Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KOLEJNICTWO PRZYCZYNY I KONTROLA WŁASNOŚCI METALI

12-07-2012, 17:05
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2442798151
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 03-07-2012 19:52:07

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1949
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
PODSTAWY METALOZNAWSTWA DLA MECHANIKÓW
PRZYCZYNY I KONTROLA WŁASNOŚCI METALI



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



AUTOR
-
A. C. VIVIAN - WYKŁADOWCA W SZKOLE MECHNIKÓW LOTNICZYCH

SŁOWO WSTĘPNE R. S. HUTTONA

TŁUMACZYŁ DR. INŻ. Z. JASIEWICZ


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM CENTRALNEGO ZARZĄDU PRZEMYSŁU HUTNICZEGO, WARSZAWA??? 1949
WYDANIE - 1??? POLSKIE
NAKŁAD - 2500 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, STARA PIECZĄTKA KOLEI PAŃSTWOWYCH) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
INTROLIGATORSKA, TWARDA Z PŁÓCIENNYM GRZBIETEM I NAROŻNIKAMI

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - XI, 177
WYMIARY - 21 x 15 x 1,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,350 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -


BIBLIOTEKA HUTNIKA A 11 A. C. VIVIAN B. A., D. Sc.
WYKŁADOWCA W SZKOLE MECHANIKÓW LOTNICZYCH
PODSTAWY METALOZNAWSTWA DLA MECHANIKÓW
PRZYCZYNY I KONTROLA WŁASNOŚCI METALI
SŁOWO WSTĘPNE
profesora R. S, HUTTONA M. A., D. Sc.
BYŁEGO PROFESORA METALURG!! NA UNIWERSYTECIE CAMBRIDGE I DYREKTORA ANGIELSKIEGO STOWARZYSZENIA BADAŃ METALI NIEŻELAZNYCH
TŁUMACZYŁ
Dr. inż. Z. JASIEWICZ
Z DRUGIEGO (1945) WYDANIA ANGIELSKIEGO
NAKŁADEM CENTRALNEGO ZARZĄDU PRZEMYSŁU HUTNICZEGO
1949 r.





Słowo wstępne
R. S. Huttona, M. A., D. Sc.

Od dawna czekali mechanicy na nowoczesne ujęcie metaloznawstwa, które dałoby im lepszy wgląd w istotę własności mechanicznych metali.
Autor uczynił śmiałą próbę zaspokojenia tej potrzeby, a sposób ujęcia przez niego przedmiotu wykazuje szereg nowych i pożytecznych cech.
Warto zaznaczyć, że jako oficer wychowawczy lotnictwa natknął się on na palącą potrzebę wyjaśnienia naszych zapatrywań na własności mechaniczne i powiązania ich przyczynowo z budową submikroskopową.
Ś. p. profesor C. F. Jenkin, odpowiedzialny w ostatniej wojnie za materiały lotnicze dla sił powietrznych Anglii, opublikował przed dwudziestu laty w pracy dla Instytutu Metali zatytułowanej: „O wiadomościach metaloznawczych, potrzebnych mechanikowi" wezwanie o nowe ujęcie zagadnienia. Wydaje mi się, że dopiero książka Dr. A. C. V5viana jest właściwą odpowiedzią na to wezwanie.
Autor nie usiłował objąć wszystkiego, zdawał bowiem sobie sprawę, że mechanik chce wiedzieć, co istotnie wpływa na własności metali i stopów. Wśród wielu innych cech charakterystycznych tej książki podkreślił autor specjalnie procesy obróbki cieplnej i potraktował ten przedmiot w sposób oryginalny, prowadzący do prostego ujęcia wielu różnych procesów. Dla wielu mechaników obróbka cieplna jest wciąż jeszcze czysto empirycznym zabiegiem warsztatowym, podczas gdy dzisiaj wiele ważnych konstrukcji zarówno stalowych jak i z lekkich stopów wymaga delikatnych i dokładnych zabiegów cieplnych, których istota — należy to zrozumieć, -— musi być kontrolowana.
Jestem przekonany, że książka ta będizie pożyteczną pomocą w zainteresowaniu mechaników i innych studentów zagadnieniami metaloznawczymi i umożliwi im podejście do zagadnienia wyboru i zużytkowania metali w sposób bardziej naukowy, niż to się dotychczas praktykowało.
Cambridge 1942.
PRZEDMOWA AUTORA
Autor starał się dać inżynierom, technikom i studentom krótki pogląd na zasady nowoczesnej kontroli własności materiałów metalowych.
Zanim to uczynił, miał autor wiele sposobności do obserwowania skutków nauczania najczęściej stosowanymi metodami i doszedł do wniosku, że nie należy zagłębiać się zanadto w szczegóły ani też rozwałkowywać tematów. Treść powinna być zwięzła i oparta na zasadach, a tematy ważne dla inżyniera i technika powinny stać ponad osobistymi upodobaniami dla czystego metaloznawstwa, jeśli się nie chce otrzymać wyniku połowicznego.
Klucz do większości poglądów autora na tematy związane z powyższymi celami leży w ostrożnym zgraniu pojęć o właściwościach mechanicznych z budową wewnętrzną metalu tak, aby iz sobą harmonizowały i wzajemnie sobie odpowiadały. W przekonaniu, że zainteresowanie wzrasta daleko lepiej przy pomocy analogii i porównań niż przez oklepany podział lub proste wyliczenie faktów, postarano się uwypuklić spójnię pomiędzy różnymi częściami tematu i wskazać na rolę metaloznawstwa na tle fizyki stosowanej.
Tak postępując, przyjął autor z góry niewłaściwy stosunek do wyników wielu głębokich badań, będących wciąż jeszcze w okresie rozwoju. Na usprawiedliwienie swoje podać jednak może, że czytelnicy, dla których ta książeczka jest przeznaczona, potrzebują bardziej jasnego przeglądu metaloznawstwa, niż można to dzisiaj otrzymać. Czytelnicy ci mieliby mały pożytek z tych porywających, choć nieco mglistych kinematograficznych zdjęć zwolnionych z badań, które intere-sowaćby mogły zaawansowanych metalurgów.
W różny sposób zachęcali i pomagali koledzy i przyjaciele autora. Wszystkim im, a zwłaszcza tym, którzy tak owocnie z własnej inicjatywy przedyskutowywali starannie z autorem zagadnienia, składa on serdeczne podziękowanie.
W drugim wydaniu wykorzystano otrzymane uwagi krytyczne, które pozwoliły autorowi zwrócić uwagę na pewne niejasności i błędy wydania pierwszego.





