Zwięzła gramatyka polska dla cudzoziemców. Wersja turecka. Kisa Leh Dili Grameri. Magdalena Foland-Kugler
Seria: Zwięzła gramatyka polska dla cudzoziemców
EAN: 978
[zasłonięte][zasłonięte]99137
Język publikacji: polski/turecki
Yabancılar İçin Kısa Leh Dili Grameri
Yabancılar İçin Kısa Leh Dili Grameri başlıklı bu eser, bütünüyle yabancılar düşünülerek yazılmış ilk Polonya grameridir.
Bu kitabı farklı kılan özellikler:
Yabancılara zorluk çıkaran en büyük problemleri mantıklı ve basit şekilde ortaya koyması,
Çeşitli örneklerle destekleyerek fonetiği, söz dizimini, cümle yapısını, kelime üretim yollarını açık ve net olarak anlatması,
Konuyu karşılaştırmalı ele alması, dolayısıyla okuyucuların kendi dillerinde ortaya çıkan sorunlara da değinmesidir.
Kitabın hedefi, bu eseri okuyabilecek düzeyde Lehçe konuşabilen yabancılar, keza PolonyalIlar ve yurt dışında Leh Dili eğitimi veren öğretmenlerdir.
Varşova Üniversitesi Leh Dili bölümü mezunu olan Dr Magdalena Foland-Kugler, tecrübeli bir okutman ve yabancılar için Leh Dili hocasıdır - Varşova Üniversitesi "Polonicum” Enstitüsünde otuz yıla yakın bir süre çalışmıştır. Aynı zamanda yurt dışında da Leh Dili dersleri vermiştir; 1[zasłonięte]977-19 yılları arasında İskoçya’da Glaskov Üniversitesinde, yine 1[zasłonięte]984-19 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Indiana Üniversitesinde konuk profesör olarak çalışmıştır. 1[zasłonięte]989-20 yılları arasında da CODN ile işbirliği çerçevesinde doğuya giden Leh Dili öğretmenlerini yetiştirmiştir. Leh Dilini pek çok açıdan yabancılara kolaylaştıran kitapların yazarıdır.
Içindekiler
Zwięzła gramatyka polska dla cudzoziemców. Wersja turecka. Kisa Leh Dili Grameri. Magdalena Foland-Kugler
Zwięzła gramatyka polska dla cudzoziemców jest pierwszą polską gramatyką, w całości napisaną z myślą o cudzoziemcach.
Zaletami książki są:
logiczny układ zagadnień, sprawiających obcokrajowcom najwięcej problemów,przejrzysty i przystępny opis fonetyki, fleksji, składni i słowotwórstwa, ilustrowany licznymi przykładami,ujęcie kontrastywne, a więc odwoływanie się do zjawisk występujących w językach odbiorców.Jej adresatami są cudzoziemcy, mówiący po polsku w stopniu umożliwiającym lekturę tej książki, oraz polscy i zagraniczni nauczyciele języka polskiego.
W serii Zwięzła gramatyka polska dla cudzoziemców dostępnych jest 10 wersji językowych książki:
polska, angielska, niemiecka, włoska, rosyjska, hiszpańska, francuska, turecka, litewska węgierska.
WSTĘP
Punktem wyjścia tego podręcznika są słowa. Trzeba je wymówić, więc musimy poznać zasady wymowy; trzeba je zapisać, zatem niezbędny jest alfabet. Ze słów zbudujemy zdania, jeśli poznamy reguły, które nimi rządzą. Ponieważ lista reguł jest określona i zamknięta, liczba typów gramatycznych zdań też jest skończona. Punktem dojścia książki jest składnia zdań pojedynczych, zdań złożonych i wypowiedzi równoważnych. Droga wiedzie tradycyjnie od jednostek najmniejszych po największe, a zatem od głosek, przez wyrazy, do zdań.
Dobra gramatyka języka polskiego dla cudzoziemców powinna być kontrastywna, a więc odwoływać się do zjawisk występujących w językach odbiorcy - Anglika, Francuza, Niemca, Hiszpana, Rosjanina... Ten cel będą spełniać przekłady tego podręcznika, uwzględniające różnice między dwoma językami. Z myślą o jak największych korzyściach cudzoziemców z wszystkich krajów, również z Bliskiego czy Dalekiego Wschodu, prezentuję tu taki opis, który pozwala wszystkim zorientować się w sposobie działania polskiego systemu językowego. Cudzoziemiec pragnie wiedzieć, ile w języku polskim jest deklinacji, ile koniugacji, ile czasów można utworzyć, jak liczyć ludzi, a jak rzeczy, jak budować zdania, ale nurtuje go znacznie więcej pytań (i w dodatku zupełnie innych) niż Polaka. Obcokrajowcy szybko zauważają, że w polszczyźnie większość operacji językowych odbywa się na końcu wyrazów. Pytają lektora, co oznaczają w polszczyźnie takie zakończenia, jak np. -a, -ą, -e, -ę, -o, -y, -i, spodziewając się prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Otrzymana informacja niestety zwykle frustruje i przygnębia słuchacza, podaje bowiem mnóstwo funkcji znaczeniowo-strukturalnych dla każdego z tych zakończeń. O samej izolowanej końcówce właściwie nic nie możemy powiedzieć poza wskazaniem, czym ona może być w wyrazie, a wyraz w zdaniu. Końcówka -a na przykład jest oznaką rodzaju żeńskiego w liczbie pojedynczej rzeczownika (kawa) i jego określeń (gorąca, twoja, zaparzona, kipiąca), może oznaczać mężczyznę (kierowca), również rzeczowniki rodzaju nijakiego w liczbie mnogiej i to w trzech przypadkach: mianowniku, bierniku i wołaczu (okna), ponadto wskazuje na dopełniacz liczby pojedynczej rodzaju męskiego i nijakiego (brata, dziecka), na formę zbiorową rzeczowników brat i ksiądz (bracia, księża), wreszcie jest oznaką 3. os. liczby pojedynczej czasownika III koniugacji w czasie teraźniejszym (kocha). Cudzoziemcy muszą pogodzić się z tym, że język polski jest językiem fleksyjnym: nie tylko trudno czasem oddzielić w wyrazie część realnoznaczeniową od części formalno- gramatycznej, ale elementy fleksyjne nie pełnią jednej wyraźnej, wyspecjalizowanej funkcji, lecz przeciwnie - są wielofunkcyjne (z wyjątkiem -owi, -owie, -ów, -om, -ach).
