Charakterystyka:
Koper włoski (fenkuł włoski, koper słodki)to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych występująca dziko w strefie śródziemnomorskiej oraz w Pakistanie, Iranie, Afganistanie. Znany był już w czasach starożytnych, w Grecji przypisywano mu właściwości odchudzające. Przywraca do zdrowia i pobudza funkcje trawienne. Ziarna mają świeży, silny anyżkowy zapach, smak i aromat.
Opakowanie:
Koper włoski zapakowany jest w torebki foliowe, zgrzewane z atestem spożywczym oznaczone etykietą z nazwą, składem i datą ważności. Gwarancja zachowania świeżości na dłużej.
Zastosowanie:
Jako roślina przyprawowa fenku stosuje się jako składnik przyprawy do chleba (razem z anyżem, kminkiem i kolendrą) oraz potraw kuchni włoskiej bazującej na pastach, pieczeni wieprzowej i kiełbasach. Może być dodawany do kapusty kiszonej oraz potraw z ryb i owoców morza. Doskonale nadaje się do konserwowania warzyw, a w szczególności ogórków. Wzbogaca smak i aromat zup i sosów. Używany jest też do wyrobu niektórych napojów alkoholowych (absynt, pastis).
Z ziaren kopru przyrządzić można napar przeciwdziałający wzdęciom, który szczególnie pomaga dzieciom oraz niemowlętom cierpiącym na kolki i dolegliwości brzuszne. Koper, pobudzając perystaltykę jelit, przeciwdziała zaparciom i działa wiatropędnie. Ziele poprawia apetyt i łagodzi bóle brzucha. Działanie fenkułu nie obejmuje jednak tylko układu pokarmowego. Spożywanie naparu pobudza laktację u karmiących kobiet, a także ma lekkie działanie moczopędne. Napój działa również wykrztuśnie, może być więc stosowany przy kaszlu.
Działanie:
-
Surowcem zielarskim są przede wszystkim owoce fenkułu. Zawierają do 6% olejków eterycznych, flawonoidy, sole mineralne, związki białkowe i olej tłusty.
-
Działają wiatropędnie, przeciwkaszlowo, przeciwskurczowo, pobudzająco wydzielanie żółci i soku żołądkowego.
-
Ponadto, dzięki zawartości fitosteroli (w szczególności stygmasterolu) wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.
-
Koper włoski wyróżnia się słodkim aromatem i smakiem przypominającym anyż, lecz jest łagodniejszym od tej przyprawy.