OD TŁUMACZA.

Tłumaczenia niniejszego dokonałem z inicjatywy Komisji Wydawnictw „Biblioteki Hutnika" przy C. Z. P/H. za zgodą autora^ Jak z obu przedmów wynika książka ta jest przeznaczoną dla mechaników, a więc ludzi nie mających należytego przygotowania (brak znajomości chemii i chemii fizycznej) do studiowania tego rodzaju zagadnień^ Stąd pochodzi jej charakter popularny. Pragnąc jak najściślej oddać sposób ujęcia zagadnień przez autora zmuszony byłem dorobić odpowiednie mianownictwo polskie. Konieczność ta wynikała nie tylko z specjalnego ujmowania zagadnień przez autora, ale i dlatego również, że kilkoletnia przymusowa izolacja naszego kraju od ośrodków naukowych postawiła nas wobec daleko posuniętego rozwoju pojęć również w dziedzinie metaloznawstwa. Powstały w międzyczasie pojęcia nowe, dawne miana rozszerzyły, zwęziły, a nawet zmieniły swe znaczenie. Dlatego zaszła potrzeba odróżnienia np. „roztwarzania" od „rozpuszczania" (solutioning-dissolving), spiekania i zlepiania (sinter-frit), dlatego też pojawiło się kłaczkowanie i odpuszczanie austenitu, dlatego również zmieniły swe znaczenia metaloid i segregacja i wiele innych. Alby ułatwić czytelnikowi orientowanie się w tak zmienionej nomenklaturze podałem szereg uwag w słowniczku na końcu książki. W tekście opuściłem zdanie o specyficznie angielskim zastosowaniu stopu Y, dyskusję nad niewłaściwością rozróżniania perlitu- lamelarnego od perlitu ziarnistego (laminated-granular) jako nie istniejącego w języku polskim i nie wnoszącego żadnych pojęć nowych, wreszcie przerobiłem rozdział XXII dając w miejsce norm angielskich wyciąg z normy PN/H 84020 za zgodą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Uwagi tłumacza w tekście są wszędzie osobno zaznaczone, natomiast nie wprowadziłem tego rozróżniania w słowniczku. Oczywiste błędy i przeoczenia oryginału poprawiłem bez specjalnego zaznaczenia. Rysunki
kreskowe są kopią oryginałów, siatkowe natomiast użyczone mi zostały przez inż. Dubowickiego z Zakładu Metalografii i Obróbki Termicznej Akademii Górniczej i inż. Semkowicza, za co składam Im serdeczne podziękowanie.
Serdecznie dziękuję prof. Dr. inż. Wł. Łoskiewieżowi za liczne rady i dyskusje dotyczące pojęć tłumaczonych, dyr. inż. Malkiewiczowi za cenne wskazówki redakcyjne i stylistyczne, i za przeglądnięcie tłumaczenia, inż. Semkowiczowi za pomoc w tłumaczeniu terminów mechanicznych i lotniczych i Prof. J. Bielawie za korektę językową tłumaczenia.

