Konfitura wiśniowa
z kardamonem
(słodzona cukrem z brzozy)
Skład:
wiśnie 80%, ksylitol (cukier z brzozy) 17%,
sok z cytryny 1%, pektyna, kardamon, sól himalajska.
Sporządzono z 80 g. owoców na 100 g produktu.
masa netto: 200g
Konfitura została sporządzona ręcznie, zgodnie
z zasadami kuchni pięciu przemian. Do słoika trafiły
świeże, niemrożone owoce, pochodzące
z certyfikowanej uprawy Wiśni Nadwiślanki ChNP.
Według TCM wiśnia słodka w smaku posiada
rozgrzewające właściwości termiczne, wzmacnia
śledzionę i żołądek, usuwa wiatr i wilgoć.
Stosowana jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów,
niedokrwistości (zawiera najwięcej żelaza ze wszystkich owoców) i osłabieniu po chorobie.
Już 2000 lat temu zjadano ich owoce i doceniano terapeutyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
właściwości. Skutecznie stosowano wiśnie w kamicy nerkowej i schorzeniach pęcherza moczowego, w leczeniu dny, jako środek zapobiegający zaburzeniom pracy serca i neurozom.
Kwaśne wiśnie i sok pobudzają procesy trawienne, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, wspomagają oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, mają działanie moczopędne i przeczyszczające, likwidują zaparcia, działają antybakteryjnie
i antyseptycznie, uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych, zapobiegają powstawaniu skrzepów i żylaków, przeciwdziałają obrzękom, korzystnie wpływają na skórę, neutralizują wolne rodniki i odchudzają.
Wiśnia Nadwiślanka uprawiana jest od ponad 100-u lat w lewobrzeżnym pasie Wisły w okolicach Sandomierza. Jest owocem trochę mniejszym niż powszechnie znane i uprawiane odmiany wiśni, ale charakteryzują się bardzo intensywnym smakiem i kolorem. W poprzednim sezonie wyprodukowaliśmy konfiturę z innej odmiany wiśni i mimo, że owoc pochodził z uprawy ekologicznej smak konfitur odbiegał od ideału. Konfitura wyśmienicie smakuje właśnie z Nadwiślanki i dlatego postawiliśmy na tę unikalną, certyfikowaną przez Unię Europejską odmianę.