Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KOENIGSZELT SOSJERA GONDOLA Z L30TYCH + 2 PÓŁMISKI

03-07-2012, 5:03
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 30 zł     
Użytkownik mieszkiel
numer aukcji: 2460757322
Miejscowość Zielona Góra
Wyświetleń: 5   
Koniec: 15-07-2012 18:51:19
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PORCELANA ŚLĄSKA!!! PIĘKNA SOSJERA KOENIGSZELT PLUS DWA PRZEDWOJENNE PÓŁMISKI MOSCHENDORF I BAREUTHER

Sosjera Koenigszelt jest w bardzo dobrym stanie- złocenia minimalne przetarcia- sygnatura z lat 1931- 1935-  i dwa bawarskie półmiski – przedwojenne -niestety złocenia są powycierane… ale w końcu mają ponad 80lat!!!Niemieckie zmywarki siały spustoszenie- złoto wysokiej próby- jest dość miękkie-pod wpływem silnej chemii do zmywarek stosowanej w latach 70tych- spływało do kanalizacji…

Ale mimo przetarć ta porcelana ma swój urok… sosjera gondola jest bardzo ładna – można podać w niej śledzie albo marynowane grzybki- lub duuużo pysznego sosu…

Bardzo ciekawy okres w historii porcelany. Wynalazek fotografii i kinematografii – spowodował rewolucję w sztuce- powstał abstrakcjonizm kubizm impresjonizm- nastąpiła ucieczka od naturalistycznych przedstawień rzeczywistości w świat abstrakcji. Artyści zafascynowani ekspresją i kolorystyką sztuki japońskiej zaczęli posługiwać się inną paleta barw- rozświetloną żółciami pomarańczami- a przedstawienia świata bardzo często ulegały  geometrycznej i kolorystycznej deformacji… Dziś jest to podstawa współczesnej estetyki- wtedy była to rewolucja w sztuce. Budziła oburzenie – a nowoczesne dekoracje na porcelanie były świadectwem wyzwolenia i postępowości właściciela. Nasze Prababcie zbuntowały się przeciw Praprababciom. W niemieckich szkołach wzornictwa przemysłowego wykładał Kandinsky, a wkrótce Bauhaus ogłosił swoje postulaty, które na zawsze zmieniły sztukę użytkową… pojawiły się dwa złote paski bordiury na naczyniach, które miały powtarzalny łatwy w produkcji funkcjonalny kształt… i od tej pory króluje na naszych stołach.

Wartość tej porcelany polega na tym, że złote paski z lat 30tych- to pierwsze złote paski w sztuce użytkowej- warto mieć taką 80 letnia piękna sosjerę jako ciekawostkę na uroczystym stole…

Bardzo lubię ten okres – poszukiwań- powstawały wtedy niezwykle piękne i eleganckie  formy – które są wielką ozdobą naszych kredensów... Warto też delektować się kształtem tej porcelany, która nawiązuje do klasycznych greckich proporcji, często naczynia wykonane są na planie ośmio lub dwunastokąta- a uchwyty charakterystycznie zadarte do góry lub zakończone poziomą linią uchwytu… Linia i proporcje art deco są niezwykle eleganckie i szlachetne – i mimo oszczędnej formy- stanowią wielka ozdobę naszych świątecznych stołów i kredensów.

Wymiary:

  1. Sosjera gondola  Koenigszelt wysokość 8 cm; miska długość 17 cm szerokość 10 cm ; podstawa długość 20 cm szerokość 12 cm
  2. Półmisek Moschendorf  wysokość 3,5 cm długość 32 cm szerokość 22 cm
  3. Półmisek Bayreuth  wysokość 3 cm długość 32 cm szerokość 21,5 cm

Jaworzyna Śl. (Königszelt)

 

 Porzellanfabrik C. Heckmann & Rappsilber (ca. 1870 - 1876)

 -     Porzellanfabrik August Rappsilber (1877 - 1886)

 -     Porzellanfabrik Königszelt A.G. (1886 - 1945)

 -     Königszelt - Państwowa Fabryka Porcelany (1[zasłonięte]945-19)

 -     Jaworzyna Państwowa Fabryka Porcelany (1949 - ?)

