Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Konigshutte, Gleiwitz (Chorzów, Gliwice). 23

16-01-2012, 18:48
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 41 zł     
Użytkownik arturborat
numer aukcji: 2019290197
Miejscowość Chwarszczany
Wyświetleń: 15   
Koniec: 24-01-2012 21:17:26

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tablica z wydanej w roku 1962 w Niemczech Zachodnich pracy prezentującej najrzadsze grafiki dotyczące hutnictwa z kolekcji Haselbacha. Przedstawia 4 widoki w owalach - po 2 z Chorzowa i Gliwic

Alfred Haselbach , browarnik i mecenas z Namslau (Namysłów) stworzył w połowie XIX w. unikatową kolekcję widoków Śląska . Zbiór ten przetrwał wojnę. W roku 1961 od spadkobierców Haselbacha większą część kolekcji liczącą 3,2 tys. rycin kupiło Ministerstwo Opieki Społecznej Hesji. W czasach zimnej wojny zbiór w postaci wystawy stałej pod nazwą "Kultura niemiecka na Wschodzie" prezentowany był wiele lat w Wiesbaden. a  następnie przekazany został jako depozyt stały Kunstforum Ostdeutsche Galerie (Forum Sztuki Galeria Wschodnioniemiecka) w Ratyzbonie. Część zbioru Haselbacha, ok. 900 najrzadszych rycin, pozostał w rękach jego rodziny. Dopiero w roku 2004 udostępniona została szerokiej publiczności jako stały depozyt w Schlesisches Museum w Gorlitz (Zgorzelec).

Kolekcja Haselbacha ze względu na swój ogrom, nigdy nie była prezentowana w całości. Badacze wciąż odkrywają wśród tysięcy zgromadzonych przez browarnika z Namysłowa rarytasy rzucające nowe światło na topografię, architekturę i historię Śląska. Wiele rycin z tej kolekcji to unikaty, znane tylko w jednym, ocalałym dzięki Haselbachowi egzemplarzu.

Część kolekcji, w postaci reprodukcji najrzadszych rycin, dotycząca śląskiego hutnictwa ukazała się w roku 1962 dzięki staraniom niemieckich związków zawodowych hutników. Wśród prominentnych działaczy wielu pochodziło z terenów Śląska. Ich wpływy spowodowały wyodrębnienie ze spuścizny po śląskim kolekcjonerze prac dotyczących hutnictwa i opublikowanie ich w najwyższej jakości.

Widoki przemysłowe Śląska stanowią ewenement w skali światowej. Wydawałoby się, że tak mało atrakcyjny temat jak dymiące kominy i rozżarzone piece hutnicze nie wzbudzą zainteresowania artystów ani też nie spotkają się z zainteresowaniem publiczności. XIX wieczne litografie, staloryty i drzeworyty służyć wszak miały popularyzacji najpiękniejszych przyrodniczo i architektonicznie zakątków Śląska w celu przyciągnięcia turystów. Zaś krajobraz przemysłowy raczej od wizyt odstrasza. A jednak przemysł, a zwłaszcza hutnictwo, ze swoim ukrytym romantyzmem stały się także wizytówką Śląska, zaś przedstawienia dotyczące tego tematu to perełki dawnej sztuki ilustracyjnej.

Ilustracja stworzona jest jakby do oprawy. W passe-partout i oszklona będzie ozdobą każdego wnętrza.

Rozmiar karty ca. 49x36 cm
Gruby solidny papier.
Stan bardzo dobry

Oferowana ilustracja została znacznie powiększona w stosunku do oryginału z XIX w. Dzięki najlepszym technikom drukarskim znacznie poprawiło to czytelność i uczyniło całość bardziej dekoracyjną.

Ze względu na ograniczoną wielkość dopuszczalnego pliku na Allegro zmuszony byłem znacznie zmniejszyć i skompresować skan. Spowodowało to znaczny spadek jakości obrazu i niemożność delektowania się subtelnościami tej pracy. Zapewniam, że w oryginale prezentuje się o niebo lepiej.

Kupując ode mnie dwa lub więcej przedmiotów
za przesyłkę płacisz tylko raz - zawsze 5 zł.

Zajrzyj do mojego
alle-sklepiku
REGIONALIA

Znajdziesz tam wiele starych książek, map, rycin i dokumentów. Być może wybierzesz coś dla siebie....

ZAPRASZAM!!!

UWAGA: Staram się nie bombardować skrzynek moich klientów niepotrzebnymi mailami. Numer konta, inne dane do przelewu oraz informacje o terminach wysyłki znajdują się na stronie O mnie. Zostaną też załączone automatycznie do maila z Allegro informującego o wygraniu aukcji. Jeśli masz jakieś specjalne pytania, proszę śmiało pisać na maila [zasłonięte]@poczta.onet.pl . Postaram się szybko odpowiedzieć.