| | |
Okular kolimacyjny pozwala precyzyjnie wyregulować optykę teleskopów w systemie Newtona oraz refraktory (z możliwością regulacji obiektywu w celi).
Stosowanie w teleskopach soczewkowych (refraktorach) Okular kolimacyjny Cheshire pozwala na ustawienie obiektywu refraktora tak, by uzyskiwane obrazy charakteryzowały się najwyższą rozdzielczością. Teleskopy z wyższej półki mają zazwyczaj nie sztywną, ale regulowaną celę obiektywową. Warto wreszcie z tego skorzystać i dobrze, a zrazem z łatwością skolimować posiadany refraktor. • oprawa średnicy: 1,25" • długość: 15 cm • waga: 185 g • polecany do teleskopów ciemniejszych (f/8 - f/15)
>> CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA << Pytanie: Jak skolimować refraktor? Jaka jest zasada działania kolimatora Cheshire?
Odpowiedź: Teleskopy Newtona wymagają relatywnie częstych regulacji. Zaletą refraktorów jest to, że rzadko wymagają kolimacji. Jednakże wyższe modele refraktorów posiadają regulowane cele obiektywowe i aby uzyskiwać najwyższej jakości obrazy wizualne i doskonałą rozdzielczość na fotografiach trzeba liczyć się z koniecznością ich kolimacji. Najdoskonalszym testem optyki jest oczywiście test gwiazdowy (ang. star test. Można i należy stosować go również po kolimacji okularem Cheshire, aby upewnić się co do precyzji ustawienia osi optycznych teleskopu. Ponieważ jeden obraz tłumaczy zazwyczaj więcej niż wiele słów, zobaczmy jak wyglądają obrazy średnio jasnej gwiazdy przez teleskop prawidłowo skolimowany i o złej kolimacji. WŁAŚCIWY OBRAZ GWIAZDY GWIAZDA ROZOGNISKOWANA GWIAZDA ZOGNISKOWANA NIEWŁAŚCIWY OBRAZ GWIAZDY GWIAZDA ROZOGNISKOWANA GWIAZDA ZOGNISKOWANA Okular Cheshire pozwala łatwo skolimować refraktor, choć, jak już wspomniano wcześniej, ostateczną opinię o kolimacji warto poprzeć wynikiem star-testu (dotyczy to wszystkich metod kolimacyjnych, z kolimacją wiązką laserową włącznie - dlatego profesjonaliści często stosują "sztuczną gwiazdę" - odpowiednio małe, daleko ustawione źródło światła). Jednak kolimacja w nocy, "na gwiazdach", jest mało wygodna, dobrze zacząć kolimację refraktora właśnie od zastosowania kolimatora Cheshire. W tym celu należy włożyć okular kolimacyjny bezpośrednio w wyciąg okularowy (złączka kątowa może psuć kolimację!) i skierować na boczny otwór z posrebrzoną powierzchnią światło dzienne lub sztuczne. Teraz patrząc przez okular (tak jak przez zwykły okular, w małą dziurkę w okularze) zobaczysz w okolicach środka pola widzenia jeden lub więcej "pączków" podobnych do tych poniżej, zazwyczaj lekko nachodzących na siebie. Jeżeli widzisz więcej niż jeden "pączek z dziurką", musisz wyregulować oprawę obiektywu tak, by "pączki" zlały się w jeden. Ostatecznie "pączek" powinien być jeden, w środku pola widzenia wyznaczonym przez podwójny krzyż z nitek w okularze, o równym, bladoniebieskim kolorze, kołowy, z jedną kołową przerwą koncentryczną względem brzegu i czarnym kółkiem w środku, odpowiadającym wiązce padającej na otwór (wkrótce, gdy wreszcie nam ładnie wyjdą, pokażemy tu zdjęcia z kolimatora Cheshire). Jeżeli uzyskałeś prawidłowy obraz, możesz założyć swoją złączkę kątową i sprawdzić, czy nie wpływa ona na kolimację. Część kątówek może mieć krzywo ustawiony pryzmat lub lusterko, co będzie ujemnie wpływało na jakość uzyskiwanych obrazów. WŁAŚCIWY OBRAZ W OKULARZE CHESHIRE JEDEN PĄCZEK Z DZIURKĄ, CENTRALNIE, SYMETRYCZNY NIEWŁAŚCIWY OBRAZ W OKULARZE CHESHIRE WIĘCEJ NIŻ JEDEN PĄCZEK Z DZIURKĄ
[[AASKOLCHESIRE-2_TPL]] | |