Dział Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie oddaje do rąk Czytelnika tom pierwszy z zamierzonej serii katalogów zbiorów. Poświęcony jest on niezmiernie cennemu zespołowi starych kobierców tureckich. Wiele w nim okazów, które stanowić mogłyby ozdobę najprzedniejszych światowych kolekcji kobierców wschodnich, by wymienić tylko kobierzec kairski z XVI wieku, siedemnastowieczne kobierce tureckie typu Ushak i tzw. siedmiogrodzkie oraz kobierce typu Ladlk i Ghiordes z końca wieku XVII.
Tom jest wynikiem, zainteresowań mgr Beaty SłotoweJ, adiunkta Działu Tkanin MNK, owacem jej kilkuletnich studiów i porówriEWtsyeh poszukiwań. Skupiły się one na dziedzinie tkactwa artystycznego szczególnie mocno zrośniętej z naszą narodową tradycją. W obrazie kultury I obyczaju epoki sarmatyzmu kobierce wschodnie, a zwłaszcza tureckie, stanowią istotny składnik. Jako częsty element wyposażenia wnętrz mieszkalnych, szlacheckich i mieszczańskich, wnosiły w polskie życie domowe akcent orientalnej malowniczości i pewnego zbytku.
Podziwiane w okresach późniejszych, gromadzone przez kolekcjonerów, kobierce tureckie nigdy dotąd nie były w Polsce przedmiotem wyczerpującego naukowego opracowania. Przedstawiany tom jest zatem pierwszą u nas próbą pełnej specjalistycznej analizy kolekcji kobierców tureckich, próbą dokonaną w oparciu o najnowsze publikacje literatury światowej. W ślad za nim za czas jakiś ukazać się powinien tom drugi, który obejmie wyroby trzech