Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KATALOG ZABYTKÓW BUD.PRZEM.POW.WIELUŃ,WIERUSZÓW

19-01-2012, 15:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 71 zł      Aktualna cena: 71 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 2030724475
Miejscowość Kraków
Licytowało: 2    Wyświetleń: 32   
Koniec: 14-01-2012 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1969
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

SPIS TREŚCI


Wstęp 7
Katalog zabytków pow. wieluńskiego ■ 13
Katalog zabytków pow. wieruszowsklego 34
Wykaz źródeł i literatury (z podaniem używanych skrótów) .... 45
Indeks 48
Ilustracje 51
Spis ilustracji 89



WSTĘP


Powiaty wieluński i wieruszowski przez dłużsizy czas stanowiły jedną zwartą całość administracyjną. W dawnej Polsce wchodziły w skład tzw. ziemi wieluńskiej. W średniowieczu stanowiła ona teren przejściowy pomiędzy Małopolską, Wielkopolską a Śląskiem. Od XIV w. ustaliła się jej łączność z Wielkopolską. W dość luźny sposób związana była ona z woj. sieradzkim. Ziemia wieluńska dzieliła się na dwa powiaty, a mia¬nowicie: wieluński i ostrzeszowski. Prawie cały obszar obecnego pow. wieluńskiego i wieruszowskiego ■wchodził w skład ówczesnego pow. wie¬luńskiego.
W okresie Księstwa Warszawskiego znaczna część obecnego pow. wieruszowskiego włączona została do pow. ostrzeszowskiego. Po kongre¬sie wiedeńskim linia graniczna między Królestwem Polskim a Poznań¬skiem poszła po Prośnie. Przez pewien czas utrzymywała się jeszcze w granicach Królestwa Polskiego jednostka administracyjna, zwana pow. ostrzeszowskim, z siedzibą władz w Wieruszowie. Następnie jednak teren ten został włączony do pow. wieluńskiego. Odtąd przez sto kilkadziesiąt lat teren ten, z małymi tylko zmianami terytorialnymi, stanowił jedną zwartą całość, czy to jako powiat, czy też jako okręg. Dopiero w ostat¬nich latach nastąpiły większe zmiany administracyjne. Z północno-za-chodniej części pow. wieluńskiego niewielki kawałeczek został oddzie¬lony do pow. ostrzeszowskiego w woj. 'poznańskim. Wschodnia część pow. wieluńskiego przyłączona została do nowo utworzonego pow. pa-jęczańskiego. Z całej 'zachodniej części pow. wieluńskiego izostał wydzie¬lony pow. wieruszowski, do którego znów zostały przyłączone drobne skrawki z terenu woj. poznańskiego.
Mimo podziału terenu Wieluńskiego na >dwa powiaty zachowały one silną łączność gospodarczą, a co ważniejsze również i kulturalną. Ludność wiejska z terenu obecnego pow. wieruszowskiego nadal uważa się za Wieluniaków.
Obecnie pow. wieluński obejmuje obszar równo 1200 km2 i liczy około 100 000 ludności, a więc gęstość zaludnienia wynosi 83 osoby na 1 km2. Pow. wieruszowski,. najmniejszy w woj. łódzkim, o powierzchni

