Kościół
w godzinie próby
1945- 1989
nieznane dokumenty i świadectwa
aut. praca zbiorowa
wyd. Rafael
Warszawa 2006
ISBN 83[zasłonięte]60293-0
Książka jest nowa.
Kościół w godzinie próby opowiada o wydarzeniach z życia Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1[zasłonięte]945-19. Autorzy zdecydowali się pokazać tę trudną historię Kościoła w serii krótkich, monograficznych tekstów.
Przedstawiają szereg epizodów, które dają wstrząsający obraz metod walki ludzi komunistycznej dyktatury z Kościołem. Ukazuje przypadki prześladowań księży i wszechobecnej inwigilacji oraz zakrojone na szeroką skalę działania SB, jak choćby budowanie agentury w Kościele czy tworzenie Teczek Ewidencji Operacyjnych na Księdza (TEOK),w których gromadzono informacje na temat każdego księdza i kleryka. Reportaże powstały w oparciu o relacje i wspomnienia świadków, materiały z archiwów UB i SB, relacje prasowe, fragmenty kazań, wypowiedzi oraz dokumenty m.in. urzędów ds. wyznań.
Zrezygnowano z próby napisania syntezy na rzecz opracowania serii świadectw, reportaży-zbliżeń, które ukazałyby konkretne wydarzenia z życia Kościoła w PRL-u. Opisy lokalnych, niekiedy nawet drobnych wydarzeń, mogą pokazać więcej prawdy niż niejedno syntetyczne omówienie.
Kościół w godzinie próby stworzyli znakomici autorzy od lat zajmujący się tą problematyką. Wśród nich: Ryszard Terlecki, Marek Lasota, Jacek Żurek, Piotr Chmielowiec, Filip Musiał, Jarosław Szarek. Wstęp napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
|