Wersja detektora tlenku węgla z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem LCD, przeznaczona do montażu przede wszystkim w sypialniach oraz wszystkich innych pomieszczeniach zagrożonych emisją tlenku węgla.
Na wyświetlaczu LCD na bieżąco pokazywany jest aktualny poziom stężenia tlenku węgla. Wskazania wyświetlane są w zakresie od 30 do 999 PPM. Pomiar odbywa się co 15 sek. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu CO sygnalizowane jest optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile 85 dB).
Urządzenie posiada przycisk Test/Reset umożliwiający sprawdzenie prawidłowości jego działania oraz przycisk Peak Level po naciśnięciu, którego wyświetlany jest najwyższy wykryty poziom CO od momentu włączenia zasilania lub wyzerowania wskazań.
Podświetlany panel LCD ułatwia odczytywanie wskazań w nocy. W przypadku wykrycia usterki, na panelu LCD pokazywana jest informacja odpowiednia do wykrytego uszkodzenia oraz włącza się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.
Detektor może być użytkowany jako urządzenie przenośne. Uchylna podpórka znajdująca się z tyłu obudowy, umożliwia postawienie detektora w pobliżu łóżka np. na szafce nocnej lub stoliku.
Zalecane miejsca montażu: sypialna, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, salon, kotłownia oraz miejsca, w których znajdują się urządzenia mogące być źródłem czadu (np.: kominek, gazowy podgrzewacz wody itp.)
Tlenek węgla (CO), popularnie zwany czadem, jest bezbarwnym, bezwonnym, bez smaku, silnie trującym gazem, nieco lżejszym od powietrza. Powstaje w skutek niepełnego spalania (przy niedostatecznym dopływie tlenu) substancji organicznych i nieorganicznych.
Tlenek węgla jest śmiertelną trucizną dla organizmu człowieka oraz każdego innego, który używa hemoglobiny do transportu tlenu. Mechanizm zatrucia polega na wiązaniu się tlenku węgla z hemoglobiną w związek zwany karboksyhemoglobiną (HbCO), niezdolny do przenoszenia tlenu. Wyłączenie hemoglobiny z transportu krwi powoduje zaburzenie procesu oddychania, co w efekcie prowadzi do niedotlenienia tkanek. Najpoważniejsze uszkodzenia spowodowane niedotlenienie powstają w ośrodkowym układzie nerwowym. Zdolność wiązania się tlenku węgla z hemoglobiną jest ok. 300 razy większa niż z tlenem. Dlatego już niska koncentracja CO w powietrzu może stanowić istotne zagrożenie dla człowieka. Szybkość procesu wiązania się tlenku węgla z hemoglobiną zależy od stężenia CO we wdychanym powietrzu, od czasu narażenia (działania) oraz właściwości organizmu. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny nie tylko ze względu na silne i skryte działanie toksyczne, ale również, dlatego że, jedynie w przypadku posiadania odpowiednich urządzeń tj. detektorów tlenku węgla możemy jednoznacznie ocenić czy nie pozostajemy pod jego wpływem.
Cena: 90,00 zł