 -     Zakłady Porcelany Stołowej, P.P. (? - 1957)

 -     Karolina Zakłady Porcelany Stołowej P.P. (1[zasłonięte]957-19)

 -     Karolina Zakłady Porcelany Stołowej Sp. z o.o. (1994 - )

Notatka historyczna

 

Fabryka porcelany w Jaworzynie Śląskiej ( Königszelt ) założona została w 1860 roku przez przedsiębiorcę budowlanego Silbera, który wybrał tę lokalizację fabryki ze względu na łatwy dostęp do znajdujących się w okolicy bogatych złóż gliny i węgla. Już wkrótce rozpoczął produkcję wyrobów, najczęściej utrzymanych w dekoracjach Zwiebelmuster ( wzór cebulowy ) i Strohblumen ( wzór suchych kwiatów ).

Ponieważ koszty produkcji były niskie, oferta fabryki stała się atrakcyjna dla klientów i szybko przyniosła zyski właścicielowi.

 

W 1871 roku, Silber otrzymał bardzo intratną propozycję sprzedaży fabryki i już w 1872 nowymi właścicielami przedsiębiorstwa zostali C. Heckmann i August Rappsilber, którzy kontynuowali produkcję przynoszącą zyski, przenosząc jedynie siedzibę firmy do Berlina. Fabryka nosiła wówczas nazwę Porzellanfabrik Heckmann & Rappsilber.

 

C. Heckmann, osiągnąwszy dość pokaźne zyski, w 1878 roku zdecydował się opuścić spółkę i pozostawić fabrykę w rękach A. Rappsilbera, który z sukcesem kontynuował prowadzenie firmy aż do przejścia na emeryturę w 1886 roku.

 

Fabryka osiągała znacznie lepsze wyniki finansowe od wielu innych, dlatego też zwrócił na nią uwagę dyrektor generalny koncernu Strupp - Dr. Gustav Strupp, który odkupił od Rappsilbera przedsiębiorstwo, zmieniając jego nazwę na Porzellanfabrik Königszelt A.G.

Akcjami spółki bardzo zainteresował się koncern Lorenz Hutschenreuther z Selb w Bawarii i już w 1905 roku przejął pakiet większościowy akcji firmy z Jaworzyny Śląskiej. Nastąpił wówczas dynamiczny rozwój fabryki w celu zwiększenia produkcji. Asortyment został zmieniony i teraz produkcja koncentrowała się na wysokiej jakości porcelanie stołowej, przeznaczonej głównie na eksport. Rozbudowa zakładu i zwiększenie produkcji wymusiło zwiększenie również zatrudnienia. W 1913 roku zatrudnionych było ponad 670 osób.

Nawet wybuch I Wojny Światowej nie zahamował rozwoju produkcji i przedsiębiorstwa. W 1922 roku zatrudniano 850 osób, a w 1930 ponad 1000.

 

Porzellanfabrik Königszelt A.G. była jedną z kilku fabryk porcelany, jakie otrzymały licencję na produkcję figurek postaci Disney'owskich, które jako niearyjskie, w okresie III Rzeszy Niemieckiej, zostały w większości zniszczone. Dziś są wyjątkowo rzadkie i bardzo poszukiwane na rynkach antykwarycznych całego świata.

W 1937 roku zatrudnienie spadło do ok. 800 osób, co było spowodowane optymalizacją procesu produkcji. Liczba ta pozostawała na stosunkowo stałym poziomie także w czasie II Wojny Światowej, jak również wówczas, gdy udziały Hutschenreuthera przejęła Porzellanfabrik Kahla z Turyngii.

 

W 1945 roku fabryka została upaństwowiona i przyjęła nazwę Państwowa Fabryka Porcelany Jaworzyna Śląska, a od 1954 roku: Zakłady Porcelany Stołowej KAROLINA Sp. z o.o. W latach 90-tych XX wieku fabryka została przekształcona w spółkę prywatną, w której udziałowcami zostali jej pracownicy.