Zakopane 8. IV. 48.
Dr. inż. Z. J a s i e w i c z.





SPIS RZECZY.

I. WSTĘP................- i
Szczegółowe wprowadzenie potrzebne w praktyce inżynierskiej. Metaloznawstwo, jakiego potrzeba mechanikowi.
II. BUDOWA BEZPOSTACIOWA...........4
Ciecze i ciała stałe bezpostaciowe i ich właściwości. Granice ziarn i zmiana właściwości przez ich rozdrabnianie. Meta] bezpostaciowy, pochodzący ze zgniotu na zimno.
III. BUDOWA KRYSTALICZNA...........13
Siatka przestrzenna. Zmiana kształtu prztz obróbkę na zimno i na gorąco. Zmiana właściwości przez obróbką na zimno.
IV. ROZTWORY STAŁE..........- - 20
Trzeci sposób zmieniania właściwości. Fazy w stopach od roztworów stałych do związków.
V. ZWIĄZKI MIĘDZYMETALICZNE..........25
Mieszanina, emulsja, roztwór, związek. Rola związku, Stany wydzielania. Stany metastałe i niestale.
VI. EUTEKTYKI I EUTEKTOIDY ,..........31
Budowa ziarnista i dendrytyczna.
VII. PRZEGLĄD ROZDZIAŁÓW POPRZEDNICH......34
Cztery różne sposoby zmieniania metalu czystego. Ważne uogólnienie dotyczące przyczyn właściwości mechanicznych i sposobów ich zmieniania.
VIII. WŁAŚCIWOŚCI MECHANICZNE.........37
Skrócony i prosty przegląd. Zobrazowanie tych właściwości na wykresie: obciążenie-odkształcenie. Ponadto: pełzanie, udarność, zmęczenie, zdolność do tłumienia drgań. Właściwości mechaniczne wobec trwałości i długiej służby przedmiotu.
IX. TECHNIKA METALOZNAWCZA ..... - - - - 52
Promienie rentgenowskie. Analiza spektralna. Badania mikroskopowe. Piece. Termometry. Krzywe studzenia. Wykres równowagi.
X. WYKRESY RÓWNOWAGI.......----- S8
Przegląd ogólny. Wykres przejścia ze stanu płynnego w stan stały w związku z wykresem żelazo-węgiel.
XI. WYKRES ZWYKŁYCH STALI WĘGLOWYCH - ----- 64
Zmiany w stanie stałym. Wykres stali. Ich składniki, hartowanie, odpuszczanie, budowy przejściowe, optimum właściwości.
XII. WŁAŚCIWOŚCI ZWYKŁYCH STALI WĘGLOWYCH - - - 75
-- - Obróbka cieplna stali. Szybkość studzenia. Stal spalona i przegrzana. Normalizowanie, wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, tworzenie perlitu kulkowego. Kucie i przeróbka na gorąco. Odpuszczanie austenitu.
XIII. CEMENTACJA STALI ............ 84
Nawęglanie, dyjanowanie, azotowanie. . .
XIV. STALE STOPOWE........... . - 91
Wstęp. Roztwory stałe i tworzenie węglików. Wykresy. Korzyści ze stali stopowych. Mechanizm zmiany właściwości. Stale szybkotnące, stelHty, spieczone węgliki.
XV. STALE , STOPOWE ... . . .... . . .. ., . - 1O1
Wpływ poszczególnych pierwiastków stopowych...
XVI. METALE NIEŻELAZNE I STOPY . . . . ... . . 107
Wstęp. Stopy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne. Stopy łożyskowe.
XVII. STOPY MIEDZI . . . . . . .". . . . " ". . .." 112
Mosiądz^ brązy cynowe. Stopy lane i kute. Brązy aluminiowe.
XVIII. STOPY ALUMINIOWE . . . .. . . /. . . . . - 119
Lane: krzemowe, stop Y itp.; kule: duralumin, duralumin H
i stopy RR.
XIX. STOPY MAGNEZU . -."" . ... . . . . ... 124
Lany i kuty elektron. .
XX. OBRÓBKA CIEPLNA DLA UZYSKANIA NAJLEPSZYCH WŁA-
ŚCIWOŚCI ............. - - 126
Tablica porównawcza obróbki cieplnej stopów żelaznych i nie- I -żelaznych.
XXI. BUDOWA MIKROSKOPOWA I WŁAŚCIWOŚCI . . . - . 131
XXII. NORMY I ZNAKOWANIE . . . . . . . , - . . . ... 137
Oznaczenia handlowe.
xxiii, korozja . . . . . . . " ". . . :" . . . y us
Przyczyny.. Odporność na korozję. Zabiegi przeciwkorozyjne.
XXIV. OGÓLNE SPOSOBY NAPRAWY ... . . ." . . .. 152
Zepsucie i naprawa.
SŁOWNIK WYRA2EN METALOZNAWCZYCH , . . /. , . . iei
SKOROWIDZ . . . . . . .... ...... -171
ILUSTRACJE
(rysunki, fotografie, wykresy i tablice)
strona
1. Budowa cieczy (bezpostaciowa) ,......... 7
2. Próbka na rozciąganie składająca się z dwóch kryształów ... 9
3. Krystalizacja.............. 13
4. Ugrupowania atomów w .siatkach przestrzennych metali . . . - 14
5. Próbka na rozciąganie, składająca się z jednego kryształu . ... k;
6. Metal wielo krystaliczny............. 17
7. Metal „bezpostaciowy", pochodzący z obróbki na zimno - - - - 18
8. Roztwory stałe............... 21
9. Związek w rozproszeniu drobinowym......... 26
10. Eutektyki..............- - 32
11. Wykres naprężenie-odkształcenie.......... 42
12. Krzywe studzenia.............. 57
13. Sporządzanie wykresu równowagi ,......... 59
14. Wykresy równowagi cieplnej metali: A i li....... (jo
15. Wykresy: żelazo-węgiel i stali........... 52
16. Wykres stali................ qq
17. Histereza w stali.............. gg
18. Przejście martenzytu w perlit........... 71
19. Składniki przejściowe............. 73
20. Rozdrabnianie ziarn........... §q
21. Nawęglanie............... 87
22. Wpływ składników stopowych........... 95
23. Wykres Guilleta...........- - - 103
24. Wykresy: ołów-cyna, cyna-antymon......- - - 110
25. Wykres mosiądzów.............. H3
26. Wykres brązów cynowych............ 115
27. Wykres brązów aluminiowych........... -^7
28. Duralumin i stop Y.............. 122
29. Podobne układy stopów............ 12S
30. Obróbka cieplna dla uzyskania najlepszych właściwości .... i29a
31. Budowa włóknista . ............ 134
32. Budowa włóknista haka............ 135





