Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KATEDRA NA PUSTKOWIU Solecka zbigniw herbert WAWA

26-05-2014, 8:32
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 7 zł     
Użytkownik r-trade
numer aukcji: 4245992613
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 26-05-2014 08:34:06

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


KATEDRA NA PUSTKOWIU : KATEGORIA PRAEPARTIO EVANGELICA W ŚWIETLE TWÓRCZOŚCI CBIGNIEWA HERBERTA - Katarzyna Solecka


Wydaw. Księgarnia św. Jacka 2007; 222 str.


stan: bdb- (delikatne ślady użytkowania)




Rozprawa stanowi kontynuację nurtu badań, któremu na Wydziale Teologii KUL przyświeca gwiazda bp. prof. Alfonsa Nossola i jego ucznia ks. prof. Jerzego Szymika. To nurt teologii „toczący szeroko swe wody” między brzegami niemieckojęzycznej i słowiańskojęzycznej wrażliwości religijnej, penetrujący nowe obszary i docierający w rejony literatury, sztuki, nauk przyrodniczych, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku uważano za teologiczne pustkowie. Tymczasem kolejne pokolenie teologów – wyrosłe w szkole teologii „na usługach wiary” – dostrzega na tym „pustkowiu” katedrę. Co więcej, są oni porażeni wymową i pięknem tego sacrum – szukają piękna i sacrum w krainie literackich słów, co jak pomosty są w stanie łączyć teologię z „pustkowiem”.
prof. Karol Klauza

Książka proponuje gruntowne, systematyczne i modelowe przemyślenie kategorii praeparationis evangelicae i jej miejsca w dyskursie toczonym na styku literatury pięknej i teologii. Oznacza to zarazem propozycję konstrukcji narzędzia, pozwalającego teologii systematycznej swobodniej poruszać się w tej właśnie niełatwej przestrzeni. Z tego punktu widzenia literackie odniesienie tej rozprawy do twórczości Herberta okazuje się w pewnym sensie względne. Ważniejsza bowiem stała się systematyzacja i modelowy opis relacji między źródłem literackim a możliwym w związku z nim najpierw dojrzałym słowem wiary, a następnie także systematyczną wypowiedzią teologiczną. (…) Autorka stworzyła kompetentny i precyzyjny przewodnik po motywach religijnych i teologicznych w dziele Herberta, uwzględniając także rzeczy przed pierwszym spojrzeniem ukryte.
prof. Tomasz Węcławski

Teologia i literatura piękna, cóż mają wspólnego? A prawda i piękno? Ewangeliai wiersze Wielkiego Poety?O tym jest ta książka. Także o Zbigniewie Herbercie, o tajemnicy życia i śmierci; o wędrówce przez pustkowie, w stronę katedry.
ks. prof. Jerzy Szymik





Moje AukcjeStrona "O mnie"Moje komentarze


[DANE_EU][KOD][/KOD][EAN][/EAN][WYS]24[/WYS][TYP]0[/TYP][SKL_ID]0[/SKL_ID][SKL_TXT][/SKL_TXT][WZN]0[/WZN][/DANE_EU]