|
Autor: Maciej Nałęcz Wydawca: C.H.BECK Rok wydania: 2009 Okładka: Twarda Wymiary: 155x210 Ilość stron: 499 ISBN: 978-83-[zasłonięte]-1053-4
Cena detaliczna: 49,00 V |
Opis:Stan prawny niniejszego wydania to sierpień 2009 r., przez co w zbiorze uwzględnione zostało 8 nowelizacji KP, które weszły w życie w 2009 r., w tym m.in.:
* nowelizacja „unijna” (ustawa z 21.11.2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, Dz.U. Nr 223, poz. 1460), która wprowadziła poprawki głównie w zakresie przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu oraz o bezpieczeństwie i higienie pracy, * nowelizacja „prorodzinna” (ustawa z 6.12.2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. Nr 237, poz. 1654), którą m.in. wydłużony został wymiar urlopu macierzyńskiego oraz wprowadzone nowe instytucje dodatkowego urlopu macierzyńskiego (zob. art. 1821 KP) i urlopu ojcowskiego (zob. art. 1823 KP) oraz szereg innych instytucji ułatwiających godzenie życia rodzinnego z pracą zawodową, * nowelizacja wspierająca zatrudnienie osób w wieku 50+ (ustawa z 19.12.2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33), którą m.in. skrócono z 33 do 14 dni okres finansowania przez pracodawców niezdolności do pracy spowodowanej chorobą u starszych pracowników (art. 92 KP), * nowelizacja przepisów o chorobach zawodowych (ustawa z 22.5.2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz.U. Nr 99, poz. 825), którą m.in. przeniesiono do KP definicję choroby zawodowej (art. 2[zasłonięte]351-23 KP), * nowelizacja obowiązków pracodawcy w zakresie zwalczania pożarów (ustawa z 7.5.2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, Dz.U. Nr 115, poz. 958), którą obowiązek wyznaczania pracownika do spraw ochrony przeciwpożarowej zastąpiono obowiązkiem wyznaczenia pracownika do zwalczania pożarów, przez co ograniczono kwalifikacje takiej osoby do odpowiedniego szkolenia bhp (art. 2091 KP).
Szóste wydanie zbioru uzupełnione zostało ponadto o ustawę z 1.7.2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ustawa ta umożliwia korzystanie z pomocy finansowej państwa przez przedsiębiorców znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji z powodu znacznego spadku obrotów. W tym celu wprowadzone zostały nowe instytucje:
1. przestoju ekonomicznego, w trakcie którego pracownik otrzyma minimalne wynagrodzenie, finansowane z FGŚP lub FP oraz pracodawcę, 2. obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników, maksymalnie do 1/2 etatu na okres do 6 miesięcy, z wynagrodzeniem proporcjonalnym do wymiaru etatu, które będzie mogło być dofinansowane przez FP i FGŚP w wysokości 70-100% zasiłku dla bezrobotnych.
Wszyscy pracodawcy będą natomiast mogli:
1. przedłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy do 12 miesięcy, przez co ponadnormatywna praca dobowa w okresach sezonu będzie mogła być rekompensowana w okresach zastoju, 2. ustalić indywidualny rozkład czasu pracy pracownika.
Ponadto ustawa wprowadza ograniczenia w zawieraniu umów o pracę na czas określony maksymalnie przez okres 24 miesięcy. Rozwiązania antykryzysowe obowiązywać będą do 31.12.2011 r.
Edycja sądowa Kodeksu pracy zawiera szereg udogodnień, których celem jest ułatwienie Czytelnikowi korzystania ze zbioru. Przepisy wszystkich aktów prawnych opatrzone zostały specjalnymi hasłami, które pełnią funkcję wskaźnika informacyjnego ułatwiającego szybką orientację w treści przepisu. W przypisach zamieszczono notatkę o tym kiedy i jakim aktem dany przepis został zmieniony. Znalezienie potrzebnych informacji ułatwia natomiast autorski indeks rzeczowy obejmujący wszystkie akty zawarte w zbiorze.
Podkreślenia wymaga przy tym fakt, że publikacje z serii „Edycja sądowa” cechują się szczególną dbałością o szatę graficzną wydania, na którą składa się duży format, twarda okładka, tradycyjna technologia zszycia, przydatna zakładka oraz wielkość użytej czcionki. Walory te doceni z pewnością każdy potrzebujący książki, która nie zamyka się w najmniej odpowiednim momencie.
|
|
|