Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KOŚCIÓŁ KATOLICKI W KOMUNIŹMIE

28-02-2012, 21:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 169 zł     
Użytkownik Siedlec
numer aukcji: 2033717697
Miejscowość Rzeszów
Wyświetleń: 6   
Koniec: 01-02-2012 20:56:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

  • Wiesław Jan Wysocki - KOŚCIÓŁ I SPOŁECZEŃSTWO STANU WOJENNEGO

„Wydarzenia ostatnich dni, wiadomości o zabitych i rannych Rodakach w związku ze stanem wojennym wprowadzonym od 13 grudnia nakazują mi zwrócić się do Pana Generała z usilną prośbą i zarazem gorącym wezwaniem o zaprzestanie działań, które przynoszą ze sobą rozlew krwi polskiej.
W ciągu ostatnich zwłaszcza dwu stuleci Naród Polski doznał wielu krzywd, rozlano też wiele polskiej krwi, dążąc do rozciągnięcia władzy nad naszą Ojczyzną. W tej perspektywie dziejowej nie można dalej rozlewać polskiej krwi; nie może ta krew obciążać sumień i plamić rąk Rodaków.
Zwracam się więc do Pana, Generale, z usilną prośbą i zarazem gorącym wezwaniem, ażeby sprawy związane z odnową społeczeństwa, które od sierpnia 1980 r. były załatwiane na drodze pokojowego dialogu, wróciły na tę samą drogę. Nawet jeżeli jest ona trudna, nie jest to niemożliwe. (...) Ogólnoludzkie pragnienie pokoju przemawia za tym, ażeby nie był kontynuowany stan wojenny w Polsce”.

  • Wydanie 2004 rok, oprawa twarda, stron 516, stan db!

  • Ryszard Terlecki - KOŚCIÓŁ KATOLICKI W CZASACH KOMUNISTYCZNEJ DYKTATURY. MIĘDZY BOHATERSTWEM A AGENTURĄ ½

Książka jest efektem pracy zespołu badawczego, historyków z Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Instytutu Pamięci Narodowej, opracowującego materiały zgromadzone w archiwach IPN, dotyczące prześladowania i inwigilowania Kościoła katolickiego. W pierwszym tomie umieszczono zarówno rozprawy poświęcone działalności Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, jak i sylwetki osób duchownych inwigilowanych lub pozyskiwanych przez bezpiekę. Celem publikacji jest ukazywanie zarówno przykładów niezłomnej postawy Kościoła w okresie komunistycznej dyktatury, jak i przypadków zdrady oraz sprzeniewierzenia się swojemu powołaniu przez osoby duchowne. Książka została rozszerzona o opublikowane dokumenty Służby Bezpieczeństwa. W cytowanych dokumentach autorzy i redaktorzy ograniczyli swoje ingerencje do poprawy lapsus calami, błędów ortograficznych oraz wstawienia znaków interpunkcyjnych.
W trakcie opracowywania tomu pierwszego zebrano też większość materiałów do tomu drugiego, który ukaże się w połowie 2007 r. Redaktorzy Studiów i materiałów przewidują opracowywanie i publikowanie kolejnych tomów, poświęconych przede wszystkim archidiecezji krakowskiej. Podstawą publikowanych prac będą dokumenty IPN, poddane gruntownej analizie i uzupełnione o inne źródła historyczne. W kolejnych tomach możliwe będzie umieszczenie polemik lub wyjaśnień, odnoszących się do tekstów opublikowanych w tomie poprzednim, pod warunkiem spełnienia wymogów naukowej rzetelności

  • Wydanie 2007 rok, oprawa miękka, stron 910, stan db!

