Tytuł: O historii społecznej Niemiec
Autor: Jürgen Kocka
Wyd. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1997
Stron: 476
Książka zawiera teksty niemieckiego znakomitego badacza, do jakich zalicza się Jürgen Kocka. Jest jednym z najbardziej nowoczesnych uczonych i najbardziej znany w swoim fachu w Niemczech. Praca zwiera zbiór tekstów stanowiących rezultat empirycznych dociekań o przedsiębiorcach i o uprzemysłowieniu, o robotnikach, pracownikach umysłowych i mieszczanach; ważne miejsce w książce zajmują węzłowe problemy dziejów Niemiec w XX stuleciu. Ale najbardziej fascynują rozważania Kocki nad teorią historii i metodami jej uprawiania. Kocka mówi nam, czym jest historia społeczna (Sozialgeschichte) i historia społeczeństwa (Gesellschaftgeschichte), przekonuje, że niemiecka nauka historii była w XIX i wczesnym wieku XX niesłychanie różnorodna, że przyśpieszony jej rozwój połączony z gwałtowną krytyką historyzmu, nastąpiła w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to historia społeczna zaczęła wyzwalać się z więzów historii gospodarczej i kiedy założone przezeń w 1975 r. czasopismo „Geschichte und Gesellschaft” pozwoliło jej – m. in. dzięki uprawianiu historii codziennej (Alltagsgeschichte) przenikać do historii ogólnej. Stała się podstawą tożsamości zbiorowej, m. in. dziki pogłębianiu refleksji nad jej teorią, nad jej statusem jako nauki praktycznie zaangażowanej, która swe zbliżenie do nauk społecznych zawdzięcza najwięcej konstrukcjom Maxa Webera. Perspektywy dla nauk przyszłości widzi Kocka w zwrocie ku badaniom integralnym.
Książka ukazała się w ramach serii: Poznańska Biblioteka Niemiecka - jest to prestiżowa seria Wydawnictwa Poznańskiego, nad którą prace redakcyjne rozpoczęte zostały w 1996 roku. Redaktorami naukowymi serii są: Prof. dr hab. Hubert Orłowski i Christoph Klessmann. Dotąd ukazało się 26 tomów, m im. Eseistyka Tomasza Manna, Gotfrieda Benna, Waltera Benjamina, Norberta Eliasa, Reinhardas Kosellecka ...
PBN prezentuje teksty nie tyle z samej nazwy niemieckie, co z racji zainteresowania się ich autorów własnym społeczeństwem i jego uwarunkowaniami. Dlatego obok historyka społecznego pojawia się pisarz, socjolog, filozof. Rożna jest również struktura poszczególnych tytułów. Tomy przejęte edytorsko w całości sąsiadują z „ofertami autorskimi", poskładanymi zarówno z dokonań jednego twórcy, jak i skupionymi wokół określonego kręgu problemowego czy dyskursu.
Sąsiedztwo zobowiązuje. Zwłaszcza wtedy, gdy pamięć sąsiedztwa różni mocno, a niepięknie. Taka pamięć dzieli i łączy. Jako wspólne doświadczenie warunkuje współczesność. Sąsiedztwo niemiecko-polskie zobowiązuje.. Zwłaszcza do rozumniej refleksji. Jej warunkiem koniecznym, choć bynajmniej niewystarczającym, jest proces Nations-Bulding społeczeństwa niemieckiego. Stąd wziął się zamysł przyswajania refleksji autorów niemieckich nad własnym narodem, jego kulturą i cywilizacją. Stąd nie zdarzeniowość, lecz mentalność, nie (niegdziesiejszy) news historyczny, lecz habistus znajdują się w centrum zainteresowania wydawców serii.
Seria otrzymała w 2001 roku Nagrodę „Literatury na Świecie" w dziedzinie inicjatyw wydawniczych.
Na moich aukcjach dostępne są inne pozycje z tej serii.
Stan: bdb, książka nowa
UWAGA! Przed zalicytowaniem przeczytaj stronę "o mnie". Licytując zgadzasz się na przedstawione tam warunki.
Zapraszam na inne moje aukcje. Jeżeli kupisz kilka przedmiotów, za wysyłkę zapłacisz tylko raz!