Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Klaudiusz i Messalina - Robert Graves

27-01-2012, 23:39
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 2 zł     
Użytkownik Q_Puchatek
numer aukcji: 2061239359
Miejscowość Będzin
Wyświetleń: 10   
Koniec: 26-01-2012 20:45:50

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1982
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAM NA MOJEJ AUKCJI

     WITAM NA MOJEJ AUKCJI

więcej przydatnych i mniej przydatnych wiadomości na stronie o mnie:

moja strona

 

TYTUŁ KSIĄŻKI

Klaudiusz i Messalina

AUTOR

Robert Graves

PRZEKŁAD

Stefan Essmanowski

INNE

seria KIK

WYDAWNICTWO

PIW

ROK WYDANIA

W-wa 1982

ISBN

83-06-00678-X

WYDANIE NR

V

NAKŁAD

50300

OKŁADKA

miękka

OBWOLUTA

NIE

ILUSTRACJE

NIE

STRON

492
WAGA WRAZ Z KOPERTĄ ok. 540g

FORMAT

14,5 x 20 cm

STAN KSIĄŻKI - moja subiektywna ocena

-bardzo dobry

 Odwoływacze Allegro

Druga część dwutomowej powieści Roberta Gravesa o Cesarstwie Rzymskim w początkach chrześcijaństwa, która jest niezwykle finezyjnym studium władzy.

Klaudiusz, członek rodziny cesarskiej, przez całe życie uważany za półgłówka, lekceważony jako jąkała i kuternogą, a jednak uczciwy, prawy, sprawiedliwy i lojalny, nagle, w niezwykłych okolicznościach zostaje cesarzem. Powoduje to przełom w jego życiu. Stopniowo staje się władcą coraz bardziej okrutnym, do czego w dużej mierze przyczynia się żona, Messalina. Kocha ją ślepą miłością, w stosunku do niej pozostaje dawnym Klaudiuszem, lecz Messalina okazuje się niegodną jego oddania i zaufania.

Recenzje i opinie o książce
Mądrość i przyzwoitość contra miłość i polityka, autor: dot59,

Obłąkany zwyrodnialec, od kilku lat siejący grozę i zgorszenie w całym Rzymie, pada pod ciosami mieczy zbuntowanych gwardzistów. Jego miejsce zajmuje wbrew swojej woli jedyny członek cesarskiej rodziny, którego nigdy nie brano pod uwagę jako sukcesora tronu. Koniec kłopotów Rzymu i początek chwały Klaudiusza? Nie całkiem? Niełatwo się nobilom przyzwyczaić, że państwem rządzi ułomny niezguła, z którego jeszcze nie tak dawno natrząsali się razem z Tyberiuszem i Kaligulą ? a i jemu samemu wcale nie w smak porzucać historyczne traktaty na rzecz sprawowania sądów i celebrowania uroczystości? Jedyną osobą, którą satysfakcjonuje objęcie rządów przez Klaudiusza, jest jego młodziutka małżonka. Gdyby była tak przebiegła jak Liwia, może powtórzyłyby się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, bo Klaudiusz, tak samo jak August, jest skłonny bez zastrzeżeń wierzyć ukochanej kobiecie. Ale Messalina jest tylko małą spryciarą, a do tego ma pewien, nazwijmy to, defekt osobowości, który całkowicie przesłania jej zdolność logicznego myślenia?

Jak łatwo się domyślić z tego krótkiego streszczenia, motywami dominującymi w drugiej części historii Klaudiusza są: miłość i polityka. Miłość ? niestety ? destrukcyjna, ogłupiająca, przeistaczająca trzeźwego, inteligentnego mężczyznę w pośmiewisko. Polityka ? w imię której ten sam człowiek, ledwie oprzytomniawszy po jednym z największych głupstw, jakie w życiu uczynił, decyduje się nagiąć obowiązujące zasady prawa i moralności, poślubić kobietę, którą gardzi i adoptować jej syna, którego wręcz nie znosi; zapłaci za to, bo jest zbyt przyzwoity, by z nieprawością walczyć za pomocą jeszcze większej nieprawości...

A w tle przewijają się inne wątki: dzieje Heroda Agryppy i wpleciona w nie opowieść o początkach chrześcijaństwa, widzianych z perspektywy niereligijnego Żyda, sercem bliższemu Rzymowi niż Jerozolimie; relacja z kampanii brytyjskiej Klaudiusza (moim zdaniem nieco zbyt rozwlekła ? można by ją streścić w jednej trzeciej objętości, którą zajęła, bez szkody dla dramaturgii całości); wreszcie doskonały przegląd wprowadzanych przez cesarza reform i całej jego działalności, prowadzonej z myślą przysporzenia Rzymowi - całemu Rzymowi - jak największego pożytku.

Jest też w powieści parę świetnych scenek rodzajowych, jak ta z rozprawą sądową, w przebiegu której oskarżony posiłkuje się retoryką zapożyczoną od samozwańczego jurysty Telegoniusza. Niemal od razu przychodzi na myśl skojarzenie z ogromnie podobną sceną z ?Chłopów? Reymonta, w której Bartek Kozioł tłumaczy się przed sądem, w jaki sposób wszedł w posiadanie świniaka należącego do Paczesiowej; trudno przypuszczać, by Graves świadomie ją sobie ?pożyczył? z dopiero co przetłumaczonego na angielski* dzieła polskiego noblisty ? więc może po prostu w każdej części świata i w każdym czasie krążą anegdoty o wygadanych złodziejaszkach? Oto i jeszcze jeden dowód na to, że historia kołem się toczy?

Robert von Ranke Graves (ur. 24 lipca 1895 w Wimbledonie, zm. 7 grudnia 1985 w Dej?, Majorka) ? angielski poeta i prozaik. Syn irlandzkiego pisarza Alfreda Gravesa.

Napisał ponad 120 książek.

W młodości uczestniczył w pierwszej wojnie światowej, został ciężko ranny w bitwie nad Sommą. Pierwsze swe utwory stworzył w czasie I wojny światowej "Over the Brazier" (1916).

Studiował filologię i historię w Oksfordzie. W latach 1[zasłonięte]926-19 wykładał literaturę angielską na uniwersytecie w Kairze, w 1932 zamieszkał na Majorce. W latach 1[zasłonięte]961-19 był profesorem uniwersyteckim w Oksfordzie.

Początkowo, jeszcze jako student, pisał wiersze nastrojowe, bliskie poezji ludowej, doświadczenia pierwszej wojny światowej sprawiły, że jego poezja nabrała głębi i treści - zaczął pisać także wiersze wojenne. Popularność zdobył dzięki powieściom historycznym, głównie z czasów starożytnych: Ja, Klaudiusz (1934), Klaudiusz i Messalina (1934), Córka Homera oraz opracowaniom dotyczącym mitologii: Mity greckie (1955) (wydanie polskie: Państwowy Instytut Wydawniczy 1967, 1982) i Mity hebrajskie (1964).

Jest autorem realistycznych poezji wojennych, następne jego utwory odznaczają się grą wyobraźni z dziwactwem, późniejsze w stylu szkoły neo-intelektualistycznej albo neo-metafizycznej. Na odrębną wzmiankę zasługuje jego autobiografia wojenna: Wszystkiemu do widzenia (1929) i jej ciąg dalszy But It Still Goes On (1930). Opublikował m.in także powieść satyryczno-obyczajową Brązowa Antigua (1936).


 

 Liczniki dla Allegro

PIF-PAF I WYGRAŁEŚ TĘ AUKCJĘ
Snajper Allegro eBay - program do licytowania online