UNIKAT - JEDYNY W SWOIM RODZAJU
KATALOG ZEGARKÓW 2012/2013 IWC W JĘZYKU ANGIELSKIM
Prawdziwa gratka dla pasjonatów marki jak również dla osób lubiących posiadać unikatowe ekskluzywne wyroby. Takich przedmiotów nie sposób nabyć w sklepie, dlatego też są tak wyjątkowe.
HISTORIA FIRMY: International Watch Co Schaffhausen
Zegarki oryginalne, jedyne w swoim rodzaju to bez wątpienia specjalność północno - wschodnio – szwajcarskiej manufaktury zegarków IWC Schaffhausen: do nich zalicza się słynny Da Vinci (1985) z wiecznym kalendarzem jak i zegarek Grande Complication. Ale też super antymagnetyczne zegarki dla inżynierów i nurków, które wytrzymują ciśnienie nawet do 2000 m głębokości, czy też zegarek GST Deep One, jako pierwszy zegarek nurkowy z mechanicznym miernikiem głębokości. Z IWC pochodzą od dziesiątków lat profesjonalne zegarki dla pilotów. Od roku założenia firmy (1868) wychodziły niezrównane, bardzo eleganckie zegarki kieszonkowe.
Nie było przypadkiem, że amerykański inżynier z Bostonu, Florentine Ariosto Jones, założył w roku 1868 firmę "International Watch Co.” właśnie w Schaffhausen. Nazwę i swoje istnienie manufaktura nad Renem – a więc daleko od centrów produkcji zegarków z zachodniej Szwajcarii – zawdzięcza temu Amerykaninowi. Znalazł tu, niedaleko słynnego wodospadu na renie nowo wybudowaną elektrownię wodną, która dawałaby mu energię do maszyn: idealne miejsce dla jego pasji –budowania doskonałych mechanizmów zegarków na międzynarodowy rynek.
Jonesowi nie udało się jednak zrealizować swoich planów, między innymi z powodu wysokiego amerykańskiego cła, które uniemożliwiało mu wyprodukowane w Europie zegarki eksportować do ojczyzny. W 1874 roku IWC przekształcono spółkę akcyjną. Po dwukrotnym konkursie IWC została przejęta w roku 1880 przez producenta maszyn rolniczych z Schaffhausen Johannesa Rauschenbacha. Pracownik ówczesnej IWC, odpowiedzialny za kierownictwo techniczne – Johann Vogel troszczył się o należyty przebieg produkcji zegarków, która ciągle rosła. To on wprowadził nowy system numeryczny dla kalibrów firmy IWC.
W roku 1889 fabryka miała 104 zatrudnionych, a w roku 1901 było ich już 190. Śmierć syna Rauschenbacha w 1905 roku spowodowała podział firmy: większość odziedziczył Ernst Homberger –Rauschenbach, 25% otrzymał psychoanalityk Carl Gustav Jung i jego żona Emma Marie Rauschenbach- Jung. W 1929 roku Ernst Homberger – Rauschenbach wziął firmę w wyłączne posiadanie i prowadził ją do roku 1955. Firma w tym czasie nosiła nzwę „ Fabryka zegarków Ernsta Hombergera Rauschenbacha”.
W ciężkich latach dla szwajcarskiego przemysłu produkcji zegarków, w latach 70-tych, w Schaffhausen pod kierownictwem utalentowanego patrona Güntera Blümleina postawiono – wbrew elektronicznemu duchowi czasów – na mechanikę, na nowatorstwo i technicznie zaawansowane zegarki męskie. Stąd pochodzi dowcipny slogan reklamowy firmy: „ IWC – od 1868 roku. I jeszcze tak długo, jak długo będą mężczyźni”
Do klasyków należy model „Inżynier”, który pojawił się po raz pierwszy w 1955 roku, a w roku 1975 w nowej formie, nadanej mu przez Geralda Genta, znów trafił na rynek. Inne znane modele to pokazany w 1948 roku zegarek dla pilotów Mark XI, który był zegarkiem służbowym brytyjskich sił powietrznych, jak również sukcesywnie pojawiający się jego następcy(Mark XII, Mark XV, Mark XVI), chronograf dla pilotów i oczywiście cały szereg zegarków zaprojektowanych przez Ferdynanda Alexandra Porsche, Porsche Design by IWC. Są to zegarki tytanowe, jak Ocean 2000 i słynny zegarek z kompasem z roku 1978. Dla uczczenia 125 jubileuszu firmy pojawia się w roku 1993 zegarek Destriero Scafusia, który jednoczy w sobie 22 skomplikowane funkcje. Jest limitowany do 125 sztuk i natychmiast rozkupiony.
W 1978 roku niemiecka spółka VDO Adolf Schindling AG przejmuje większość akcji firmy IWC. W 1991 roku dyrektor IWC Günter Blümlein zakłada grupę LMH z siedzibą w Schaffhausen. Grupa posiada 100% akcji IWC, 60% bogatej w tradycję manufaktury Jaeger –LeCoultre i 90% reanimowanej fabryki zegarków w Saksonii A.Lange& Söhne i zatrudnia w sumie 1440 pracowników. W roku 2000 następuje sprzedaż Mannesmanna brytyjskiej Vodafone z przejęciem grupy producentów zegarków LMH, należącej do Mannesmanna, przez koncern południowo – afrykański Richemont (rodzina Rupert) za cenę 2,8 miliardów franków szwajcarskich. Przejęcie to nie przeszkadza w zachowaniu samodzielności i kontynuowania marki LMH jako zamkniętej jednostki pracującej pod tym samym kierownictwem. W 2001 roku IWC ma 400 pracowników i produkcję roczną, liczącą 44. 000 sztuk zegarków.
IWC było zawsze obecne przy produkcji zegarków dla lotników. Dzisiaj dysponuje bogatym programem profesjonalnych zegarków lotniczych, wyposażonych w specjalną osłonę antymagnetyczną. W latach 50-tych firma skonstruowała w tych zegarkach wyjątkowy, niedościgniony system naciągowy, który dzisiaj stosowany jest w ekskluzywnych manufakturowych mechanizmach zegarków automatycznych.
W 1968 roku IWC założyło własny ośrodek z 15 miejscami kształcenia zawodowego i 2 miejscami doskonalenia zawodowego, kształcący pracowników dla własnych potrzeb firmy.
Od czasu powstania firmy od IWC wychodzą ciągle nowe, znaczące impulsy w dziedzinie zegarków mechanicznych. Produkując rocznie ok. 77.000 sztuk zegarków i zatrudniając 500 pracowników, manufaktura ciągle przywiązuje większą wagę do klasycznej i najwyższej jakości budowy zegarków niż do ilości produkcji.
Znane modele IWC to: Da Vinci, Portugieser, Grande Complication, Portugieser Perpetual Calendar, Große Fliegeruhr, Spifire Chronograph, Spitfire UTC, Spitfire Mark XV, GST Chrono-Rattrapante i Portofino.
|