Oferta - wyślij e-mail - kliknij
WSTĘP
Zadaniem tej pracy jest przedstawienie działalności politycznej polskich stronnictw konserwatywnych w okresie między majem 1926 a październikiem 1935 r. Obraz przemian, jakim uległo życie polityczne Polski po przewrocie majowym, wydaje się być zubożony bez przeprowadzenia badań nad strukturą obozu sanacyjnego, ewolucją jego taktyki i programu. W przemianach tych wybitny udział brały ugrupowania konserwatywne stanowiące dla Piłsudskiego - tworzącego pomajowy obóz polityczny i przygotowującego się do walki z endecją - atrakcyjnego sprzymierzeńca. Dzieje ruchu konserwatywnego wiążą się więc ściśle z procesem kształtowania się obozu sanacyjnego; pomagają naświetlić wewnętrzną politykę rządów Piłsudskiego.
Zamierzeniem autora było prześledzenie ewolucji politycznej zachowawców i obozu sanacyjnego. Problematyka pracy sprowadza się przede wszystkim do kwestii związanych bezpośrednio z ruchem konserwatywnym; pośrednio zaś - celem pokazania szerszego kontekstu, determinant politycznych i historycznych - do kwestii dotyczących całego obozu rządzącego. Z konieczności zrezygnowano z omawiania wielu problemów, które, chociaż bardzo istotne dla dziejów pomajowych, mają złpunktu widzenia podjętej tematyki znaczenie drugorzędne.
Autor zamierzał pokazać, jaką rolę odgrywali przedstawiciele zachowawców w życiu politycznym, ich miejsce w elicie władzy; próbował odtworzyć inicjatywy wychodzące z łona stronnictw zachowawczych, walkę
0 pozycję wewnątrz obozu rządzącego, starania o wywarcie wpływu na
jego ideologię, program i taktykę. Było to możliwe po prześledzeniu
zmian zachodzących w obozie zachowawczym, po zbadaniu zbieżności
1 odmienności łączących i różniących stronnictwa konserwatywne.
Autor skoncentrował się przede wszystkim na przemianach wewnętrznych w Polsce, w kilku tylko wypadkach zwrócono w pracy uwagę na koncepcje polityki zagranicznej kształtujące się w ruchu konserwatywnym, a odmienne w pewnym stopniu od koncepcji obozu rządzącego (głównie wśród tzw. neokonserwatystów).
Wyodrębnienie okresu 1926—1935 wydaje się uzasadnione z punktu widzenia rozwoju sytuacji politycznej w Polsce. Przewrót majowy zmienił zasadniczo układy polityczne w Drugiej Rzeczypospolitej, rok 1935 zamyka zaś etap rządów Piłsudskiego. Ze względu na znaczenie dla stronnictw zachowawczych faktu istnienia BBWR przyjęto w pracy cezurę października 1935 r.
Tytuł:
DZIAŁALNOŚĆ POLITYCZNA POLSKICH
STRONNICTW
KONSERWATYWNYCH
W LATACH 1[zasłonięte]926-19
Autor: Polska Akademia Nauk Instytut Badań Literackich
WIESŁAW WŁADYKA
Wydawnictwo i rok wydania: Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk Zakład Narodowy imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk 1977
1400 egz.
Stan: db przytarcia okladki, podpis na okladce, pierwszej i ostatniej stronie, lekkie przygiecie rogow
Oprawa: miekka
Ilość stron: 252 str.
Format: 17x24 cm
Ilustracje: ---
Spis treści:
SPIS TREŚCI
Str.
Wstęp - 3
I. Prolog l
II. Powrót na scenę (maj 1926 - marzec 1928) 16
III, Okres złudzeń i marzeń (marzec 1928 - listopad 1930) 105
IV. Zmierzch snów o potędze (listopad 1930 - październik 1935) ........ 168
V. Epilog 230
Źródła i literatura 15
Wykaz ważniejszych skrótów 244
_ 245
Summary -
Indeks nazwisk
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.
jadsbfjbafhebbhabhabk10x04xB