TENS to angielski skrót od Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation - Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów.
Terapia TENS wykorzystuje istniejace w samym naszym systemie nerwowym mechanizmy usmierzania bólu. Moze to sie odbywac na dwa sposoby:
pobudzanie nerwów czuciowych (wysokoczestotliwosciowa terapia TENS),
pobudzanie nerwów w miesniach (niskoczestotliwosciowa terapia TENS, zwana elektroakupunktura).
TENS, zaleznie od dobranych parametrów, uruchamia nastepujace mechanizmy fizjologiczne:
Oslabia czucie bólu, zmniejszajac ilosc sygnalów wysylanych przez nerwy bólowe do kory mózgowej. Wspólczesne badania postuluja istnienie tzw. hamowania presynaptycznego (synapsa to polaczenie nerwów). Wykazano, ze stymulacja nerwów czuciowych w miejscu bólu, ogranicza ilosc bodzców bólowych docierajacych do swiadomosci i oslabia dolegliwosc bólu, poniewaz nerwy czuciowe sa grubsze i przewodza sygnaly szybciej niz nerwy bólowe. Dlatego mózg, odbierajac bodzce czuciowe, nie nadaza z przetwarzaniem bodzców bólowych i angazuje sie w silniejszy bodziec. Zaaferowani innymi wrazeniami lub w sytuacji zagrozenia zycia, zapominamy o bólu. Intuicyjnie korzystamy z tej zasady, masujac silnie miejsce bólu. Trudno jednak masowac sie bez przerwy lub chodzic na masaze. Stymulator nas w tym wyreczy.
Wzmaga uwalnianie do krwiobiegu endorfin - produkowanych przez organizm neurohormonów o dzialaniu podobnym do morfiny. Endorfiny, lagodza na wiele godzin czucie bólu i stymuluja chore tkanki do regeneracji. To wlasnie endorfiny, wplywaja na poprawe zdrowia i samopoczucia, kiedy jestesmy wypoczeci, zrelaksowani, szczesliwi. Sygnalem do ich uwalniania, jest spadek czestotliwosci fal mózgowych do poziomu 4-10 Hz.
Poprawia ukrwienie w miejscu otoczonym elektrodami, od wplywem stymulacji ciaglej z czestotliwoscia 1,5-4 Hz, miesniówka naczyn krwionosnych rozluznia sie. Dowiódl tego w swoich badaniach prof. Birger Kadaa (1988) z Norwegii. Prawidlowe ukrwienie, jest warunkiem dobrego funkcjonowania tkanek. Doskonale sprawdza sie ta metoda w leczeniu ran, obrzeków, owrzodzen skóry, tradu.
Wspomaga uprawianie sportów wyczynowych - Stymulacje naczynioruchowa stosuje sie m.in. w sporcie wyczynowym w formie rozgrzewki - rozszerzenia naczyn krwionosnych bez wysilku i spalania energii oraz dla urody - powoduje zmniejszenie cellulitis lub zmarszczek.
Energetyzuje jonyoraz wzmaga ich ruch w organizmie ludzkim, który wypelniony jest roztworami soli. Wystepuja tu zjawiska elektroforezy i elektroosmozy. Lepsze przenikanie jonów przez blone komórki, znacznie przyspiesza procesy regeneracji oraz usuwanie metabolitów. Pole elektryczne pomiedzy elektrodami, wywoluje koncentracje protonów i ich ruch (prad) od anody do katody. Kiedy protony osiagaja blone mitochondrium tworzy sie zwiazek H+ATPase i powstaje ATP. Wzrost ilosci ATP stymuluje transport aminokwasów i oba te czynniki stymuluja tworzenie bialek (Cheng, 1982). To dzialanie pradów TENS, jest wykorzystywane np. w leczeniu stanów zapalnych w stawach, tkankach miekkich, zlaman kosci, przyspieszeniu gojenia sie ran i blizn, likwidacji obrzeków, zmian neuropatycznych i wielu innych. |