Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Korpus oficerski marynarki wojennej II

28-09-2014, 21:10
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 50 zł     
Użytkownik Betinka00000
numer aukcji: 4560705939
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 9   
Koniec: 28-09-2014 21:09:36

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor: , Nawrot Dariusz 


Obszerna i szczegółowa monografia omawiająca zagadnienia dotyczące oficerskiego korpusu marynarki II Rzeczypospolitej. Omówiono w niej powstanie i rozwój korpusu w latach 1[zasłonięte]918-19, a następnie jego rolę w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, losy polskich oficerów, którzy znaleźli się w oflagach, łagrach i obozach dla internowanych. Autor przedstawił również udział Polaków w działaniach wojennych prowadzonych z portów i baz Wielkiej Brytanii oraz ich losy po 1945 roku. W książce zamieszczono: fotografie, mapy, szkice, zestawienia tabelaryczne, bibliografię.

 

Silent Service nazywają Brytyjczycy swoją marynarkę wojenną. To określenie jak żadne inne oddaje charakter Polskiej Marynarki Wojennej okresu II Rzeczypospolitej, która pod względem wierności Ojczyźnie, przywiązania do wartości ukształtowanych na przestrzeni tysiącletnich dziejów polskiej wojskowości, szeroko pojętej kultury morskiej, a także powściągliwości w zabezpieczaniu interesów własnych stanęła na poziomie flot o znacznie bogatszych tradycjach.

Ta wysoka ocena wystawiona całemu środowisku marynarskiemu to niekwestionowana zasługa kadry oficerskiej Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. Oficerowie wchodzący w skład załóg okrętowych, oddziałów i instytucji zabezpieczających funkcjonowanie polskiej floty wojennej stanowili wzór zachowania dla swoich podwładnych zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny. Ludzie ci, w większości wprost fanatycznie przywiązani do zawodu i bezgranicznie oddani Ojczyźnie, sprawili, iż po ponadstuletniej niewoli w trudnych politycznych i ekonomicznych uwarunkowaniach okresu międzywojennego Polska w ciągu niespełna 20 lat (uroczyste objęcie przez Polskę dostępu do morza nastąpiło 10 lutego 120 roku) stała się państwem morskim, jej społeczeństwo gotowe było do najwyższych ofiar w obronie dostępu do Bałtyku.


Stron. 464