Studio Koei wyspecjalizowało się w produkcji gier z końmi w rolach głównych. Po sukcesach kolejnych odsłon serii G1 Jockey i Gallop Racer japońscy deweloperzy postanowili wrócić do korzeni. Champion Jockey: G1 Jockey & Gallop Racer łączy elementy charakterystyczne dla obu cykli, wzbogacając je m.in. o bardziej realistyczną grafikę i możliwość rywalizacji sieciowej.
Zgodnie z tytułem gry, gracze mają okazję wcielić się w rolę dżokeja. Twórcy zadbali o szereg opcji rozgrywki – począwszy od treningu, poprzez udział w pojedynczej gonitwie i mistrzostwach a na rozbudowanym trybie kariery skończywszy.
W porównaniu do wcześniejszych gier konnych spod szyldu Koei, w Champion Jockey: G1 Jockey & Gallop Racer uproszczono system sterowania, co stanowi ukłon w stronę mniej zaawansowanych graczy. Mimo to deweloperzy starali się oddać złożoność symulacji jazdy konnej. O sukcesie w wyścigach decydują bowiem nie tylko umiejętność posługiwania się pejczem czy skakania przez przeszkody, ale także właściwy balans ciałem dżokeja, wyczucie rytmu biegu konia a nawet znajomość charakteru wirtualnego wierzchowca.
Gonitwy w Champion Jockey: G1 Jockey & Gallop Racer rozgrywane są na 19 najbardziej znanych europejskich torach wyścigów konnych. Są to zarówno obiekty z nawierzchnią trawiastą, jak i piaszczystą; płaskie oraz z przeszkodami. Każdy tor odwzorowany został z dbałością o szczegóły, w tym chociażby charakterystykę łuków, umiejscowienie przeszkód, trybuny i zabudowania.
Oprawa wizualna gry wyróżnia się dbałością o detale wyglądu zwierząt i jeźdźców. Domyślnie praca kamery umożliwia obserwację zza pleców dżokeja (TPP), jednak w powtórkach wyścigu oglądać można na wzór relacji telewizyjnych.
Na uwagę zasługuje fakt, że Champion Jockey: G1 Jockey & Gallop Racer wykorzystuje możliwości bezprzewodowych kontrolerów ruchu. W takich przypadkach gracze mogą skorzystać z bardziej intuicyjnego modelu sterowania, a sama rozgrywka w większym stopniu nabiera zręcznościowego charaktery.
Atutem gry jest także zaimplementowany tryb multiplayer. Pozwala on m.in. na rywalizację z innymi graczami za pośrednictwem sieci Internet. Dodatkowo najlepsze rezultaty rejestrowane są na tablicy Live Jockey Rankings.