Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kieszonkowy srebrny zegarek patriotyczny Piłsudski

17-05-2012, 21:07
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 550 zł     
Użytkownik champion99
numer aukcji: 2331803251
Miejscowość Poznań
Wyświetleń: 142   
Koniec: 18-05-2012 19:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Kieszonkowy srebrny zegarek patriotyczny Piłsudski

 

Przedmiotem licytacji jest szwajcarski srebrny zegarek kieszonkowy „Ancre de Precision”, w kopercie odkrytej. Mechanizm oryginalny, dobrej jakości, sprawny. Koperta ze srebra (wewnątrz na kopercie jest próba 0,800 i cechy probiercze srebra). Tarcza porcelanowa bez skazy. Wskazówki ludwikowskie.

 

Rozmiary zegarka: średnica bez kominka 48 mm, z kominkiem 58 mm, grubość 13 mm. Przednia ramka (złocona) ze szkiełkiem zatrzaskowa, tylna pokrywka na zawiasie. Denko tej pokrywki zdobi portretowy medalionik o średnicy 40 mm wyobrażający popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego w mundurze.

 

Zegarki z portretem Piłsudskiego znane są w kilku wersjach. Niektóre z nich wykonane są ze srebra, inne z miedzioniklu. Część z nich posiada koperty wytłaczane, inne miały nakładane medaliony. Były też składakami firm jubilerskich, które nadające się do tego celu koperty zegarkowe uzupełniały plakietką z Marszałkiem. Przeznaczone były najczęściej na nagrody przyznawane w dwudziestoleciu międzywojennym w Wojsku Polskim z różnych okazji żołnierzom. 

 

Jak podaje Janusz Miliszkiewicz przedmioty związane z Marszałkiem Piłsudskim są dobrą lokatą kapitału:
„Wysokie ceny na aukcjach osiągają przedmioty związane z Piłsudskim: fotografie, plakaty, rękopisy, książki, rzeźby, obrazy lub zegarki z wizerunkami Marszałka. Analiza ofert aukcyjnych i cen po 1989 r. wskazuje, że zawsze istniał wysoki popyt na te pamiątki. Cenowo nie mogą z Piłsudskim konkurować ani np. Tadeusz Kościuszko, ani ks. Józef. Marszałek odporny jest na rynkowe kryzysy, nawet na ten ostatni, który rozpoczął się w 2008 r.”


(J. Miliszkiewicz, Marszałek Piłsudski jako lokata kapitału, „Rzeczpospolita” z 24.02.2012. Link do artykułu: http://www.ekonomia24.pl/artykul/826360.html )