SKOROWIDZ

Alfa żelazo.....14, 63
Alpaka.......118
Alpax , . . . . . .121
Analiza chemiczna .... 53
Analiza rentgenowska ... 52 Analiza spektrografii czna . . 53
Atomy.......4
Austenit .....26, 69
Azotowanie siali . . . . 88, 89
Babbit......109, 111
Badanie mechaniczne . . 11, 37 Badanie rentgenowskie ... 52 Badanie wytrzymałości . . 11, 38 Badanie zmęczenia .... 43
Biały metal......109
Bierność .". . . . . .149
Bierność stali stopowych . . 97 Brązy alumiiniiiowe .... 116
Brązy cynowe . . . 109, 111, 115 Brązy cynowe (alfa) , . .115 Brązy cynowe z ołowiem . . 117 Brązy fosforowe .... 118
Brązy ołowiane.....109
Brązy plastyczne . . . . 109 Budowa atomowa .... 3 Budowa austenityczna ... 92 Budowa bezpostaciowa ... 4 Budowa dendrytyczna . . 33, 61 Budowa krystaliczna . 4, 13
Budowa martenzytyczim 70, 72, 73 Budowa metaliczna .... 3 Budowa mikroskopowa . . 3, 131 Budowa niewidzialna . . 3, 131 Budowa perlitu kulkowego , . 82 Budowa perlityczna .... 65 Budowa podobna do bezpostaciowej
6, 12
Budowa prawie bezpostaciowa . 12 Budowa rdzeniowa ... 33, tli Budowa sorbityczna .... 72 Budowa submikro skop owa . 3, 131 Budowa trostytowa .... 72 Budowa Widmannstattena . 70, 116 Budowa włóknista . . .18, 135
Cel książki VI..... 1, 34
Cementacja PerHtonem . . 86 Cementacja stali .... 84 Cement na granicach ziarn . . 6
Cementyt......65
Ciała bezpostaciowe ... 6 Ciągliwość metali konstrukcyjnych 50 Ciągliwość na próbie wytrzymałościowej ...... 37
Ciągliwość wałów korbowych 50, 51 Ciecze — właściwości ... 6 Ciężary atomowe .... 25
Cyjanizacja......86
Cząsteczka (drobina) ... 26 Czystość wyrobów met&lowych . 52
Długie żyoie metali .... 48
Dodatki do stopów lekkich . . 124
Dodatki stopowe w stalach . . 101
Dolny punkt krytyczny ... 65
Drobina (cząsteczka) ... 26
Drobinowe rozproszenie . . 74
Duralumin...... 122
Duralumin H ..... 123
Dynamicznie działanie ... 46
Dynamiczne obciążenia ... 43
Dynamiczny skutek .... 45
Dynamiczny współczynnik . . 45
Ekran fluoryzujący .... 52 Elektron.......124
Elementy siatki przestrzennej . 15
Emulsja......25, 31
Eutektoid......33
Eutektyka ...... 31
Fazy stopów ...... 22
Ferryt.......65
Fluoryzujący ekran 52
Gamma roztwór .... 65
Gamma żelazo..... 63
Głębokość utwardzania stali
azotowych..... 89
Goodmana wykres .... 43
Górny punkt krytyczny ... 65
Granica płynności .... 40
Granica sprężystości . - . 40
Granica sprężystości umowna . 40
Granice ziarn .... 8, 17
Granica zmęczenia .... 43
Grupa atomów..... 25
Hadfiieldowska stal manganowa
95, 102
Hartowność .....144
Heksagonalna zwarta siatka przestrzenna ......14
Hiduminium ..... 122
Histereza......68
Histereza sUli stopowych . - 95
Ilość zmian obciążeń ... 43 Inwar ....... 104
Kąpiele solne.....54
Klinowanie.....22, 27
Klinowanie cząsteczkami . . 27
Kłaczki.......28
Koagulowanie . ., . . - 27
Kohezja......I, 4
Korozja ....... 148
Krystality.....11, 33
Krystality eutektyczne ... 33
Krystalizacja.....13
Kryształy mieszane .... 20 Kryształy pojedyncze 8, 9, 15, 16 Kryształy widoczne .... 28
