ISBN
|
brak
|
Liczba stron
|
243
|
Oprawa
|
miękka
|
Rok wydania
|
PWN 1974
|
Stan książki
|
db- / błąd drukarski na pierwszych kartkach (pomieszanie stron)
|
"OD AUTORÓW
"Ćwiczenia z gramatyki opisowej języka rosyjskiego" przeznaczone są przede wszystkim dla studentów-rusycystów Wyższych Szkół Nauczycielskich. Za podstawę do opracowania "Ćwiczeń..." posłużyły wykłady doc. dr A. Bogusławskiego z Gramatyki opisowej języka rosyjskiego oparte na programie WSN zatwierdzonym przez Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego,oraz "Gramatyka rosyjska w ujęciu funkcjonalnym" A. Bogusławskiego i St. Karolaka.
Założeniem autorów było przygotowanie materiałów, które pomogłyby w procesie praktycznego opanowania gramatycznych form i konstrukcji, szczególnie zaś tych, które sprawiają studentowi-Polakowi największą trudność, trudność wynikającą z podobieństw i różnie między językiem polskim i rosyjskim. Punkt wyjścia przy układaniu ćwiczeń stanowiły najbardziej typowe błędy Polaków, wynikające ze specyfiki samego języka rosyjskiego, bądź też z różnicy stosowania konstrukcji i form gramatycznych podobnych w obu językach.
Ćwiczenia dobierano tak, aby objęły reguły i formy gramatyczne najistotniejsze, najważniejsze dla praktycznego opanowania języka. Jednak w wielu wypadkach ze względu na objętość podręcznika autorzy musieli się ograniczyć tylko do zasygnalizowania problemu, a często musieli zrezygnować z szeregu ćwiczeń poświęconych poszczególnym zjawiskom językowym (w szczególności dotyczy to składni).
Podręcznik składa się z dwóch części: I - Morfologia - ograniczona do kategorii regularnych (fleksji) i część II - Składnia. Składnia z kolei podzielona została również na dwie części. Część I (tzw. składnia formalna) omawia kategorie rodzaju, liczby, odpowiedniości przypadkowe, użycie liczebnika i odpowiedniości polskich form nieosobowych na -no, -jto. W części II-ej zebrano ćwiczenia na użycie różnorodnych form syntaktycznych równolegle opisując zdania proste i złożone. W Morfologii po każdej części mowy przewidziano ćwiczenia dla podsumowania i powtórzenia, w Składni natomiast na zakończenie dołączono materiał mogący posłużyć do samodzielnego uzupełnienia i przyswojenia ćwiczonych reguł i zjawisk językowych. Przy doborze ćwiczeń autorzy korzystali z ogólnie dostępnych podręczników wybierając z nich odpowiednio do swoich celów poszczególne zdania, typy zdań, czasami nawet całe ćwiczenia, często do budowy zdań dla ćwiczeń służyły elementy zdań oryginalnych lub ich ogólna struktura. Wykorzystano również teksty literackie, W wypadku, gdy materiał uproszczono lub przerobiono, autorzy z reguły nie podają źródła.
Jeśli chodzi o materiał teoretyczny, z którym związane są ćwiczenia, zawarty on jest w książce A. Bogusławskiego i St. Karolaka "Gramatyka rosyjska w ujęciu funkcjonalnym" W-wa 1973 r., wyd. II.
Materiał zebrały: Natalia Kowalska, Lilia Krawczyk i Zofia Zaron. "Morfologia" została opracowana przez Natalię Kowalską i Lilię Krawczyk, "Składnia" zaś - przez Zofię Zaron. Przy opracowywaniu poszczególnych części "Składni" pomocą służyły również Olga Główko, Albina Gołubiewa i Zofia Szczytkowska.
Za cenne uwagi krytyczne autorzy pragną serdecznie podziękować doc. dr St. Karolakowi."