  • Marek Lasota - DONOS NA WOJTYŁĘ

"Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki" to pierwsze książkowe opracowanie materiałów, które tajne służby PRL zgromadziły podczas trwającej kilkadziesiąt lat inwigilacji przyszłego papieża. Marek Lasota analizuje mechanizmy działania bezpieki, wzrastający strach władz partii przed charyzmatycznym kapłanem, próby ograniczania wzrostu jego autorytetu czy prowokacje mające na celu skłócenie go z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Przedstawia sposoby werbowania agentów zarówno wśród ludzi Kościoła, jak i świeckich oraz metody wykorzystania informacji pozyskanych od donosicieli. Jednocześnie Donos na Wojtyłę ukazuje kompletną bezsilność bezpieki wobec wyzwania, jakie stanowił dla niej krakowski ksiądz, a potem biskup, arcybiskup i kardynał.

  • Wydanie 2006 rok, oprawa twarda, stron 346, stan db!

  • Tadeusz Sakowicz- Zaleski – KOŚCIÓŁ W GODZINIE PRÓBY

Kościół w godzinie próby opowiada o wydarzeniach z życia Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1[zasłonięte]945-19. Autorzy zdecydowali się pokazać tę trudną historię Kościoła w serii krótkich, monograficznych tekstów.
Przedstawiają szereg epizodów, które dają wstrząsający obraz metod walki ludzi komunistycznej dyktatury z Kościołem. Ukazuje przypadki prześladowań księży i wszechobecnej inwigilacji oraz zakrojone na szeroką skalę działania SB, jak choćby budowanie agentury w Kościele czy tworzenie Teczek Ewidencji Operacyjnych na Księdza (TEOK),w których gromadzono informacje na temat każdego księdza i kleryka. Reportaże powstały w oparciu o relacje i wspomnienia świadków, materiały z archiwów UB i SB, relacje prasowe, fragmenty kazań, wypowiedzi oraz dokumenty m.in. urzędów ds. wyznań.
Zrezygnowano z próby napisania syntezy na rzecz opracowania serii świadectw, reportaży-zbliżeń, które ukazałyby konkretne wydarzenia z życia Kościoła w PRL-u. Opisy lokalnych, niekiedy nawet drobnych wydarzeń, mogą pokazać więcej prawdy niż niejedno syntetyczne omówienie.
Kościół w godzinie próby stworzyli znakomici autorzy od lat zajmujący się tą problematyką. Wśród nich: Ryszard Terlecki, Marek Lasota, Jacek Żurek, Piotr Chmielowiec, Filip Musiał, Jarosław Szarek. Wstęp napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


  • Wydanie 2006 rok, oprawa twarda, stron 910, stan db!

  • Tadeusz Sakowicz- Zaleski – KSIĘŻA WOBEC BEZPIEKI

Długo oczekiwana książka Ks. Zaleskiego, której dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.
Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego to efekt prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać. Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (ur. 1956) jest duchownym archidiecezji krakowskiej, opiekunem osób niepełnosprawnych intelektualnie i duszpasterzem Ormian w Polsce południowej. W latach 70. i na początku 80. współpracował z opozycją antykomunistyczną. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku. Nie mogąc kontynuować studiów z powodu odmowy wydania paszportu, związał się z Duszpasterstwem Ludzi Pracy w Nowej Hucie-Mistrzejowicach. W 1985 roku został dwukrotnie napadnięty i pobity przez tzw. nieznanych sprawców. W maju 1988 roku towarzyszył z posługą duszpasterską strajkującym robotnikom Huty im. Lenina i przeżył pacyfikację kombinatu. Jest współtwórcą i prezesem Fundacji im. Brata Alberta. Jego pasją jest historia i literatura. Uczęszczał na seminarium prowadzone przez wybitnego historyka Kościoła, ks. prof. Bolesława Kumora, i pod jego kierunkiem napisał pracę magisterską. Jest autorem szeregu artykułów historycznych, a także książek: Biskup ormiański Izaak Isakowicz "Zlotousty" (Kraków 2001) oraz Słownik biograficzny duchownych ormiańskich w Polsce (Kraków 2001).

  • Wydanie 2007 rok, oprawa miękka, stron 588, stan db!




© AllegroPromo