Tytuł: Kobiety uczą Kościół
Autor: Jarosław Makowski
Wydawnictwo: W.A.B
Miejsce i data wydania: Warszawa 2007
Wydanie: I
Liczba stron: 235
Oprawa: miękka
Stan: bardzo dobry
Spis treści:
Jarosław Makowski: Cóż po kobietach w Kościele?
BIBLIA, TRADYCJA, WSPÓŁCZESNOŚĆ
Monika Waluś: Nie idealizujmy kobiet
Ewa Wipszycka: Godność gorszej płci
Elżbieta Adamiak: Chrześcijaństwo jest religią kobiet
Halina Bortnowska: Bardziej błazenka niż kapłanka
KOŚCIÓŁ, PRACA, DOM
Anna Karoń-Ostrowska: Nigdy nie byłam butem
Hanna Gronkiewicz-Waltz: Feminizm jest bliski
CISZA: SIOSTRY MÓWIĄ!
Barbara Chyrowicz: Nie jestem od potępiania
Małgorzata Chmielewska: Rozpieszczamy naszych mężczyzn
Teresa Kieniewicz: Na pierwszej linii frontu
Monika Szewc: Ludzie nie chcą oglądać smutnych zakonnic
FEMINISTKA PATRZY NA KOŚCIÓŁ
Magdalena Środa: Jezus był rzecznikiem równości
Kto każdej niedzieli zapełnia kościelne ławy? Kto zazwyczaj pierze i prasuje szaty liturgiczne kapłana? Kto po godzinach pracy zawodowej przychodzi do świątyni, żeby zadbać o wystrój ołtarza? Kto w końcu szoruje posadzki i ściera kurze? Czy zatem jest to Kościół kobiet, którym wciąż jeszcze rządzą i kierują mężczyźni? Czy kobiety, stanowiące połowę wspólnoty katolickiej , mają możliwość wyartykułowania , czego w Kościele nie akceptują albo jakie widzą w nim miejsce dla siebie?
Zarówno zmieniająca się rola kobiet w społeczeństwie, jak i reinterpretacja dziejów i teologicznej spuścizny coraz odważniej dokonywana dziś przez kobiety stwarza możliwość radykalnego przemyślenia natury doświadczenia religijnego i kościelnego – być może pierwszy raz od początku chrześcijaństwa. Kościół musiał wziąć to pod uwagę w swoim nauczaniu i praktyce duszpasterskiej. Jednak warto też nadstawić uszu, by posłuchać, co same kobiety mówią nam dziś o Kościele i swojej w nim roli.
Jarosław Makowski zaprosił do rozmowy przede wszystkim katoliczki – które opowiadają o swoim rozumieniu wiary, duchowości, feminizmie i Kościele, o godzeniu roli matki z pracą zawodową. Wśród rozmówczyń jest i teolożka feministyczna, i filozofka, i historyk chrześcijaństwa, i była prezes banku. Nie mogła zabraknąć głosu sióstr, które opuściły mury klasztorów.
Książka uwzględnia też pogląd byłej Pełnomocniczki ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, spierającej się z Kościołem, gdyż widzi ona w nim wpływową instytucję, która powinna mocniej zaangażować się sprawy kobiece.
|