Krzepnięcie cieczy ... 6, 13 Krzywza: naprężenie — odkształcenie .......42
Krzywe odwrócone .... 58 Krzywe ogrzewania .... 58 Krzywe studzenia ... 57, 59 Krzywe: temperatura — czas . 57 Kwarc topiony.....5
Laboratoryjne piece . " . . . 54 Lekkie stopy .... 119, 124
Lepkość.....4, 5, 30
Liczba twardości Brinella . . 40
Liczba zmian.....43
Linie poślizgów ..... 16
Lląuidus ......60
Lutowanie mosiądzem . . .114
Łożyska z brązów fosforowych . 118 Łożyska metalowe .... 108
Martenzyt......70
Masy wielokrystaliczne . . 15, 17 Mechanizm korozji . - . . . 148 Metal bezpostaciowy ... 11
Metal Magnolia.....109
Metal Monela . . . . .118
Metal Monela K.....118
Metal prawie bezpostaciowy . 11 Metal wielokrystaliczny . . 15, 17 Metastały zakres .... 29 Metody zmiany właściwości . 34 Miejscowe .obciążenie 10
Mieszanina......25
Mikrobudowa metali ... 53 Mikroskop ...... 53
Mikroskop .elektronowy . . 53 Moduł sprężystości .... 39
Molibden w stali .... 105
Monel.......118
Mosiądz.......112
Mosiądz alfa.....112
Mosiądz alfa-beta . . . .112 Mosiądz amunicyjny . . . 114 Mosiądz beta ..... 113
Nadeutektaidalne stale ... 68 Nadmierny cementyt . . 97, 98 Nadstruktura ..... 22 Najdrobniejsze kryształy . . 74
Naprawa...... 151
Naprężenie rozciągające 38, 39, 40 Naprężenie rzeczywiste (prawdziwe! rozciągające .... 40, 42 Naprężenie średnie statyczne . 41 Naprężenie wahliwe .... 41 Naprężenie wewnętrzne 79, 80, 155 Naprężenie zmienne ... 41 Następne stadium tematu . . 36
Nawęglanie......85
Na węglanie stali . . . 85
Nieokreśloność wytrzymałości - 37 Nierozpuszczalność metalu . . 149 Niestały opad ..... 30
Niestały stan.....29
Nieżelazne metale i stopy . . 107
Nikieldna......118
Nikiel w brązach .... 117
Nikiel w stalach.....102
Normalizowanie duraluminu . 127 Normalizowanie stali 76, 81, 133
Normy stopów . . . 137 i nast. Nowe srebro ...... 118
Obciążenia dynamiczne ... 43
Obciążenia miejscowe ... 10
Obróbka ci-cplna dla uzyskania najlepszych własności . . 126
Obróbka cieplna duraluminu
27, 123, 127, 129a
Obróbka cieplna stali — rozważania ogólne . 78, 129
Obróbka cieplna stali szybkotnących .... ; 99, 129
Obróbka cieplna stopów żelaznych i nieżelaznych . . 107, 126
Obróbka cieplna — szybkość studzenia ......78
Obróbka cieplna - tablica 76, 129,
144, 147
Obróbka aepLna — temperatura
końcowa ...... 127
Obróbka cieplna - wyposażenie
techniczne ..... 54
Odkształcenie na gorąco . 19, 158
Odkształcenie plastyczne . . 10
Odkształcenie promieniowe . . 46
Odkształcenie trwale ... 40 Odmiany allotropowe żelaza 14, 64 Odporność na uderzenie . 9, 39
Odporność na zmęczenie . . 41
Odpowiedzialność mechanika 2, 154
Odpuszczanie ... 72, 126, 127
Odpuszczanie austenitu ... 83
Od tłumacza..... VII
Określenie działania zgniotu na
zimno...... 53
Określenie własności mechanicznych .......38
Określenia zasadnicze ... 37
Ołów w brązach cynowych . . 117
Opad niestały..... 30
„Opuszczanie w dół" twardości 72
Osłony silnika lotniczego . . 124
Pełzanie.......41
Perlit......65, 130
Perlit kulkowy ..... 74
