysięcy komunradów.
Książka ukazuje wydarzenia Komuny Paryskiej głównie poprzez działalność Polaków, którzy w tym okresie znajdowali się w Paryżu i którzy w większości poparli Komunę, często obejmując w niej wysokie funkcje. Wspomniany wyżej Jarosław Dąbrowski został nawet dowódcą jej wojsk i poległ bohaterską śmiercią stojąc na jej czele. Wysoką funkcję pełnił tam też Walery Wróblewski - bohater powstania styczniowego. " [gregok]
- WYDANIE1971 MON, wyd.I
- STRONY141 str
- FORMAT14,5x10,5 [cm]
- OKŁADKATwarda
- KSIĄŻKAStan: 3/5
Uwagi: liczne dedykacje, pożółkły papier
Wysyłka: przy zakupie dodatkowych przedmiotów koszt wysyłki krajowej bez zmian, czyli tyle co za jeden przedmiot i proszę już nic nie dopłacać, a przy zakupach na kwotę powyżej 100 zł wysyłka darmowa (dotyczy płatności z góry na konto).
|
|