Kotły typu UKS (uniwersalne kotły stalowe ) dzięki swojej oryginalnej budowie i funkcjonalności są produktami znajdującymi szerokie zainteresowanie klientów od wielu lat.
Specjalna konstrukcja opłonkowo-kanałowa przystosowana do dolnego spalania paliw czyni je urządzeniami o wysokich parametrach grzewczych.
Kotły UKS cechują się niezawodnością i prostotą obsługi. Są przystosowane do spalania gorszych gatunków węgla, miału węglowego jak i, z dobrym skutkiem, paliw długopłomieniowych (węgiel brunatny, drewno w różnych postaciach tj. polana, szczapy, zrzynki, zrębki, wióry itp.).
Eksploatacja i zastosowanie
Eksploatacja kotłów polega na tradycyjnym paleniu - rozpaleniu przy użyciu papieru i drewna, niewielkiej ilości węgla, a następnie dokładaniu innych paliw w zależności od potrzeb grzewczych. Zabrania się palenia koksem a drewno powinno być przynajmniej rok sezonowane.
Kotły typu UKS stosuje się do pracy w instalacjach centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody w układzie grawitacyjnym, a także pompowym. Przeznaczone są do ogrzewania budynków mieszkalnych, pawilonów handlowych i usługowych, warsztatów, gospodarstw wiejskich, szklarni, szkół itp.
Kotły centralnego ogrzewania typu UKS montować należy zgodnie z normą PN-91/B-02413 i BN-71/8864-27 dotyczącą zabezpieczenia urządzeń grzewczych wodnych systemu otwartego oraz naczyń wzbiorczych systemu otwartego.
Typoszeregi
Kotły typu UKS produkowane są o mocach od 5 kW aż do 560 kW i dzielą się na poszczególne typoszeregi:
- I typoszereg o mocy 5÷8 kW
- II typoszereg o mocy 12÷42 kW
- III typoszereg o mocy 70÷190 kW
- III typoszereg, dwukomorowy o mocy 250÷560 kW
Mogą być wykonane jako dwudzielne i składane w kotłowni u użytkownika. Urząd Dozoru Technicznego przeprowadził badania projektu WE-moduł B1 urządzeń ciśnieniowych na kotły typu UKS 5-190 kW i na podstawie tych badań wydał Certyfikat Badania Projektu WE.
Budowa
Ruszta i opłonki wykonane są z wysokogatunkowych, atestowanych rur. Wymiennik ciepła (oprócz I typoszeregu) znajduje się w tylnej części kotła, za paleniskiem, i ma formę pionowych dwóch (II typoszereg) lub czterech (III typoszereg) kanałów konwekcyjnych.
Taka budowa pozwala na osiągnięcie efektu samooczyszczenia się kanałów konwekcyjnych i opadaniu sadzy do komór zbiorczych. Wylot spalin zakończony jest czopuchem, w którym zamontowana jest przepustnica spalin służąca do regulacji wylotu gazów z kotła.
Całość kotła obudowana jest wysokogatunkową izolacją termiczną, która zabezpieczona jest obudową metalową. Kotły UKS standartowo dostarczane są z termostatycznym regulatorem ciągu, który automatycznie otwiera lub przymyka dopływ powietrza utrzymując zadaną temperaturę.