PP (polipropylen) i PE (polietylen) są najczęściej stosowanymi tworzywami sztucznymi nie tylko w gospodarstwie domowym i motoryzacji, ale zwłaszcza w przemyśle. Tworzywa te wykazują stosunkowo niską energie powierzchniową i dużą odporność chemiczną. Te własności powodują nie zwilżalność tych powierzchni przez klej. Płynny klej zachowuje się jak kropla wody na tłustej powierzchni (rys 1). Po utwardzeniu klej nie ma praktycznie żadnej przyczepności do powierzchni tych tworzyw. Aby umożliwić klejenie tworzyw sztucznych o niskiej energii powierzchniowej stosuje się tzw. aktywacje powierzchni. Przemysłowe metody aktywacji polegają na kontrolowanym utlenianiu powierzchni tworzyw. Jest to proces skomplikowany i wymagający dużego doświadczenia. Dlatego nasza firma wprowadziła alternatywny sposób ich aktywacji. Primer marki Technicqll powoduje zmiany strukturalne powierzchni tworzyw sztucznych o niskiej energii powierzchniowej. Powierzchnia po aktywacji posiada wysoką energie powierzchniową i jest doskonale zwilżalna przez klej. Możemy to zaobserwować nanosząc klej na powierzchnie np. PTFE przed i po aktywacji. Przed aktywacją naniesiony klej nie tworzy cienkiej warstwy tylko zbiera się w krople (rys 1). Po aktywacji klej tworzy cienką równomierną warstewkę na powierzchni tworzywa (rys 2) co pozwala uzyskać wysokie parametry wytrzymałościowe.
Nie należy pokrywać primerem powierzchni tworzyw łatwo sklejalnych np. PVC, gdyż uzyskuje się efekt odwrotny do zamierzonego. Klej nakładamy tylko na jedną z łączonych powierzchni.
Przed nałożeniem primeru powierzchnię łączoną należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Pędzelek z primerem (BASE) pozwala na dokładne i równomierne pokrycie łączonych powierzchni poliolefin – PP, PE i tym samym właściwe ich przygotowanie (w przypadku powierzchni porowatych, nierównych zaleca się pokrycie nawet dwoma lub trzema warstwami). Po około 1 minucie od zagruntowania powierzchni (czas potrzebny do odparowania rozpuszczalnika z primera), nakładamy warstwę kleju (GLUE) na jedną z powierzchni łączonych. Niesklejające włosie pędzelka umożliwia nałożenie cieniutkiej warstwy (max do 0,15 mm) kleju. Tylko taki równomierny, mikronowy film klejowy nadaje połączeniu najwyższe parametry wytrzymałościowe z jednakowym rozłożeniem sił adhezyjnych w czasie naprężeń zrywających. Tak więcopakowania z pędzelkiem są rewelacyjnym rozwiązaniem w pełni wykorzystującym właściwości zarówno samego kleju jak i aktywatora gruntującego powierzchnie. Połączenie tych czynników spowodowało przełom w bardzo łatwym, skutecznym, mocnym i co najważniejsze trwałym łączeniu tworzyw trudno sklejanych polietylenu i polipropylenu, a także PTFE i mimo że specjalistyczny klej techniczny przeznaczony jest w głównej mierze do użytku profesjonalnego i przemysłowego (dla konstruktorów, projektantów, inżynierów, serwisantów itp.) tojego proste i łatwe użycie jest również inspiracją w stosowaniu w życiu codziennym, w gospodarstwie domowym a zwłaszcza motoryzacji, szczególnie tam, gdzie stosowanie innego rodzaju połączeń jest uciążliwe lub niemożliwe albo nieopłacalne.
|