DRODZY PAŃSTWO!
Kawa w Europie pojawiła się w XVI wieku, i odkąd jej smak przypadł do gustów szerokiego grona „kawoszy”, odtąd zaczęto pracować na przyrządami umożliwiającymi szybkie zmielenie ziaren tego aromatycznego napoju. Na początku używano kamiennych żaren i moździerzy, aż w końcu skonstruowano młynek. Na przełomie XVI i XVII wieku młynki powstawały z żelaza, ale jego opiłki wpływały na smak parzonej kawy. Od tej pory zaczęła się era pomysłów na usprawnienie urządzeń i polepszenie ich jakości. Młynki wiszące powstały przede wszystkim dla wygody i zyskania miejsca w szafkach i szufladach kuchennych.
W swojej aukcji proponuję Państwu właśnie taki młynek wiszący. Z tego, co mi wiadomo przedmiot pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Jak dowiedziałam się od zaprzyjaźnionego znawcy, jest to produkt z zachodniej polski.
Jak widzą Państwo na zdjęciach załączonych do aukcji, młynek wykonany jest z metalu. Kształtem przypomina ręczną maszynkę do mięsa. Uchwyt rączki oraz deska, na której jest zamocowany, wykonane są z drewna w naturalnym kolorze. Do młynka podwieszony jest szklany, masywny pojemnik z podziałką, do którego wsypuje się zmielona kawa, bądź przyprawy.
Stan zachowania jest zgodny ze zdjęciami. Widoczne są pociemnienia drewna, otarcia, gruba warstwa patyny i kurzu, których specjalnie nie usuwałam. Z doświadczenia wiem, iż kolekcjonerzy takowych przedmiotów, mają przyjemność w osobistym ich odczyszczaniu. Szklany pojemnik z niewielkimi odpryskami na rantach. Młynek trafił do galerii wprost z rozbiórki bardzo starego, opustoszałego domu, gdzie cały czas wisiał na kuchennej ścianie. Oczywiście należ poddać go stosownej renowacji, a zapewne będzie nadal pełnił swoją funkcję.
Młynek może stanowić element wystroju stylowej kuchni, jak również, po odpowiednim oczyszczeniu, będzie przydatny do codziennego użytku. Ziarna świeżo zmielone, dają o wiele lepszy smak i aromat. Kolekcjonerom jest to pozycja obowiązkowa. Polecam serdecznie.
Zapraszam do licytacji.
Wymiary całości:
Szerokość z korbą - 12,5 cm.
Długość - 32 cm.
„Głębokość” od ściany - 17 cm.