Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KITKI DWA WCZESNOŚREDNIOWIECZNE CMENTARZYSKA -spis

24-01-2012, 5:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 34.90 zł     
Użytkownik antykwariat5
numer aukcji: 2039455462
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 5   
Koniec: 15-01-2012 15:46:08

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Język: polski
Epoka: Archeologia pradziejowa
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
WITAM NA MOJEJ AUKCJI



PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 styczna 2010 !!!









KITKI DWA WCZESNOZELAZNE CMENTARZYSKA CIAŁOPALNE Z MAZOWSZA PÓŁNOCNEGO
______________________________________________





D SIKORSKI ___________ Wydawnitwo DIG 2000



ILOŚĆ STRON _______________ 96


STAN KSIĄŻKI _______________ DOBRY+

FORMAT KSIĄZKI _______________ 17 x 24

FOTO zamieszczę po 20 – tej


" Wieś Kitki położona jest w gminie Dzierzgowo, w powiecie mławskim i w województwie mazowieckim, około 16 kilometrów na wschód od Mławy (ryć. 1). Znajduje się na północnej krawędzi Wysoczyzny Ciechanowskiej, w gra¬nicach wyżej wyszczególnionego obszaru.
Tereny rozciągające się na wschód od miejscowości charakteryzują się pagór¬kowatym krajobrazem, który jest pozostałością środkowopolskiego zlodowace¬nia. W jego kompozycji wyróżniają się rozrzucone tu i ówdzie, z reguły pojedyn¬cze, dominujące nad okolicą wzniesienia o wysokościach względnych sięgających średnio do 15-20 metrów (około 160 m n.p.m.). Na zachód od wsi przeważają zabagnione, obniżone obszary, m.in. znane jeszcze w średniowieczu jako trudno dostępne bagna Niemyje. To właśnie na ich terenie biorą swój początek rzeki Orzyc i Łydynia, szczególnie ważne w północnomazowieckim systemie hydro¬graficznym. (Jedno ze źródeł tej ostatniej rzeki umiejscowione jest w pobliżu zachodniego krańca wsi)2. Cały obszar cechuje się obecnie długimi, mroźnymi zimami, niską ilością opadów i średnim okresem wegetacji roślin (około 210 dni) Nastawiony jest z reguły na żytnio-ziemniaczany kierunek produkcji, któr) został podyktowany kategorią gleby3. Tereny położone na południe i wschód oc wsi są w zasadzie pozbawione lasów. Natomiast w części północnej i północ no-zachodniej daje się odnotować kilka większych połaci .
Najbliższe okolice wsi Kitki tak dziś, jak i w starożytności były przedmioterr intensywnie prowadzonej okupacji osadniczej. Na jej obszarze zostały odkryte w sumie cztery stanowiska archeologiczne i jeden punkt osadniczy , a wśród nicr dwa, wielokulturowe, szczególnie tutaj interesujące, znane w literaturze przed¬miotu jako „Żale" — stanowisko nr l i „Zielona Góra" — stanowisko nr 2 (ryć 2). W obrębie tych dwóch wyróżnionych stanowisk w latach 1[zasłonięte]961-19 został) przeprowadzone badania wykopaliskowe przez Łucję i Jerzego Okuliczów. W re¬zultacie przyniosły one odsłonięcie obiektów z następujących okresów:

1) groby z wczesnej epoki żelaza,

2) groby i osada z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów,

3) ślady osadnictwa z wczesnego i późnego średniowiecza oraz z czasów nowożytnych,

4) fundamenty zniszczonego po powstaniu styczniowym dworku ziemiańskiego, fundamenty budowanej w 1939 roku szkoły, a także okopy z czasów ostatniej wojny.
Pełne opracowanie uzyskanych w czasie wykopalisk materiałów zabytkowych było i jest nadal niezbędne. Już w latach sześćdziesiątych zostały opublikowane zabytki pochodzące z wczesnego średniowiecza6. Wtedy też przeprowadzone analizy antropologiczne materiałów kostnych z grobów wczesnośredniowiecz¬nych, a ich wyniki podano do publicznej wiadomości .Nad kolejną częścią — z okresu wpływów rzymskich w ostatnim czasie podjął prace J. Okulicz. Nato¬miast opracowanie materiałów z wczesnej epoki żelaza jest przedmiotem mniej¬szej pracy. Z jej ukończeniem będzie można uznać badania na cmentarzyskach w Kitkach (na „Żalach" i „Zielonej Górze") za zamknięte.

Wymienione w pierwszej kolejności materiały zabytkowe z wczesnej epoki żelaza są najstarszymi, jakie zanotowano w obrębie obu stanowisk, co niestety nie pozostało bez wpływu na stan ich zachowania. Przytłaczająca większość grobów z tego okresu została w poważnym stopniu zniszczona bądź uszkodzona przez późniejsze, powyżej wypunktowane obiekty. Wiadomo także, że od zakoń¬czenia wykopalisk w Kitkach do przekazania zabytków i dokumentacji do opra¬cowania minęło przeszło 35 lat. Niestety, w tym czasie nastąpiły liczne przepro¬wadzki prywatne i instytucjonalne, kolejne przejmowanie zbioru przez muzeum centralne w Warszawie i okręgowe w Mławie doprowadziły do zaginięcia części zabytków i dokumentacji. Chociaż istnieje dużo rysunków materiału ceramicz¬nego, wykonanych w krótkim czasie potakończeniu wykopalisk, należy stwier¬dzić, że baza źródłowa jest i tak w dużym stopniu uszczuplona. Trzeba jednak zauważyć, że wielce pomocne w jej rekonstrukcji okazały się, co prawda nielicz¬ne, dotychczasowe publikacje poszczególnych, interesujących tutaj zabytków. Były one opisywane z reguły na marginesie prac monograficznych bądź też w syntezach pradziejów9. W kilku przypadkach wiadomości w nich zawarte są jedynymi informacjami o istnieniu owych zabytków. Mimo to dostępny dziś materiał nie utracił swej atrakcyjności i wciąż warty jest publikacji."


Spis treści

Wstęp 5

Historia badań 9

Opis pochówków i zespołów grobowych 14

Analiza materiału 35

Chronologia 43

Uwagi końcowe 50

Literatura 53

Ryciny, tablice, tabele, 57





PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 stycznia 2010 !!!







Zapraszam na inne moje aukcje.


NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK




Towar wysyłam po wpłacie na konto

Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi



Izabella Jankowska
ul. Walecznych 24
75-691 Koszalin

PKO BP w Koszalinie
21 1020 [zasłonięte] 2[zasłonięte]7910002 [zasłonięte] 012615

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI
antykwariat5






KITKI DWA WCZESNOŚREDNIOWIECZNE CMENTARZYSKA -spis