Nordic Walking to najbardziej naturalna aktywność ruchowa,
czyli marsz wzbogacony o uruchomienie obręczy barkowej
poprzez użycie specjalnie zaprojektowanych kijów.
Specjalne uchwyty umożliwiają przeniesienie
obciążeń zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa.
Doskonały przyrząd dla ludzi aktywnie wypoczywających.
Kije Nordic Walking o regulowanej wysokości.
System anti-shock – absorbuje wstrząsy i chroni stawy przed przeciążeniem.
Regulacja długości umożliwia dopasowanie kijów do użytkowników o różnym wzroście oraz wykorzystanie ich w zróżnicowanym terenie.
Wygodna rączka – wykonana z dobrze odprowadzającego wilgoć korka.
P A R A M E T R Y :
wykonane z aluminium,
regulowana długość w zakresie 105 - 140 cm,
uchwyty z korka i tworzywa sztucznego,
stopki gumowe,
groty stalowe hartowane (w zestawie talerzyki),
rękawiczki zapinane na rzep,
waga kijka ok. 275gr
w opakowaniu znajdziesz instrukcje z mini poradnikiem użytkownika (w języku polskim).
Kijki posiadają system ANTI SHOCK domyślnie włączony po zablokowaniu. Można go wyłączyć poprzez cofnięcie o 1/8 obrotu - do wyczuwalnego kliknięcia.
Zapakowane w poręczny pokrowiec
Kije służą do dynamicznego marszu, długich wędrówek górskimi szlakami
oraz wszędzie tam gdzie kije mają pomagać w zachowaniu równowagi i odciążeniu kolan.
Znajdują zastosowanie na równym terenie czy wysoko w górach.
Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each side), dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:
rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
łatwość wchodzenia na wzgórza,
spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.
Badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie.