Komplement — jedna z najpotężniejszych retorycznych strategii świata
Techniki prawienia skutecznych komplementów
Szkody płynące z nieumiejętnych pochlebstw
Posługiwanie się komplementem w gestach i symbolach
Niemal nikt nie zauważa, że daje się manipulować wyszeptanym do ucha pochlebstwem. Technika komplementowania jest jednak niebezpieczna: ten, kto nie opanował dobrze tej sztuki, będzie natychmiast zdemaskowany jako podstępny kłamca, a z oszustami nikt nie chce mieć do czynienia.
Ze wszystkich czytelników Ciebie cenię szczególnie!
Wydaje Ci się, że komplement to tylko przyjemna błahostka? Nic nieznaczące, rzucone od niechcenia miłe słówko? Kiedy następnym razem nie docenisz jego siły, może on zostać użyty przeciwko Tobie! Umiejętnie zastosowany komplement jest niebezpieczną bronią, która w rękach amatora może wyrządzić mnóstwo szkód. Kiedy jednak posługuje się nim osoba świadoma jego mocy oddziaływania, komplement może mieć działanie równie silne, co inne techniki perswazji i manipulacji.
W pierwszej, teoretycznej części książki przedstawiono fascynującą historię komplementów oraz ich różnorodność w zależności od części świata i kultury. Część druga ma charakter praktyczny i prezentuje reguły tworzenia komplementów efektownych — czyli pięknie sformułowanych i przez to mocniej działających na odbiorcę, oraz efektywnych — a zatem wiarygodnych i budzących zaufanie.
Wyrafinowane komplementy działające na kobiety, mężczyzn i ludzi nienawidzących komplementów.
Komplementy demaskujące — odkrywanie kłamstw.
Komplementy erotyczne — zwiększanie pożądania za pomocą słów.
Komplementy krytykujące — jak krytykować, by nie zranić.
Komplementy narodowe — jak podbić obce kultury za pomocą pięknych słówek.
Komplementy partnerskie — podwyższanie jakości związku.
Komplementy w formie cytatu — jak zrobić wrażenie, działając na intelekt.