Oferuję
Piękny i skomplikowany wzorem Kilim figuralny
proj. profesora krakowskiej ASP
Stanisława Gałkowskiego
(1[zasłonięte]912-19)
pt.:"Troski Króla"
z lat 50-tych XX w.
Kilim jest gruby, ciężki, wykonany z wełny techniką żakardu jednoraportowego, co czyni go NIEPOWTARZALNYM.
Maksymalna liczba wykonywanych kilimów wynosiła 100 sztuk.
zachowany w ładnym stanie
wymiary ok.: 143 x 265 cm
Taki sam kilim znajduje się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
reprodukowany w katalogu wystawy "Tkaniny Heleny i Stefana Gałkowskich", Zachęta VI 1961, poz. 23.
Pierwsze gobeliny narodziły się w prywatnej pracowni Gałkowskich podczas okupacji, w podkrakowskiej wsi Morawica. W 1945 r. tkaniny te wystawione zostały w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, gdzie zdobyły serca krytyków. Później w Gałkowskich było już 14 krosien.
W technice żakardowej, rysunek projektu przenoszony był na papier milimetrowy. Z tego papieru sporządzane były tzw.karty, wąskie paski tektury, w których wybija się dziurki w tych miejscach, przez które miała przejść nitka. Ponieważ każdy fragment tkaniny żakardowej Gałkowskich był inny, kart takich trzeba było 6 tys. da jednego wzory. Karty zszywane były w kolejności wzoru w pas, przechodzący później przez specjalne urządzenie krosna. pas taki miał długość pół kilometra i ważył ok. 300 kg. Z tego samego pasa kart można było wykonać ok. 100 tkanin.
Wraz z mężem, Stefanem Gałkowskim, od 1940 r. tkaniny projektowała i wykonywała także Helena Gałkowska. W latach 1[zasłonięte]934-19 studiowała w warszawskiej ASP na wydziale malarstwa w pracowni M. Kotarbińskiego i na wydziale architektury wnętrz u W. Jastrzębskiego. Dyplom w zakresie tkaniny artystycznej i malarstwa uzyskała w 1937 r., a już w 1939 r. brała udział w wystawach zagranicznych w Paryżu i Helsinkach.
Zapraszam do zakupu tego rzadkiego kilimu,dodaję gratis album.
ZACHĘCAM DO ZAKUPU