Przygotowany w mojej pracowni z opakowania na 5 litrów roztworu roboczego, o dacie ważności - czerwiec 2014r. Proszek rozpuszczony w wodzie destylowanej, w połowie zalecanej objętości. Na etykiecie data przygotowania i gwarantowany termin przydatności do użycia.
Przed użyciem należy koncentrat rozcieńczyć do objętości 1 litra. Wtedy powstaje tzw. stock. Dalej postępować jak z normalnie przygotowanym wywoływaczem.
W handlu XTol już nie występuje w opakowaniach na 1 litr roztworu roboczego, co praktycznie zamknęło amatorom dostęp do tego doskonałego wywoływacza. Dzielenie proszku na mniejsze części jest nie polecane, ze względu na niejednorodność takiej mieszaniny i może spowodować różne działanie poszczególnych roztworów. Natomiast samodzielne rozpuszczanie opakowania na pięć litrów jest dla tych co jednak mają większy przerób negatywów.
W ten sposób przygotowuję XTola od wielu lat i z doświadczenia wiem, że taki koncentrat ma trwałość minimum 1 rok.
Do zakupionego opakowania dodaję tabelę czasów wywoływania opublikowaną przez firmę Kodak. W internecie można znaleźć czasy wywoływania dla wszystkich dostępnych filmów.
• Wywoływanie w klasycznym zimnym procesie negatywów czarno-białych. Obróbka ręczna w koreksie. Wszelkiego rodzaju negatywy: Kodak, Ilford, Fuji, Foma, Rollei itp.
• Wywoływanie negatywów barwnych w procesie C-41. W procesorze rotacyjnym JOBO
• Wywoływanie slajdów (przeźroczy) barwnych w procesie E-6. W procesorze rotacyjnym JOBO
• Skanowanie zdjęć i innych materiałów płaskich
• Skanowanie negatywów i slajdów na dedykowanych skanerach do filmów Nikon i Minolta. W rozdzielczości do 5400 dpi.
• Skanowanie wszelkiego rodzaju materiałów przeźroczystych na skanerze bębnowym w rozdzielczości do 5200 dpi.