OPIS KOTŁA EKO MAX MINI
Kotły BRASTAL EKO MAX Mini to nowoczesne w pełni automatyczne, wielodobowe, wysokoefektywne i ekologiczne urządzenia grzewcze.
W Kotle Eko Max Mini również jest zastosowany ruszt wodny jako palenisko dodatkowe, tuż nad palnikiem retortowym, gdyż zastosowanie rusztu wodnego spowodowało, iż Kocioł stał się bardziej funkcjonalny dla małych gospodarstw, gdzie jest duży dostęp do drewna.
Emisja szkodliwych spalin jest kilkakrotnie niższa od dopuszczalnej normy, dlatego też proces spalania odbywa się bezdymnie. Spalanie odbywa się w sposób ciągły (trwa nawet do jednego tygodnia czasu na jednym zasobniku) za pomocą automatycznego nawęglania komory paleniskowej, dzięki temu oszczędność węgla w stosunku do zwykłego Kotła sięga nawet 40%.
Obsługa kotła sprowadza się do minimum tzn., do okresowego uzupełniania kosza zasypowego paliwem typu: węgiel kamienny, sortyment miał, sortyment groszek lub innym paliwem zastępczym i usunięciu popiołu z szuflady popielnikowej bez konieczności wygaszania kotła. Po rozpaleniu Kocioł nie wymaga stałej obsługi, a jego praca może trwać cały rok .
W sezonie letnim tzn. poza sezonem grzewczym możemy go stosować w układzie z bojlerem na ciepłą wodę użytkową. . . Zurzycie opału na C.W.U. w sezonie letnim to jeden zasobnik na miesiąc.
WYMIENNIK CIEPŁA
Wymiennik w Kotle Eko Max MINI zbudowany jest z poziomych półeczek co pozwoliło zmniejszyć gabaryt kotła. Dzięki takiej budowie wymiennika Kocioł stał się alternatywą dla domów z małymi kotłowniami. Wylot spalin przy tej budowie Kotła może być wkonany nie tylko do tyłu ale i w bok jak również do góry Kotła.
Okresowe czyszczenie płaszcza wodnego w tego rodzaju Kotłach trzeba dokonywać częściej niż w Kotle z półkami pionowymi. Dostempność do wyczystek, z przodu kotła sprawia, ze czyszczenie nie trwa dłużej niż 5 minut. Ilość zalegającego popiołu na wymienniku ma wpływ na ekonomiczność kotła, ponieważ jest izolatorem temperatury (brudny kocioł -temperatura na wyjściu kominowym rośnie). Oznacza to, że obsługa Kotła Eko Max Mini sprowadza się do minimum, tzn. wybrania popiołu z popielnika i dosypania opału do zasobnika.
Sprawność kotła zawsze określana jest na czystym wymienniku i w EKO MAX Mini przekracza 87%.
Kotły BRASTAL wykonane są z blachy typu P265GH o grubości do 8mm w zależności od wielkości kotła.
Przekrój kotła EKO MAX MINI:
Nawęglanie odbywa się za pomocą automatycznego podajnika paliwa:
PROTOTYPOWYM podajnikiem montowanym do tego wymiennika jest podsuwowe palenisko wieloślimakowe.
(RYNNA dwuślimakowa przy kotłach małej mocy 17-50 kW ,większe jednostki posiadają większa ilość ślimaków).
Podstawowa zaletą PROTOTYPU WIELOŚLIMAKA BRASTAL jest jego uniwersalność, spala każde paliwo węglowe i biomasę
o średnicy 0-60 mm. Oprócz swojego podstawowego zadania , jakim jest podawanie, dodatkowo kruszy opał !!! Kruszenie odbywa się za pomocą dwóch lub więcej ślimaków (w zależności od mocy kotła) skierowanych przeciwbieżnie, które podczas transportowania kruszą opał.
Mechanizm spalania paliwa w podajnikach WIELOŚLIMAKOWYCH
Podajnik ten stanowi konstrukcję przystosowaną do wysokoefektywnego , w pełni zautomatyzowanego spalania MIAŁU WĘGLOWEGO- węgla kamiennego. Węgiel za pomocą zespołu ślimaków podawany jest z zasobnika, do paleniska na część rusztowo-nadmuchową. Proces ten odbywa się w cyklu przerywanym w ilości jaka jest potrzebna do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Cykle te (tzn czas pracy i przerwy podajnika) regulowane są przez użytkownika manualnie w zależności od jakości i frakcji opału. (różna granulacja opału – różna waga, różny rodzaj opału – różna kaloryczność ). Regulując moc kotła również ustawiamy odpowiednią dawkę powietrza (moc dmuchawy). Parametrami tymi należy tak operować aby ilość podanego paliwa spalała się dokładnie na środku paleniska rusztowego. Palenisko to, wykonane jest z żeliwa odpornego na wysoką temperaturę. Doświadczalnie dobrane wymiary paleniska: szerokości, długości, kąt pochylenia oraz ilość rusztów nadmuchowych zapewniają prawidłowy przebieg procesu przygotowania opału do spalenia oraz spalanie paliwa. Proces podawania paliwa jest bardzo długotrwały. Każda kolejna porcja opału, przepycha wcześniejszą dawkę niżej poddając ją kolejnym promesą, jednocześnie zapalając się od niej. W pierwszym etapie masa opałowa poddana jest procesowi suszenia, odgazowania i zapłonu. W następnym etapie przegrzebaniu (rozdrobnieniu żużlu) oraz dopalenia warstwy żaru . W końcowej fazie znajdujące się na obrzeżu palnika popiół zsypujący się do szuflady popielnika. Nad warstwą żaru w palenisku jest zawieszony w odpowiedniej odległości okrągły deflektor, który wymuszając dobre spalanie części lotnych powoduje dodatkowo wytrącenie pyłu ze strugi spalin, przyczyniając się jednocześnie do ochrony wymiennika ciepła przed zabrudzeniem.
Sterownik „WULKAN” jest urządzeniem wykorzystującym mikroprocesor oraz wyświetlacz ciekło-krystaliczny tzw. LCD. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest jego prosta obsługa. Dzięki zastosowaniu LCD może on w przejrzysty sposób informować użytkownika o parametrach kotła. Ustawianie parametrów odbywa się za pośrednictwem „MENU” w prosty i przejrzysty sposób. Sterownik ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę kotła.Realizowane jest to za pomocą wentylatora i podajnika. Wentylator doprowadza powietrze (tlen)potrzebne do spalania paliwa a podajnik dozuje paliwo. Do sterownika jest też podłączona pompa centralnego ogrzewania oraz pompa zasilająca wężownicę bojlera. Pompa c.o. załącza się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury kotła, zaś pompa c.w.u ma za zadanie utrzymać stałą temperaturę wody w bojlerze zgodnie z ustawieniem w MENU. Sterownik może też pracować jako termostat załączający i wyłączający pompy,ponieważ ten proces odbywa się poza główną pracą urządzenia. Urządzenie posiada, programator temperatury, dzień i noc. "WULKAN" posiada wtyczkę do podłączenia zwarciowego regulatora pokojowego dowolnego producenta.
Producent udziela gwarancji:
Na kocioł wodny C.O. EkoMax – 60 miesięcy na połączenia spawalne.
Na sterowanie – 12 miesięcy (zgodnie z gwarancja producenta).
Na palnik – 12 miesięcy, w tym:
Motoreduktor – 12 miesięcy (zgodnie z gwarancja producenta).
Dmuchawa - 12 miesięcy (zgodnie z gwarancja producenta).
MASZ PYTANIA? SŁUŻYMY POMOCĄ I RADĄ: