Tradycyjny produkt kwaśnego mleka i napojów orzeźwiających, w którym obok fermentacji kwasu mlekowego odbywa się lekki rozwój CO2.
Zawiera kultury bakterii:
Lactococcus lactis subsp.
Lactobacillus subsp.
Leuconostos subsp.
Streptococcus thermophilus
Typowe drożdże i mikroflora kefirowa
ZALETY DOMOWEGO KEFIRU
Kwas mlekowy i żywe kultury bakterii przywracają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz jego pH (kwasowość). Zawiera dużą ilość witamin m.in. A, B12, B2, K2. Witamina B2 to typowa witamina młodości. Witamina B12 bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i wzmacnia układ nerwowy.
Składniki mineralne to m.in. duża ilość wapnia organicznego. Wapń bierze udział w ponad 300 reakcjach zachodzących w naszym organizmie, a jego niedobór jest w Polsce bardzo często spotykany.
Ponieważ bakterie rozkładają laktozę, produkt może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy.
Nie zawiera glutenu. Bakterie nie są modyfikowane genetycznie.
Ma duże zastosowanie w kosmetyce – można stosować także np. przy rozstępach
Wytwarzanie:
Najlepiej używać mleka pełnotłustego krowiego, koziego lub sojowego
-
Podgrzewamy 1 litr mleka do temp. 80°C, aby zabić obce bakterie (pojawia się pierwszy kożuszek)
-
Przelewamy mleko do naczynia: termosu, naczynia ceramicznego, garnka lub jogurtownicy- studzimy do temp. 42°C (zdolne do picia). Następnie wsypujemy zawartość 1 saszetki i dokładnie mieszamy – zamykamy
-
Zostawiamy do fermentacji na 6-7 godzin w temp 42°C (w pobliżu kaloryfera). Im dłużej jogurt będzie fermentował, tym mocniejszy będzie smak i kwasowość. Podczas fermentacji unikać wstrząsów naczynia.
-
Po skwaszeniu wstawiamy do lodówki na 6-12 godzin celem dojrzewania
-
Tak przygotowany jogurt nadaje się do spożycia, ale również stanowi źródło bakterii do następnego przetwarzania. Na każdy litr nowo przygotowanego mleka dajemy 4 łyżki stołowe z poprzedniowytworzonego jogurtu. Mieszamy, pozostawiamy do skwaszenia itd. Rozmnażanie możemy powtarzać wielokrotnie, również ilościowo, aż do chwili, gdy kefir straci swoje właściwości – konsystencję, zapach. Oznacza to, że należy zaszczepić nową kulturę bakterii.
Kefir może być przechowywany w lodówce 7 dni, w saszetce 12 m-cy (saszetkę też należy przechowywać w lodówce). Wytworzony przez bakterie kwasu mlekowego kwas mlekowy działa konserwująco.