Wg. literatury zielarskiej Pokrzywa to jedna z cenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii, powszechnie znana jako skuteczny środek wzmacniający i oczyszczający cały organizm. Wykazuje słabe działanie moczopędne, natomiast dzięki hamowaniu resorpcji zwrotnej w kanalikach nerkowych zwiększa wydalanie z ustroju szkodliwych substancji oraz produktów przemiany materii. Korzystnie wpływa tak że na funkcje przewodu pokarmowego - pobudza czynność wydzielniczą żołądka, trzustki, co w efekcie ułatwia trawienie oraz nieznacznie obniża poziom cukru we krwi. Zauważono, że działa synergistycznie z innymi ziołami przeciwcukrzycowymi. Pokrzywa zawiera bogaty zestaw witamin i składników mineralnych - cenne uzupełnienie wielu substancji, niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Ponadto, duża ilość witaminy C i dobrze przyswajalnego przez organizm żelaza pozytywnie wpływa na układ krwiotwórczy - zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek.
Pokrzywa zapobiega również krwawieniom, co jest z kolei związane z obecnością witaminy K, flawonoidów i garbników. Kolejny składnik - kwas pantotenowy - odpowiada za jej właściwości przeciwzapalne i przyspieszające regenerację tkanek. Nic więc dziwnego, że jest wykorzystywana do leczenia oparzeń, owrzodzeń podudzi oraz stanów zapalnych przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Korzeń pokrzywy w większym stopniu niż liście, działa moczopędnie. Skutecznie łagodzi też dolegliwości spowodowane przerostem gruczołu krokowego. Wodne wyciągi z pokrzywy, stosowane zewnętrznie, to stary, domowy środek wzmacniający włosy oraz oczyszczający gruczoły potowe i łojowe.
Pokrzywa należy do wszechstronnie działających roślin leczniczych, choć po dziś dzień jej działanie i skład nie zostały wystarczająco zbadane. Ziele pokrzywy jest szczególnie cenne dzięki zawartości całego zestawu witamin (K, A, BI, B2, C) i soli mineralnych, co sprawia, że przetwory lecznicze pobudzają działalność jelit, regenerują śluzówki przewodu pokarmowego, działają żółciopędnie i przeciwzapalnie, regulują przemianę materii. Na żołądek i jelita przetwory pokrzywy działają regulująco, poprawiając fermentację, a także skład flory bakteryjnej. W odpowiednich dawkach napar z liści pokrzywy działa moczopędnie i przeciwcukrzycowo.Medycyna ludowa stosuje napar z liści pokrzywy i wywar z korzeni w leczeniu uszkodzeń miąższu wątroby, zaburzeń krzepliwości krwi, atoniiprzewodu pokarmowego, schorzeniach reumatycznych, dnie, kamicy nerkowej, ukrzycy, biegunek różnego pochodzenia, ostrych nieżytów żołądka i jelit, wzdęć, krwawień z przewodu pokarmowego, wymiotów krwawych, przewlekłych schorzeń nerek. Najczęściej stosuje się napar z liści pokrzywy (1 łyżkę surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić pod pokrywką do wystygnięcia, przecedzić. Przyjmować po 1 filiżance kilka razy dziennie) lub wywar z korzeni (1 łyżkę korzeni zalać 1 szklanką wrzącej wody, gotować na małym ogniu 20 min., odstawić pod pokrywką do ostygnięcia, przecedzić). Przyjmować 2-3 razy dziennie po 1 łyżce.
W najniższej cenie na Allegro 1kg!!!