Perliton.......86
Pęknięcie zmęczeniowe ... 47 Piece laboratoryjne .... 54 Pierwotny węglik .... 68
Pirometr.......55
Płaskocentryczna siatka sześcienna
14, 63
Płaszczyzna poślizgów ... 16 Płynięcie metalu .... 18 Początek topienia .... 153 Podeutektoidalne stale ... 67 Polerowanie elektrolityczne . 54 Polerowanie próbek .... 54 Pomiar temperatury ... 55 Pomiar twardości - . . .49, 1"6
Porowatość . 136
Postępowanie antykorozyjne . 150 Powiększanie naprężeń . . 10, 46 Pozorna wytrzymałość . . . 38 Prawdziwe (rzeczywistel naprężenie rozciągające . . 40, 42 Produkty przejściowe 71—74, 92 Promieniowe rozłożenie odkształceń . .....46
Prosty pogląd na właściwości
mechaniczno .... 37
próba rozciąganiu . . 9, 11, 37 Próba wgniatania (Brinella) 49, 156 Przechlodzony metal ciekły 16, 30 iPrzeciążenie ..... 155 Przeciwdziałanie korozji . . 149 Przedeutektoidalny węglik . . 68 Przedmowa autora .... VI Przestrzennie centryczna siatka
sześcienna . . . . 16, 63 Przemycony roztwór żelaza alfa 70 Przewężenie przekroju ... 39 Przygotowanie próbek ... 54 Przystanki na krzywych studzenia lub ogrzewania ... 58
Punkt krytyczny.....64
Punkt krytyczny dolny 65
Punkt krytyczny górny ... 65 Punkt rekalesconcji .... 65
Rdzeń małowęglowy ... 84
Rekalescencja.....65
Rekrystalizacja.....19
Rekrystalizacja — jej temperatura 157
Rentgenografia.....52
Rozdrabnianie ziarn
8, 17, 19, 33, 132, 133, 158 Rozdrabnianie ziarn stali . . 133 Rozproszenie Cząsteczkowe
(drobinowe) ... 27, 29, 74 Rozproszenie koloidalne . . 28 Rozproszenie kryształów . . 74 Rozpuszczalność .... 20
Rozpuszczanie związku w stanie
stałym......22
Roztwarzanie i wytrącanie - - 126 Roztwory stałe - . . - 20, 64 Roztwór ..... ^ - 23
Roztwór gamma.....65
Roztwór przesycony żelaza alfa . 70 Równoosiowe składniki . . 136 Równoosi-owe ziarenka ... 97 Rzeczywiste (prawdziwe) naprężenie rozciągające . .40, 42 Ryzyko używania materiału wątpliwego...... 152
Segregacja ...... 27
Seria elektrochemiczna . . 148, 151 Sferoi-dyzacja . . . . . 82
Siarczan ołowiu ..... 28
Siatka przestrzenna .... 15
Siatka przestrzenna — elementy 15 Siatka przestrzenna — zaklino-
wywanie......22
Siatka przestrzenna — zmniejszenie odległości atomów (skurcz siatki) .... 13 Siatka sześcienna plaskoeeutryczna
14, 63 Siatka sześcienna przestrzennie
centryczna .... 14, 63
Silchrom ......101
Składnik eutektoidalny ... 33 Składnik pierwotny .... 33 Składnik pozaeutektoidalny . 33 Składnik wolny ..... 33 Składnik wtórny .... 33 Skorupa sorbityczna ... 85 Skutek dynamiczny .... 45 Słabizny w metalu .... 136 Słownik terminów i określeń . 161 Słowo wstępne R. S. Huttona . V
Smoła.......5
Solidus.......60
Sorhit.......72
Sorbił kulkowy.....72
Sorbit pasemkowy .... 72
Spadek twardości podczas odpuszczania ..... 72 Spieczone węgliki . . . .100 Sposoby naprawy .... 152 Spółczynnik tarcia .... 108 Stadium pośrednie tematu . - 36 Stal austenityczna .... 92 Stal chronioniklowa 105, 138, 143 Stal eutektoidalna . . . .67 Stal Hadfielda . . . .95, 102 Stal krzemowa . . 101, 138, 146 Stal krzemowo-manganowa
