Stworzony przez nas wielofunkcyjny kocioł Buderus Heitz M przeznaczony jest do spalania węgla, miału węglowego oraz drewna.
Kocioł HEITZ M, jest stalowym, niskotemperaturowym kotłem wodnym przeznaczonym do ogrzewania obiektów o zapotrzebowaniu ciepła w granicach 5 – 45 kW lub do współpracy z zasobnikowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Urządzenie, jakim jest kocioł Buderus Heitz M wykonane jest z wysokiej jakości stali spawalnej o grubości 5mm i 3 mm. Komora paleniskowa i wszystkie elementy grzewcze wykonane zostały z blachy o grubości 5 mm, natomiast płaszcz wodny został wykonany z blachy o grubości 3 mm.
Sama budowa kotła jest prosta konstrukcja w skład, której wchodzą dwie podstawowe części oddzielone przegrodą wodną poziomą. W dolnej części kotła znajduje się komora paleniskowa kanały powietrza wtórnego wraz z dyszami oraz ruszta żeliwne, natomiast powyżej przegrody wodnej poziomej znajduje się cześć grzewcza w skład, której wchodzą: kolumna wodna, płaszcz wodny oraz płomienica przechodząca w czopuch.
Komora paleniskowa posiada dodatkowa klapę, która ma za zadanie kierowanie spalin do tyłu kotła podczas jego pracy, a po otwarciu klapy umożliwia łatwy dostęp do komory paleniskowej. W górnej części kotła miedzy drzwiczkami zasypowymi, a płomienicą znajduje się anty wypływowa przegroda spalin, która spowalnia przepływ spalin w czasie pracy oraz nie dopuszcza do nadmiernego wydostania się spalin podczas otwarcia drzwi oraz do nadmiernego nagrzewania się drzwi zasypowych.
Czyszczenie kotła odbywa się poprzez drzwi zasypowe i po wyjęciu klapy oraz drzwi popielnika znajdujące się w dolnej części kotła (poprzez opróżnienie szuflady).
Spalanie paliwa odbywa się w komorze paleniskowej, skąd produkty spalania kierowane są do tylnej części komory, następnie unosząc się ku górze opływają poziomą przegrodę wodną, aby następnie na nawrocie i wytraceniu prędkości w przedniej części kotła kierować się do płomienicy – czopucha.
Kotły Buderus Heitz M są kotłami zasypowymi, tak więc załadunek paliwa odbywa się ręcznie do komory paleniskowej. Dostarczanie powietrza do procesu spalania odbywa się poprzez kanał nawiewny idący po lewej stronie kotła (pod osłonami), który łączy się z kanałami pierwotnymi umieszczonymi centralnie (z każdej strony kotła) w komorze spalania i przez układ dysz dostaje się do rozżarzonych cząstek paliwa inicjując proces spalania.
Podłączenie hydrauliczne kotła ułatwiają króćce gwintowane zewnętrznie G 1½”, natomiast króciec do napełniania i spuszczania wody z kotła posiadają gwint wewnętrzny ¾”. Czopuch kotła będący przedłużeniem płomienicy wykonany jest z rury stalowej o średnicy 159 mm, bez względu na moc kotła.
Kocioł wyposażony jest w wentylator oraz sterownik.
Kocioł posiada wygodny zasyp.
Łatwość czyszczenia dzięki bezproblemowym dostępie do wyczystki i szerokim drzwiczkom.
Wyjmowana szufladka na popiół.
Tył kotła - podłączenia oraz czopuch.