Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

kobieta oficer LWP Lucyna Herc bohaterka PRL

05-07-2014, 23:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19 zł      Aktualna cena: 9.99 zł     
Użytkownik elstera
numer aukcji: 4368455533
Miejscowość Bydgoszcz
Wyświetleń: 5   
Koniec: 05-07-2014 23:38:39

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dziewczyna znad Wisły opowieśc o Lucynie Herz  autor Monika Warneńska, wyd 1953, str 114, ilustr, stan dobry,

Lucyna Herc (ur. 1917 w Otwocku, zm. 22 października 1944podporucznik Wojska Polskiego.

Lucyna Herc w 1933 zdała maturę i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim, tam wstąpiła do działającej w środowisku akademickim organizacji "Życie". Po czterech latach wyjechała do Paryża i tam rozpoczęła studia na wydziale chemii. Do kraju przyjechała latem 1939 na wakacje i tu zastał ją wybuch wojny. Przedostała się do Lwowa, tam na Politechnice Lwowskiej kontynuowała studia, aktywnie zaangażowała się w działalność komitetu studenckiego.

W czerwcu 1941 opuściła zajęty przez ZSRR Lwów i wyruszyła na wschód. Przez dwa lata podróżowała po ZSRR utrzymując się z pracy w różnych zawodach m.in. jako sanitariuszka. Zgłosiła się jako ochotnik do formowanej 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta. Na jej prośbę wcielono ją do Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, który szkolił żołnierzy, którzy jako dywersanci mieli być przerzucani na zaplecze sił niemieckich. Po przeszkoleniu została starszym instruktorem wyszkolenia minerskiego, awansowała otrzymując stopień podporucznika.

W maju 1944 przerzucono ją na teren Lubelszczyzny, gdzie dołączyła do oddziału partyzanckiego im. Tadeusza Kościuszki, którym dowodził major Czesław Klim. Po wyzwoleniu Lubelszczyzny spod okupacji hitlerowskiej powróciła do służby w Brygadzie AL im. Tadeusza Kościuszki została zastępcą dowódcy kompanii fizylierów. Uczestniczyła w walkach o Przyczółek warecko-magnuszewski. Podczas próby sforsowania Wisły w Warszawie z Saskiej Kępy na Czerniaków 17 września 1944 została ciężko ranna. Zmarła od odniesionych ran w rodzinnym Otwocku 22 października 1944. Została pochowana w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Propaganda PRL uczyniła z kapitan Lucyny Herc bohaterkę młodzieży, która wjechała na radzieckim czołgu do Polski (co nie było prawdą). Jej imieniem nazywano ulice i place (m.in. Lublin i Stargard Szczeciński – obecnie pl. Słoneczny), szkoły obierały sobie Lucynę Herc za patronkę (m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie, Szkoła Podstawowa nr 227 w Warszawie). Obecnie jest traktowana jako bohaterka związana z poprzednim systemem, czego przejawem m.in zmiana nazw ulic.

Likwidacja mojej kolekcji książek . Wystawiam wiele innych pozycji historyczno – militarnych

///////////////////////////////////////