101, 139, 143, 146
Stal manganowa . . . 101, 138 Stal nadeutektoidalna ... 68
Stal niklowa......102
Stal odporna na korozję . . 54 Stal podeutektoidalna 67, 139,140, 141 Stal resorowa ..... 146 Stal sprężynowa . . . ,146 Stal stopowa do azotacji . , 88 Stal stopowa karbidyczna . . 98 Stal stopowa nieodwracalna , 96 Stal stopowa — wstęp ... 91 Stal stopowa z nadmiarem cementytu .......97
Stal stopowa z węglikami złożonymi ...... 91, 94
Stal szybkotnąca . . .99, 129 Stal węglowa 63, 64, 75, 139—141 Stal wytrzymała przy wyższych
temperaturach . . 96, 97, 99 Staliwo stopowe . . . . 50, 99
Stan allotropowy .... 64
Stan bezpostaciowy .... 4
Stan ciekły......4
Stan koloidalny.....28
Stan krystaliczny . . ... 13
Stan metastały.....29
Stan niestały.....29
Stan normalny stali .... 127 Stan rozproszenia cząsteczk owego (drobinowego) .... 106
Stapianie ...... 20
Starzenie ..... 120, 127
Starzenie naturalne .... 120
Starzenie sztuczne . 120, 121, 123
Stellity.......9!)
Stop Elektron ..... 124 Stop Hidumimum .... 122
Stop Y...... .119
Stopy aluminiowe .... 119 Stopy aluminium z krzemem . 121 Stopy eutektoidalne . . 31, 82, 60 Stopy konstrukcyjne . . .107 Stopy lane i kute . . . 114, 117
Stopy lekkie.....119, 124
Stopy magnezu.....124
Slopy miedzi . . . . .112 Stopy miedzi z cyną . . . .115 Slopy miedzi z cynkiem 112, 118 Stopy miedzi z manganem . 20, 60 Stopy miedzi z niklem 20, 60, 118 Stopy śniedzi z srebrem ... 20 Stopy na części odpowiedzialne 121 Stopy niekonslrukcyjne . . . 107 Stopy nieżelazne ..... 107
Stopy podwójne.....23
Stopy RR......123
Stopy zmodyfikowane z krzemem 121 Stosunek granicy zmęczenia do
wytrzymałości .... 46 Stosunek prawdziwego naprężenia rozciągającego do wytrzymałości .....40
Stosunki atomowe .... 25
Strącanie (wydzielanie) ... 27 Sześciany krystaliczne . . 110, 111 Szkło ....... 5
Sztuczne starzenie .... 123
Sztywność budowy krystalicznej 15 Szybkość obciążeń ... 6, 44 Szybkość studzenia ... 78, 93 Ślizganie uprzywilejowane . . 15 Średnie naprężenie statyczne . 41
Technika metaloznawcza . . 52
Temperatura hartowania staJi
144—147
Temperatura odpuszczania 144—147 Temperatura rekrystalizacji 19, 157 Temperatura wyżarzenia 157, 158 Teoria bezpostaciowa dawna i Jej
odmiany......12
Topnik dla magnezu . . . 124 Topienie w okresie początkowym 153
Trawienie......54
Trostyt.......72
Trwałe odkształcenia ... 40 Trwałość ...... 48
Trzpienie zaworów lotniczych . 90 Twardość Brinella .... 40
Twardość martenzylu . 27, 70, 82 Twardość — pomiary . . 49, 156
Udarność.....9, 39
Umocnienie przez zgniot na zimno 18 Umowna granica sprężystości . 40 Uogólnienie ważne .... 35 Uprzywilejowane ślizganie . . 15 Uszkodzenie ..... 152 Utlenianie anodowe . . . 150 Utwardzanie przez hartowanie . 71 Utwardzanie przez odpuszczanie 127 Utwardzanie stali manganowej
przez zgniot ..... 102 Utwardzanie stali stopowych 92, 93 Utwardzanie przez starzenie . 27 Utwardzanie przez studzenie na
powietrzu . . . .98, 102 Utwardzanie przez zgniot na zimno