zaledwie 477 km2, ludności iposiada około 35 itys., co wynosi 73 osoby na 1 km2. Na terenie pow. wieluńskiego znajdują się obecnie miasta Wie¬luń i Fraszka. Na terenie pow. wieruiszowskiego jedynym miastem jest tylko Wieruszów.
W XV i XVI w. na terenie Wieluńskiego bardzo poważnie było roz¬winięte hutnictwo żelazne. Surowiec dostarczały bogate miejscowe po¬kłady rudy żelaznej, a 'drzewa liczne lasy, które też -na skutek tego zostały zupełnie (zdewastowane. W XVII w. część istniejących poprzednio kuźnic została zlikwidowana. W. drugiej połowie XVIII w. istniały co prawda tendencje odbudowy hutnictwa na tym terenie. Efekty jednak tego nie były zbyt duże.
Do połowy XVII w. w Wieluńskiem rozwijało się rzemiosło, obliczone zarówno na zbyt na lokalnych rynkach, jak również d ma wywóz na pobliski Śląsk. Szczególnie Wieluń i Wieruszów były dość poważnymi ośrodkami sukienniczymi. Po wsiach tego regionu rozwinięte było płó-ciennictwo. Ze względu na potrzeby śląskiego rynku działały też na tym terenie, szczególnie we wsiach leżących blisko granicy, liczne młyny.
W drugiej połowie XVII i w początkach XVIII w. zniszczenia wojen¬ne w bardzo poważnym stopniu dotknęły Wieluńszczyznę. Teren ten odbudowywał się dość powoli. Jeszcze w końcu XVIII stulecia Wieluń liczył zaledwie około 900 mieszkańców. Ludność Prasizki nie dochodziła do 800, Wieruszowa do 600, Bolesławiec liczył niewiele więcej niż 400 mieszkańców. Założone na gruncie wsi Sokolniki miasto Frydrych-sztat lub Frydrychów nie rozwijało się prawie zupełnie i było mniejszym osiedlem niż okoliczne wsie. Były to więc przeważnie ośrodki rzemiosła zaspokajającego zapotrzebowanie okolicznych wsi.
We wsiach ziemi wieluńskiej bardzo poważnie natomiast rozwijało się wówczas płóciennictwo. Dla znacznej części ludności małorolnej, któ¬rej trudno było wyżyć ze słabych tamtejszych gruntów, tego rodzaju rzemieślnicza produkcja stanowiła bardzo poważne uzupełnienie zarob¬ków. Relacja z 1791 r. stwierdzała, że znaczna część ludności wiejskiej „zimą wyprzedzeniem lnu, z fabryk śląskich biorąc pieniądze, żywią się" (Akta Komisji Cywilno-Wojskowej, 16, 55—56). W pewnym stopniu roz¬wijało się tu również i sukiennictwo miejskie, ściśle powiązane z ryn¬kiem śląskim.
Jednocześnie na terenie Wieluńskiego, tak jak i w innych okolicach, istniał wiejski 'przemysł spożywczy, a więc liczne młyny, browary fol¬warczne. Ze względu na to, że w XVIII w. na sąsiedni Śląsk wywożono duże ilości Ikaszy, na terenie tym dość poważnie rozwinięte było 'wówczas kaszarstwo. Kaszę wyrabiano zarówno w poszczególnych młynach, które wówczas przeważnie miały dość rozbudowane urządzenia do jej pro¬dukcji, jak również i sposobami domowymi.

W itym czaisie również rozwijała się w Wdeluńskiem produkcja wapna. Wypalane ono było w prymitywnych piecach z surowca, którego na tym terenie nie brakowało.
Rozwój gospodarczy Wieluńskiego w XIX w. nie był intensywny. Pozostawało ono znacznie w tyle za sąsiadującymi powiatami, jak np. częstochowskim lub radomszczańskim. Nie można jednak uważać go, szczególnie w pierwszej połowie tego stulecia, za teren specjalnie za¬cofany.
W pierwszej połowie XIX w. w samym Wieluniu było sporo różnych drobnych zakładów przemysłowych. Czynne tu były 'liczne wiatraki, bro¬wary, garbarnie. Na przedmieściu istniały piece wypalające wapno. Po¬ważnym ośrodkiem przemysłowym była Praszka, gdzie czynna była cukrownia, rozwijało się garbarstwo. Na terenie powiatu czynnych było kilka niewielkich papierni (Miiirków pod Wieruszowem, Koehlew). W Czer¬nicach była czynna huta szkła. Jednocześnie w dobrach Praszka, w Stroj-cu, a 'także i w innych wsiach, wydobywano rudę żelazną, która wywo¬żona była na terytorium ówczesnego państwa pruskiego, na Śląsk.
Nastąpiły również w tym czasie pewne 'zmiany w przemyśle spo¬żywczym. Zwiększała się ilość wiatraków. Na miejsce starych niewiel¬kich młynów wodnych budowano nowe, znacznie 'większe. Likwidacji uległy €0 prawda liczne małe browary i gorzelnie, gdzie domowym niemal sposobem produkowano piwo i wódkę ze zboża, na ich jednak miejsce 'założono pewną ilość dużych gorzelni z ulepszoną aparaturą, w których podstawowym surowcem do produkcji spirytusu były ziem¬niaki.
W tym okresie nadal dość szeroko rozwinięte było jeszcze po wsiach płóciennictwo, nie odgrywało już ono takiej .roli, jak w okresie po¬przednim.
Po uwłaszczeniu rozwój gospodarczy Wieluńskiego posuwał się znacz¬nie wolniej niż w innych okolicznych powiatach. Można nawet mówić o pewnej stagnacji gospodarczej. Rozwój sieci kolejowej był dla Wie¬luńskiego bardzo niekorzystny. Teren ten leżał .na 'uboczu od linii kole¬jowych. Granica iz Prusami nie wpływała również na ożywienie gospo¬darcze tego terenu. Pozbawiony wielkiego przemysłu wegetował.
W pewnym okresie zdawało się, że na terenie Wieluńskiego powstaną wielkie zakłady przemysłowe. Oto w 1871 r. niewielką fabryczkę papieru w Mirfcowie pod Wieruszowem nabyła grupa rzutkich finansistów war¬szawskich z L. Kronenbergiem i S. Natainsonem na czele. Poczęto bardzo poważnie rozbudowywać ite zakłady, które zatrudniały już nawet prze¬szło 500 pracowników. Decyzja władz carskich, które nakazały likwidację leżącej tuż nad samą granicą fabryki, spowodowała przeniesienie jej do Jeziornej pod Warszawą.

