tasznik pospolity
komosa biała
,
żółtlica drobnokwiatowa
,
rdest plamisty
gwiazdnica pospolita
tobołki polne
perz
STOSOWANIE I DAWKI:
UWAGA
Zalecane w etykiecie dawki dotyczą zwalczania perzu, jeżeli na polu występuje przewaga innych chwastów dostosować dawkę środka według wrażliwości dominujących gatunków chwastów.
Przed zbiorem roślin uprawnych, desykacja i zwalczanie perzu oraz innych chwastów, ułatwienie zbioru.
1. ROŚLINY ROLNICZE
A) PSZENICA OZIMA Zalecana dawka: 3,0-4,0 l/ha w 200-300 l wody. Termin stosowania: Środek stosować w fazie dojrzałości woskowej ziarna, gdy wilgotność ziarna wynosi 20-30%, to jest na 10-14 dni przed przewidywanym zbiorem.
W momencie wykonywania zabiegu chwasty powinny być zielone i znajdować się w fazie intensywnego rozwoju.
Środek można stosować łącznie z siarczanem amonowym: Klinik Duo 360 SL 3,0 l/ha + siarczan amonowy 5 kg/ha w 200-300 l wody.
B) RZEPAK OZIMY Zalecana dawka: 3,0 l/ha w 100-150 l wody lub 4,0 l/ha w 200-300 l wody. Termin stosowania: Zabieg wykonać w fazie dojrzałości technicznej rzepaku, gdy nasiona są wykształcone i mają wilgotność poniżej 30%, łuszczyny na pędach głównych są w 2/3 ilości barwy żółtoseledynowej, natomiast nasiona są w 70% barwy czerwonobrązowej. W celu właściwego zwalczenia chwastów zbioru dokonać po upływie 7 dni od zabiegu. W celu uzyskania efektu pełnego dosuszenia rzepaku zaleca się wykonać zbiór kombajnem w 14-21 dni po zabiegu.
W celu równoczesnej desykacji i obniżenia strat w plonie rzepaku skutek pękania łuszczyn i osypywania się nasion w trakcie zbioru zaleca się stosowanie mieszaniny ze środkiem zapobiegającym pękaniu łuszczyn Spodnam DC: Klinik Duo 360 SL 3,0 l/ha + Spodnam DC 0,6 l/ha w 150-300 l wody
Uwagi:
- Stosując zalecaną ilość wody 100-150 l/ha używać rozpylaczy zapewniających opryskiwanie drobnokropliste, natomiast stosując 200-300 l/ha używać rozpylaczy zapewniających
opryskiwanie średniokropliste.
- W okresie występowania wysokich temperatur w ciągu dnia zabieg wykonać rano lub późnym popołudniem.
- Zbiór kombajnowy wykonywać pod kątem prostym lub w kierunku przeciwnym do przejazdu.
- Nie stosować środka w zbożach z wsiewkami oraz w roślinach przeznaczonych na materiał siewny.
- Słomy zbóż nie używać jako podłoża ani podściółki ogrodniczej; można jej używać jako paszy lub podściółki dla zwierząt.
Zabieg ścierniskowy - zwalczanie perzu właściwego i innych chwastów po zbiorze roślin uprawnych, przed rozpoczęciem upraw pożniwnych.
Zalecana dawka: 3,0-4,0 l/ha w 200-300 l wody. Termin stosowania: Środek stosować od połowy sierpnia do późnej jesieni na zielone, intensywnie rosnące chwasty. Po zbiorze rośliny uprawnej, a przed zastosowaniem środka nie wykonywać żadnych zabiegów uprawowych. W momencie zabiegu rośliny perzu powinny mieć wysokość 10-25 cm i wytworzone co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście. Jednoroczne chwasty jednoliścienne powinny mieć co najmniej 5 cm wysokości, a chwasty dwuliścienne w pełni wykształcone dwa liście właściwe. W celu zwiększenia efektywności niższej dawki preparatu Klinik 360 SL, można go stosować łącznie z adiuwantem (środek wspomagający) albo z siarczanem amonowym: Klinik Duo 360 SL 3,0 l/ha + Mediator Max 0,3 l/ha w 200-300 l wody. Klinik Duo 360 SL 3,0 l/ha + siarczan amonowy 5 kg/ha w 200-300 l wody.
Uwaga!
Stosując zalecaną ilość wody 200-300 l/ha używać rozpylaczy zapewniających opryskiwanie średniokropliste.
2. ROŚLINY WARZYWNE (zwalczanie chwastów po siewie, lecz przed wschodami rośliny uprawnej)
A) CEBULA (Z SIEWU) Zalecana dawka: 1,0-2,0 l/ha w 200-300 l wody. Termin stosowania: Środek stosować po siewie cebuli lecz nie później niż na 2-3 dni przed jej wschodami. Chwasty powinny znajdować się w fazie wschodów i liścieni.
Uwagi:
- Wyższą z zalecanych dawek stosować, gdy większość chwastów z znajduje się już w fazie liścieni
- Stosując zalecaną ilość wody 200-300 l/ha używać rozpylaczy zapewniających opryskiwanie średniokropliste.
- Nie stosować na glebach bardzo lekkich, piaszczystych.
- Nasiona cebuli wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 2 cm.
3. ROŚLINY SADOWNICZE
A) SADY JABŁONIOWE Zalecana dawka: 3,0-5,0 l/ha w 200-300 l wody. Termin stosowania: Środek stosować w okresie od wiosny do jesieni na zielone chwasty w czasie intensywnego ich wzrostu. Wyższe dawki stosować na chwasty silnie zaawansowane w rozwoju. Zalecane opryskiwanie ? średniokropliste.
Uwagi:
- Przed opryskiwaniem usunąć mechanicznie wszystkie odrosty korzeniowe drzew owocowych.
- Opryskiwać w sposób bezpieczny, najlepiej używając opryskiwacze z osłonami tak, aby krople cieczy użytkowej nie przedostały się na liście, pędy i niezdrewniałą korę drzew ze względu na możliwość uszkodzenia roślin.
Następstwo roślin
Na polu, na którym stosowano Klinik Duo 360 SL można uprawiać wszystkie rośliny. Zabiegi uprawowe, siew lub sadzenie można rozpocząć, gdy na zwalczanych chwastach wystąpiły objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie), jednak nie wcześniej niż po 5-7 dniach.
|