Autor:Aleksander Strojny Wydawca:Wydawnictwo Bezdroża Data wydania:2009 Liczba stron:176 strony ISBN:[zasłonięte]978-8361-007-8 Format:12 cm x 17 cm (B6) Oprawa:miękka foliowana ze skrzydełkami Numer z katalogu:4746 Kijów to miasto kontrastów i architektonicznego eklektyzmu, w którym obok prastarych zabytków stoją gigantyczne budowle powstałe w duchu dojrzałego socrealizmu. To ogromna metropolia, pełna jednak ocienionych, maleńkich uliczek, w których czas się zatrzymał. Miasto fascynuje baśniowością krajobrazu i zachwyca niezliczonymi muzeami. Intryguje tajemniczą atmosferą Ławry Kijowsko-Pieczerskiej oraz przyciąga artystycznym klimatem Padołu, gdzie w przytulnej kafejce można odpocząć przy kuflu chłodnego piwa.
W przewodniku proponujemy pięć starannie opracowanych tras po najważniejszych obiektach i miejscach Kijowa oraz zakątkach znanych jedynie wtajemniczonym. Radzimy, gdzie zjeść najlepsze w mieście warenyku, co warto kupić, jak spędzić wolny czas. Praktyczne wskazówki oraz słowniczek polsko-ukraiński z zestawieniem przydatnych zwrotów stanowią nieocenioną pomoc w podróży do miasta złotych kopuł.
O przewodniku
Kijów jest miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy zabytków poczują tu niesamowitą atmosferę przeszłości, skrytą pod złotymi kopułami ruskich cerkwi, unoszącą się wśród licznych parków, skwerów i wzgórz naddnieprzańskiej stolicy. Ci, którzy wolą uciechy tego świata od porosłych kurzem mroków przeszłości, bez reszty zachłysną się wolnością w świąteczny wieczór spędzony na Chreszczatyku czy w którymś z kijowskich klubów. Kijowski genius loci przenika zakamarki miasta: można go odnaleźć w gorzkawo-słodkim hauście miodowej percówki, w zmęczonych oczach babuszki sprzedającej słonecznik na Bessarabce, czy w wymarłym, monumentalnym pałacu prezydenckim.
Nasz przewodnik będzie niezastąpionym pomocnikiem dla każdego, kto trafi do Kijowa i zechce poznać jego uroki. Pięć tras, jakie proponujemy do przejścia po mieście, pokazuje, czym jest i jak wygląda stolica Ukrainy. Ponadto publikacja zawiera informacje: jak dojechać do Kijowa, gdzie się zatrzymać na nocleg, co i gdzie zjeść. Czytelnik znajdzie tu propozycje, w jaki sposób najbardziej optymalnie zwiedzać miasto i gdzie spędzić miło wieczory lub czas poza zwiedzaniem.
Największym problemem dla piszącego przewodnik po Ukrainie jest nazewnictwo. Wszechobecny w Kijowie jest język rosyjski, mimo że urzędowy to ukraiński. Dlatego też, mimo że starano się używać w przewodniku tylko mowy Szewczenki, niektóre nazwy własne mogą zostać podane w języku Puszkina. Z pewnością nieuniknione spolszczenia, np. nazw ulic, nie zawsze są fortunne i mogą nieco razić, lecz wszystko to zostało zastosowane jedynie dla maksymalnej praktyczności niniejszej publikacji.
O autorze
Aleksander Strojny (ur. 1976 w Tarnowie) jest historykiem. Interesuje się dziejami Europy Wschodniej, a w szczególności wzajemnym oddziaływaniem polskiej kultury i Wschodu w dobie nowożytnej. Jest autorem kilku prac naukowych i popularnonaukowych na czele z edycją Poselstwo polsko-litewskie do Moskwy w roku 1678 szczęśliwie przedsięwzięte, opisane przez naocznego świadka Bernarda Tannera (Kraków 2002). Podróże po Europie Środkowo-Wschodniej to jego pasja, która zaowocowała licznymi przewodnikami wydanymi przez nasze wydawnictwo (Lwów. Miasto wschodu i zachodu; Piwnym szlakiem po Europie Środka; Praga. Złoty gród nad Wełtawą i in.). |