Niektórzy cudzoziemcy w ogóle kwestionują potrzebę uczenia się końcówek fleksyjnych. Wydaje im się, że i bez tych „ogonków” można się porozumiewać z Polakami i na dowód podają takie przykłady, jak: *Ja prosić kawa-, *On mieszkać dziewczyna; *Oni chodzić pies park; * Dyrektor nie być biuro. Faktycznie te proste informacje nawet bez gramatyki są komunikatywne, ale jakże prymitywne! Ten, kto na nich poprzestanie, nigdy nie zbuduje poprawnego zdania, nie będzie mógł ani czytać, ani pisać po polsku, ani wyrażać bardziej skomplikowanych treści w tym języku.
Wierząc, że obcojęzyczni czytelnicy niniejszego przewodnika po gramatyce mają większe ambicje, życzę im cierpliwości i sukcesów.
Autorka
SPIS TREŚCI
WSTĘP
CZĘŚĆ PIERWSZA. SŁOWA
Rozdział I
Litery, nazwy liter, głoski. Akcent wyrazowy
Rozdział II
Wymowa wyrazów izolowanych i zintegrowanych z innymi
Rozdział III
Nazwy rzeczownikowe. Trzy rodzaje gramatyczne - trzy deklinacje
Rozdział IV
Kategoria liczby i rodzaju. Trójrodzajowość wyrazów określających:
- przymiotników,
- zaimków,
-liczebników
Rozdział V
Kategoria liczby i osoby
Rozdział VI
Kategoria czasu. Czasownik być i cztery regularne koniugacje
Rozdział VII
Kategoria aspektu
Rozdział VIII
Strony czasownika
Rozdział IX
Nazwy czynności
Rozdział X
Tryby czasownika
Rozdział XI
Zaimki
Rozdział XII
Liczenie obiektów
Rozdział XIII
Przysłówki
Rozdział XIV
Wyrazy pomocnicze
CZĘŚĆ DRUGA.
FUNKCJE ZNACZENIOWO-SKŁADNIOWE PRZYPADKÓW
Rozdział XV
Od mianownika do wołacza. Typy zdań z każdym przypadkiem
CZĘŚĆ TRZECIA. WZORY DEKLINACYJNE
Rozdział XVI
Wzory deklinacyjne dla rzeczowników rodzaju męskiego w połączeniu z przymiotnikami i uwagi o repartycji końcówek
Rozdział XVII
Wzory deklinacyjne dla rzeczowników rodzaju żeńskiego w połączeniu z przymiotnikami
Rozdział XVIII
Wzory deklinacyjne dla rzeczowników rodzaju nijakiego w połączeniu z przymiotnikami
Rozdział XIX
Mieszane wzorce deklinacyjne
CZĘŚĆ CZWARTA. SKŁADNIA ZDAŃ ZŁOŻONYCH
Rozdział XX
Zdania współrzędne i podrzędne
Rozdział XXI
Równoważniki zdań pojedynczych i złożonych
CZĘŚĆ PIĄTA. SŁOWOTWÓRSTWO
Rozdział XXII
Formanty - cząstki słowotwórcze
Rozdział XXIII
Kategorie słowotwórcze w nauczaniu cudzoziemców
INDEKS
O autorze
Dr Magdalena Foland-Kugler, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest doświadczonym lektorem i wykładowcą języka polskiego dla cudzoziemców - prawie od trzydziestu lat pracuje w Instytucie "Polonicum" na Uniwersytecie Warszawskim. Uczyła języka polskiego również za granicą, jako Visiting Professor pracowała w latach 1[zasłonięte]977-19 w Glasgow University w Szkocji oraz w latach 1[zasłonięte]984-19 w Indiana University w USA. W latach 1[zasłonięte]989-20 w ramach współpracy z CODN kształciła nauczycieli języka polskiego wyjeżdżających na Wschód. Autorka książek, wieloaspektowo przybliżających obcokrajowcom język polski.