10, 18, 19, 34, 102 Wały korbowe kute i lane . . 50
Wanad w stali.....105
"Wartościowość ..... 26 W,ażne uogólnienia .... 35 Węglik pierwotny .... 68 Wąglik przedeutektoidalny . . 68
Węglik wolny.....68
Węglik żelaza ... 26, 63, 91 Węgliki spieczone .... 100
Węgliki złożone w stalach
specjalnych . - - . 91, 94 Wiązka promieni rentgenowskich 53 Widma.......52
Wielkość cząsteczek klinujących 27 Właściwości cieczy .... 6 Właściwości mechaniczne . 11, 37 Właściwości naprężeniowe . . 51 Właściwości odkształceniowe - 51 Właściwości optymalne 68, 77, 126 Włóknista budowa .... 18 Wolfram w stalach . . .99, 106 Wskazówki obróbki cieplnej
137, 144—147
Współczynnik bezpieczeństwa . 49 Współczynnik dynamiczny . . 45
Wstęp.......ł
Wtórny.......31
Wybrzuszenie płaszczyzn poślizgu 22 Wydłużenie procentowe 37, 39, 50 Wydrążenia ...... 136
Wydzielanie (strącanie) . . 27 Wykres Goodmana .... 43
Wykres Guilleta . . . - . .103 Wykres: naprężenie-odkształcenie 42 Wykres równowagi ... 56, 59
Wykres stali......62
Wykres: temperatura-skład . 59 Wykres: żelazo-węgiel . . 62, 63 Wykresy stali stopowych 92, 94, 96
Wypadek......152
Wytrącanie ..... 27, 126
Wytrzymałość doraźna . . 38, 45 Wytrzymałość nominalna . . 45 Wytrzymałość pozorna ... 38 Wyżarzanie . . ... . . 81
Wzrost zalążków .... 29
Zagłębienia płaszczyzn poślizgu 22 Z aharto wy wanie .... 71 Z a klinowy w ani e oiatki przestrzennej ....... 22
Zakres metastały .... 29
Zakres napręż-eń zmiennych 41, 43
Zakres temperatur .... 65
Zalążek.......29
Załamanie na krzywych studzenia lub ogrzewania ... 58 Zastosowanie stali .... 142
Zastosowanie stali azotowych . 90 Zatłoczony . . . . . . 70
Zawiesina koloidalna ... 28 Zbiorniki na paliwo .... 124
Zdolność tłumienia .... 47
Zerowe naprężenia średnie . . 41 Zgniot na zimno . 10, 34, 53, 11 Ziarna eutektyki .... 33
Ziarna — granice ... 8. 17 Ziarna — rozdrabnianie podczas
przemiany allotropowej . . 159 Z,:arna — rozdrabnianie przez odkształcenie na gorąco . . 19 Ziarna — rozdrabnianie przez
zgniot na zimno .... 19
Ziarna — wpływ rozdrabniania
na właściwości . . 8, 34, 132 Zmęczenie . " . . . . 10, 44
Zmęczenie — badanie ... 43 Zmęczenie - granica ... 43 Zmęczenie korozyjne ... 47
Zmęczenie — odporność . . 41 Zmęczenie — pęknięcie ... 47 Zmęczenie — rozważania . . 44 Zmęczenie — zakres wytrwałości 43 Zmiana obciążeń .... 45 Zmiany właściwości . . . 1, 34 Zmiany właściwości stali stopowych .......93
Zmiany w stanie stałym . 61, 64 Zmodyfikowane stopy z krzemem 121 Znakowanie stopów .... 137
Znak stopu......137
Zwarty ukłdd heksagonalny . 14
Związek......23, 25
Związek i jego rola ... 26, 30 Związek międzymetaliczny 23, 25 Związek widzialny .... 29
Związek w masie . . . 27, 94 Związek w postaci cząsteczek 25, 26 Zwięzłość ...... 39
Zwykłe stale węglowe ... 75
Żelazo alfa.....14, 63
Żelazo gamma.....63
Żelazo — odmiany allotropowe 14. 64 Żelazo — węgiel, wykres . 62, 63 Żelazo - węglik . . 26, 63, 91



Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI