Witam !
Sprzedam książkę
Kościół, państwo i polityka płci
Inspiracją do przygotowania publikacji „Kościół, państwo i polityka płci” był raport autorstwa Jacqueline Heinen i Stephana Porteta „Religia, polityka i równość płci w Polsce”, który powstał w ramach wspólnego projektu Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie i United Nations Research Institute for Social Development (UNRISD) w 2009 roku.
Podobnie jak raport publikacja warszawskiego biura Fundacji pokazuje wzajemne powiązania między Kościołem katolickim i polityką oraz wpływ religii i Kościoła na sytuację kobiet i mężczyzn w Polsce. O ile jednak dla autorów raportu obszarem analizy są przede wszystkim prawa reprodukcyjne kobiet – jako główne pole walki Kościoła o wartości moralne i znaczenie po 1989 roku – o tyle książka Kościół, państwo i polityka płci ujmuje temat szerzej, ukazując dalsze obszary wpływu Kościoła na politykę.
Na czym właściwie polega specyfika wpływów Kościoła katolickiego na życie publiczne w Polsce? Jakie to ma przełożenie na kwestie równości płci? Jakie są społeczne koszty jego dominacji? Jak się zmieniają postawy polskiego społeczeństwa wobec Kościoła i religii? Czy Polska może być państwem świeckim? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadają autorki i autorzy publikacji: Iza Desperak, Anna Dzierzgowska, Maciej Gdula, Agnieszka Graff, Agnieszka Kościańska, Adam Ostolski, prof. Barbara Stanosz, Katarzyna Szumlewicz, Piotr Szumlewicz, prof. Magdalena Środa, Joanna Tomaszewska i Anna Zawadzka. W swoich tekstach analizują zależności między religią a polityką, zastanawiają się, skąd się bierze siła Kościoła, dlaczego nie zrodził się w Polsce masowy ruch antyklerykalny, dlaczego tkwimy w oparach katolickiej magmy, czy jest szansa na pluralizm i zredefiniowanie stosunków między Kościołem i państwem.
|