Niespotykane na co dzień połączenie składników. Odszukany przepis z dzienników prababci, która przygotowywała konfiturę zasłyszawszy legendę o jej pochodzeniu. Świeże owoce połączone z suszonymi, a do tego wymieszane z makiem. Podkręciliśmy smak konfitury dodając więcej owoców, a w swoim składzie zawiera: figę, pigwę, gruszkę, morelę, melona oraz rodzynki, a wszystkie te owoce połączone specjalnie przyrządzonym makiem. Mak daje orzechowy posmak, a smak całej konfitury jest tak niesamowity, że nie da się opowiedzieć, ją trzeba skosztować!
Zastosowanie:
Głównie jako dodatek do wszelkiego rodzaju pieczywa. Wyśmienicie smakuje ze świeżą bagietką, maślanymi rogalikami lub ciepłymi tostami.
Idealnie sprawdza się na śniadanie jako smaczny dodatek do jogurtów naturalnych oraz mleka. Z kolei na podwieczorek urozmaici smak budyniu lub jako polewy babeczek z bitą śmietaną.
Znakomicie nadaje się do wypieku ciast i dekoracji deserów: omlety lub naleśniki z serem polać konfiturą. Pyszny dodatek do lodów jak również gofrów.
Legenda o konfiturze carskiej Figa z Makiem przekazanej przez prababcię:
W dawnych czasach, na dworze carskim obyczajem było gościć bojarów, by mogli własne interesa carowi przedstawić, a było ich co niemiara. Car bojarów serdecznie witał, wysłuchiwał i na salony zapraszał. Po czym służba każdemu bojarowi podawała czaj z samowarów, a na spodeczkach porcelanowych smakowitą konfiturę. Dziwili się bojarowie, dumali co za konfitura tak smakowita, do której spożywania car z ochotą zapraszał i z dumą o smak pytał. Bojarowie rzekli „kunszt smaku jakich mało, owoców przednich wiele i maku drobina tu była – konfitura wyśmienita”. Car wtedy na to rzecze „dostaliście figę z makiem, co równe załatwieniu waszych spraw ze smakiem”. Lecz carska konfitura została w ich pamięci, jak mało która, bowiem smak miała przecudny i aromat przy tym nienudny.
Skład: pigwa, figa, gruszka suszona, morela, melon, rodzynki, mak. Sporządzono z 80g owocow na 100g konfitury.
Słoiki szklane: zawartość netto 220g
|