SŁOWO WSTĘPNE
JNiniejsze Wydawnictwo Jubileuszowe związane z obchodami 50-lecia powstania naszej Szkoły Wydawca i Zespół Redakcyjny dedykuje jej Absolwentom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom. Chcemy ocalić od zapomnienia tych i to wszystko, co w ciągu 50 lat tworzyło Szkołę, jej sukcesy i dorobek poczynając od Państwowego Liceum Komunikacyjnego, przez Technikum Kolejowe, Wydział Zaoczny wraz z filiami w Jeleniej Górze, Legnicy i Lesznie aż po dzisiejszy Zespół szkół Kolejowych. Czujemy się w jakiejś części spadkobiercami rozwiązanych szkół w Kluczborku, Legnicy i Szkoły ZNTK we Wrocławiu.
Do pracy nad Księgą Wspomnień mobilizował nas napis na pomniku Józefa Pił-sudskiego w Warszawie: „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku ani prawa do przyszłości55. Tak więc naszym tomem i uroczystościami 50-lecia Szkoły włączamy się do ciągu uroczystości jubileuszowych 150-lecia kolei na ziemiach polskich oraz 50-lecia Dolnośląskiego Okręgu Kolei Państwowych.
Tak się złożyło, że mimo obchodów 25-lecia i 40-lecia Szkoły nie ukazało się żadne wydawnictwo, które przedstawiałoby historię Szkoły, zawierało wykazy absolwentów czy też nauczycieli. Jest to więc pierwsze opracowanie tego rodzaju. I dlatego prosimy o wyrozumiałość dla autorów, ale i o korektę lub uzupełnienie faktów, nazwisk, wydarzeń i dat. Posłuży to lepszemu opracowaniu historii Szkoły, jak również odnalezieniu twórców sukcesów Szkoły, np. mistrzów dyscyplin sportowych, laureatów konkursów itp. Mamy bowiem świadomość niedostatków publikacji, jej braków i nieścisłości. Bez Waszej pomocy tego nie poprawimy i nie uzupełnimy. Mimo tej świadomości zdecydowaliśmy się na publikację tomu, bo tylko w takiej konfrontacji można zbliżyć się do obiektywizacji historii Szkoły, sprowokować dalsze opracowania i wspomnienia.
Publikacja oparta jest na kronikach szkolnych, które jednak powstały znacznie później niż Szkoła, listach absolwentów, dokumentach archiwalnych, nie zawsze kompletnych, wspomnieniach najstarszych pracowników, a także na kilku istniejących opracowaniach.
Chcieliśmy tutaj przedstawić historię Szkoły. Co to znaczy opracować historię szkoły, co to jest szkoła? Słownik języka polskiego pod hasłem „szkoła51 podaje kilka znaczeń:
I. „instytucja oświatowa, mająca na celu kształcenie określonych umiejętności oraz przekazywanie wiedzy,
2. „budynek zajmowany przez tę instytucję,
3, „ludzie związani z tą instytucją