Kompresja danych
Wydawca: BTC
Autor: Artur Przelaskowski
ISBN: 83[zasłonięte]60233-5
Format: B5, 258 str.
Twarda oprawa
Wydawnictwo BTC
Warszawa 2005
O książce
Książka poświęcona zagadnieniom związanym z bezstratną kompresją danych. Książka ma logiczny i przejrzysty układ oraz zawiera wiele przykładów wraz z rozwiązaniami, dzięki czemu ma również cechy zaawansowanego podręcznika akademickiego.
Książka jest adresowana do studentów kierunków informatycznych oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką bezstratnej kompresji.
"(...) Książka prof. Przelaskowskiego (...) trafia więc w potrzeby określonej grupy odbiorców - i jest to grupa znacząca. Książka jest znakomicie zbudowana od strony sposobu przedstawiania rozważanych problemów, to znaczy cały wykład jest bardzo starannie przemyślany, wyczerpujący, dokładny oraz przystępny nawet dla zupełnie nie przygotowanego czytelnika. Szczególnie to ostatnie jest zaletą cenną i bardzo rzadko spotykaną (...) Autor opiniowanej książki pokazuje w sposób zrozumiały i popularny (chociaż równocześnie ścisły i precyzyjny), dlaczego kompresja danych (a zwłaszcza obrazów) jest taka ważna (...) Opiniowana książka jest nie tylko podręcznikiem (bardzo dobrym!), ale ponadto nosi znamiona monografii naukowej, gdyż Autor zamieszcza w niej niektóre wyniki będące rezultatem jego własnych koncepcji naukowych i oryginalnych prac badawczych (...) Czytelnik po przestudiowaniu omawianej monografii będzie miał w miarę kompletny ogląd prezentowanej w niej problematyki. Książka jest napisana niezwykle kompetentnie i rzeczowo, każdy problem jest najpierw we właściwy sposób sformułowany, potem poddany dyskusji, a na końcu dobrze podsumowany w sensie konkretnych i jasno podanych wniosków. (...)"
prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz
Dr hab. inż. Artur Przelaskowski otrzymał w październiku 2006 roku za książkę "Kompresja danych" indywidualną nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Software Developer's Journal Nr 4/2006
Ocena: 4+
Dziś, w erze informacji jesteśmy zalewani danymi dotyczącymi każdej dziedziny ludzkiego życia. Szybkie tempo życia sprawia, że człowiek poszukuje różnych sposobów oszczędzania każdej chwili. Pojawiają się więc pytania jak ilościowo opisać, lepiej rozumieć sens, wybierać, przetwarzać, klasyfikować i porównywać informacje? Od strony technicznej wymaga to konstrukcji specjalnych systemów, algorytmów i narzędzi służących do cyfrowej reprezentacji informacji, najlepiej w sposób oszczędny ułatwiający analizę, przechowywanie i przekazywanie. I tu pojawia się konieczność kompresji danych, której celem jest uzyskanie optymalnego sposobu reprezentowania informacji. Książka „Kompresja danych" została w całości poświęcona zagadnieniom związanym z bezstratną kompresją danych, a konkretnie kompresji obrazów. Adresatami książki są studenci kierunków informatycznych oraz do wszyscy zainteresowani problematyką bezstratnej kompresji obrazów. W siedmiu rozdziałach autor w logiczny i przejrzysty sposób opisuje zagadnienia związane z teoretycznymi podstawami kodowania, kodowaniem Huffmana, arytmetycznymi i słownikowymi algorytmami kompresji. Oddzielne rozdziały poświęcone zostały metodom predyksyjnym kodowania i przeglądowi wybranych metod bezstratnej kompresji obrazów. Książka napisana jest rzeczowo - każdy problem jest najpierw we właściwy sposób zaprezentowany, następnie poddany dyskusji, a na końcu podsumowany w postaci jasnych wniosków. Ponadto dużymi atutami książki są dobrze dobrane przykłady wraz z rozwiązaniem oraz staranne wydanie - książka posiada twardą oprawę. Oprócz niewątpliwych zalet książka posiada również wady. Główną jest dość wysoka cena - 51 zł za 258 stron, to jednak nieco za dużo, mimo bardzo starannego wydania i bardzo dobrej treści merytorycznej. Kolejne wady to brak indeksu, niezastąpionego przy próbie wyszukiwania konkretnych zagadnień i miejscami zbyt „naukowy" język.
Zrecenzował: Artur Mościcki
NetWorld Nr 02/2007
Kompresja danych ma na celu zmniejszenie rozmiarów zbiorów. Znajduje zastosowanie tam, gdzie chodzi o zmniejszenie przeciążenia łączy transmisji danych, przyspieszenie dostarczania informacji i usprawnienie archiwizowania danych. Książka wprowadza w zagadnienia kompresji danych, począwszy od teoretycznych podstaw kodowania, przez wyjaśnienie na czym polega kodowanie metodą Hoffmana, omówienie koncepcji kodowania arytmetycznego i słownikowego, wprowadzenie w zagadnienia skutecznej kompresji w aspekcie metod wstępnego przekształcania danych, a skończywszy na prezentacji metod kompresji bezstratnej. Książka jest adresowana do osób pragnących zgłębić podstawy teorii kompresji danych, a także zajmujących się praktycznym wdrażaniem metod kompresji.
Piotr Kociatkiewicz
Do pobrania
Spis treści w formacie PDF (PDF 60kB)
Wstęp do książki w formacie PDF (PDF 100kB)
Recenzja książki w EP06/2006 (PDF)
Recenzja książki w RE08/2006 (PDF)
*zdjęcia podobne