Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KOZŁEK LEKARSKI walerianaZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

07-07-2012, 7:49
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8.95 zł     
Użytkownik grzesiu787
numer aukcji: 2438539556
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 38   
Koniec: 05-07-2012 20:39:22
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KOZŁEK LEKARSKI - WALERIANA

Valeriana

Zdjęcia zrobione 16.06 i przedstawiają faktyczny wygląd i wielkość ziół wystawionych do sprzedaży.

dorodne,duże i świetnie ukorzenione zioła

w doniczkach P-12

ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.


Kozłek lekarski jest wieloletnim, popularnym ziołem, rosnącym do wysokości około 0.6 - 1.2m. Można go znaleźć w całej Europie, jak również w Stanach Zjednoczonych. Łacińską nazwę tego zioła "valeriana" można przetłumaczyć na język polski jako "dobrze się miewać, dobrze się czuć", ponieważ kozłek lekarski poprawia samopoczucie oraz łagodzi bóle głowy. Z żółto-brązowego, guzkowatego kłącza wyrastają łodygi, na których rośnie od 7 do 10 par liści o kształcie spiczastym. Kwiaty kozłka lekarskiego są koloru białego, biało-różowego lub jasno-fioletowego. Specyficzny zapach suszonego korzenia kozłka lekarskiego przypomina zapach brudnych skarpetek lub niedopranej bielizny.


Waleriana ma silne działanie uspokajające, a jednocześnie podnosi

koncentrację i sprawność umysłową. Działa też kojąco, bo zmniejsza

napięcie nerwowe. Dlatego polecana jest w migrenie, w nerwicach

czynnościowych, szczególnie układu krążenia, zaburzeniach

neurowegetatywnych i stanach napięcia układu pokarmowego. No i

poprawia jakość snu.


Kozłek lekarski to stosunkowo niedawno poznane lekarstwo na bezsenność. Podobnie jak syntetyczne leki (benzodiazepiny, leki przeciwhistaminowe), działa na bezsenność, ale nie powoduje uzależnienia i nie wchodzi w reakcje z alkoholem. Wyciąg z kozłka lekarskiego nie tylko pomaga zasnąć, ale również poprawia jakość snu. Rano wstajemy rześcy i wypoczęci.

Niemieckie źródła medyczne podały, że kozłek lekarski jest efektywnym środkiem w leczeniu nerwowości, zdenerwowania oraz leczy problemy ze spaniem związane z nerwicą.

Kozłek lekarski może być stosowany w różnych postaciach, np. w formie herbatek, nalewek, wyciągów, kapsułek lub tabletek. Kozłek lekarski jest również dodawany do kąpieli wodnych w użyciach zewnętrznych. Nie zauważono żadnych skutków ubocznych w stosowaniu kozłka lekarskiego ani przeciwwskazań w jego użyciu, jakkolwiek zdarzały się rzadkie przypadki problemów żołądkowych oraz bóle głowy. Kozłek lekarski redukuje nadpobudliwość nerwową, uspokaja oraz jednocześnie podnosi sprawność umysłową oraz koncentrację. Kozlek lekarski jest dobrodziejstwem na prawie wszystkie dolegliwości związane ze stresem.

Ogólnie, zioło to posiada uciszające, uspokajające właściwości działające na umysł. Niepokój i bezsenność Wiele objawów nerwicy włączając drżenia, ataki paniki, palpitacje serca, pocenie się może być łagodzone za pomocą kozłka lekarskiego. Kozłek lekarski jest pożytecznym środkiem w leczeniu bezsenności spowodowanej zarówno nerwicą jak również nadmiernym podnieceniem nerwowym.


Substancje lecznicze zawarte w kozłku lekarskim obniżają nadpobudliwość kory mózgowej. Kozłek lekarski i jego przetwory są składnikami wielu mieszanek i preparatów płynnych o działaniu uspokajającym. Może być stosowany w różnych postaciach: tabletek, wyciągów, kapsułek, herbatek, nalewek, naparów. Można go dodawać do kąpieli.

Najbardziej wartościowe są preparaty ze świeżego korzenia, gdyż zawierają nierozłożone walepotriaty. Można również używać maceratów. Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), lepiej znany jako waleriana, jest zielem, które – jak mówi nazwa – nie ma innych zastosowań poza leczniczymi. Właściwości leczące zawierają kłącza wraz z korzeniami – grube, krótkie, z korzonkami włókienkowymi, rozprzestrzeniające się w glebie na wszystkie strony. Ma dość nieprzyjemny zapach, zwłaszcza gdy roślina jest uszkodzona.

UŻYCIE

KORZEŃ:
MACERACJA - Moczyć 2 łyżeczki posiekanego, możliwie świeżego korzenia kozłka lekarskiego 8-10 godzin w szklance zimnej wody. Używać jako naparu uspakajającego na niepokoje i bezsenność. Dodać 2-3 krople wody miętowej w celu zamaskowania nieprzyjemnego smaku.
NAPAR - Używać na niepokoje i bezsenność.
NALEWKA - Używać jako środka uspokajającego lub na bezsenność. Dawka może się różnić w zależnożci od jednostki. Można brać 5ml nalewki, ale u niektórych osób może powodować bóle głowy, należy więc zacząć od niższych dawek, tzn. 1-2ml. Kozłek lekarski można łączyć z lukrecją gładką i innymi ziołami posiadającymi właściwości wykrztuślne np. z chmielem w czasie kaszlu. Kozłek lekarski może być dodawany do środków na wysokie ciśnienie, które jest spowodowane napięciem nerwowym oraz nerwicą.
KOMPRES - Namoczyć kompres w nalewce z kozłka lekarskiego w celu łagodzenia skurczów mięśni.
ŚRODEK DO PRZEMYWANIA - Używać napar lub macerację z kozłka lekarskiego w celu leczenia chronicznych wrzodów oraz ran.

VALIUM Z KOZŁKA LEKARSKIEGO

  • 50g świeżego korzenia kozłka lekarskiego, umytego i suszonego na słońcu przez 2 godziny
  • 200ml kwaskowatego, białego wina

Zgnieść korzeń kozłka lekarskiego i wymieszać z winem. Macerować przez około jednego miesiąca. Odcedzić. W przypadkach wysokiego ciśnienia lub nerwowości pić 10 kropli rano na pusty żołądek. Powtarzać w razie potrzeby w południe i wieczorem. W czasie skurczów lub bezsenności brać 20 kropli przed spaniem.

 

Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.

 

Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.

 

Świeże zioła to

prawdziwy

smak, aromat i zdrowie!

 

Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną.
Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.

 


Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:
sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środy
kupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11zł
kupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.
kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł.
kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.

Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:
zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.
powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł.


info:

[zasłonięte]@onet.eu
tel.661[zasłonięte]408