* Wenezuela: „Przepis na miss"
W kraju, w którym 70% ludności żyje w nędzy, kult kobiecego ciafa i operacje plastyczne posunięte sq do granic absurdu. Już pięcioletnie dziewczynki zapisywane sq do szkół Miss. Czy piękną kobietę można wyprodukować jak lalkęwfabryce?
* Kambodża: „Kobieta saper"
W kraju tym nie toczy się żadna wojna, ale co miesiąc ginie tu siedemdziesiąt osób, a trzysta zostaje rannych. Pod ziemią wcigż znajduje się sześć milionów min, będących pozostałością po reżimie Pol Pota i wietnamskiej okupacji. Rozminowaniem terenu zajmuje się MAG - żeński oddział saperów.
* Kenia: „Sierociniec dla słoni"
Daphne Sheldrick to dystyngowana angielska dama, która założyło sierociniec dla słoni. Ratuje ona słoniątka i przywraca je naturze. Pani Sheldrick pięćdziesiąt lat swojego życia poświęciła słoniom i nosorożcom - walcząc o ich prawa i bezpieczeństwo. Dziś jest legendą Kenii, a setki zwierząt za-wdzięczająjej życie.
* Boliwia: „Zapaśniczka" cz.l i 2
W kraju tym panuje kult macho. Kobiety sq dyskryminowane i traktowane jako tania siła robocza. Bardzo popularne sq równieżzapasy kobiet. Główna bohaterka niniejszego odcinka, zapaśniczka Carmen Rojas, dzielnie walczy o swoje prawa. Zapasy pozwalają jej utrzymać dwójkę synów, których samotnie wychowuje.
Część 2:
W kraju tym, z dala od cywilizacji żyje pierwotne plemię - Himba. Jego członkowie hodują bydło, stale przemieszczając się w poszukiwaniu wody i pastwisk. Weselne obyczaje kobiet z plemienia Himba sq pełne zdumiewających, a czasem niebezpiecznych rytuałów.
* Argentyna: „Kobieta kowboj"
Chociaż określenie „kobieta kowboj" brzmi nieprawdopodobnie, to wArgentynle żyje Edith, kobieta urodzona w siodle. Perfekcyjnie rzuca lassem, ma niezwykle ostry charakter i w potrzebie nie zawaha się użyć ostrego noża. Nie ma takiej drugiej w Argentynie, a może i na całym świecie.
* Zanzibar: „Jeden mąż, dwie żony"
Jeden mąż i dwie żony. To co nam nie mieści się w głowie, tu wZan-zibarze jest normalną praktyką z wielowiekową tradycją. Koran nakazuje mężowi szanować żonę, otaczać opieką i zapewnić jej dom, jedzenie, ubranie. Co czuje jednak osoba, która musi dzielić się mężem z inną kobietą?
* Wietnam: „Życie na wodzie"
Wzatoce Halong, zwanej „Zatoką LqdujqcegoSmoka",żyje30-lef-nia Bien Nguyen. Wraz ze swoją liczną rodziną mieszka „na wodzie". Nie musi chodzić do sklepu, bo sklep przypływa do niej. Barwnie ubrane kobiety, sprzedające owoce i warzywa prosto z łódek to tutaj codzienny widok.
* Jordania: „Finał"
Kobietom w Jordanii wiedzie się znacznie lepiej niż w innych krajach arabskich. Studiują, zajmują się biznesem, prowadzą własne firmy. Wiele Jorda-nek nosi hidżab - chustę zakrywającą włosy i ramiona - ale chce mieć takie same prawa jak kobiety w Stanach i Europie. Wzorem dla nich