W samym Wieluniu czynna była przez pewien czas niewielka fabrycz¬ka narzędzi rolniczych, garbarnie, browary, fabryczka mydła i świec, tartak, cegielnia, kaflarnia, fabryczka guzików, olejarnie, wiatraki, a póź¬niej młyny. Większym ośrodkiem przemysłowym była również Fraszka, ■gdzie przez pewien okres czynna była fabryczka kapeluszy filcowych, niewielka fabryka guzików, fabryczka ■wyrabiająca metalowe oczka i klamry do obuwia, duży młyn, tartak, cegielnia, kilka garbarni. Rów¬nież i w Wieruszowie czynna była fabryczka zapałek. Następnie na prze¬łomie XIX i XX w. egzystowała tam niewielka fabryka zegarków. Znaj¬dowały się tam również garbarnie itp. Wszystko to były jednak nie¬wielkie zakłady przemysłowe zatrudniające przeważnie po kilku, rza¬dziej po kilkunastu lub wyjątkowo tylko, kilkudziesięciu pracowników.
Przemysł wiejski tego terenu też ograniczał się -nadal do młynów, wiatraków, gorzelni. Inne drobne zakłady przemysłowe, jak np. papier¬nie, huty szkła, zostały przeważnie zlikwidowane. Pewne znaczenie miało nadal wydobycie rudy żelaznej w okolicach Fraszki i Sitrojca.
Przemysł ludowy w tym okresie nie odgrywał już dużej roli. Pro¬dukcja ipłóciennicza nie była opłacalna. Natomiast liczne rzesze bezrol¬nych i małorolnych chłopów ze wsi wieluńskich poczęły udawać się na roboty sezonowe do Niemiec. Dla wielu wsi itego rodzaju wędrówki „na saksy" stały się podstawowym źródłem dochodów.
W okresie między wojennym teren Wieluńskiego również przeżywał stagnację gospodarczą. Brak było tu większych zakładów pracy. Prze¬prowadzenie przez ten teren linii kolejowej nie poprawiło sytuacji. W samym Wieluniu czynne były tylko młyny i wiatraki, browar, ole¬jarnie, kaszarnie, cegielnia, tartak, wapienniki. Stosunkowo większe zna¬czenie miała leżąca pod samym 'miastem cukrownia, zbudowana jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Wieruszów i Praszika rów¬nież nie miały odpowiednich warunków do rozwoju. Przemysł wiejski nadal ograniczał się do młynów, wiatraków oraz nielicznych gorzelni, krochmalni, tartaków i pieców wapiennych.
Próby rozbudowy kopalni rudy żelaznej w dobrach Praszka—Strojec, prowadzone z pewnym rozmachem, nie przyniosły większych rezulta¬tów. Natomiast pewne ożywienie nastąpiło w 1. 1937—1939, kiedy to w wdelu wsiach tego terenu rozpoczęto eksploatację rudy darniowej metodą odkrywkową. Wywożona ona była do Częstochowy lub na Śląsk do przerobu w tamtejszych hutach.
W okresie 'międzywojennym nadal ówczesny pow. 'wieluński uchodził za najbardziej biedny i zacofany gospodarczo w całym woj. łódzkim. Nadal też był to rezerwuar taniej siły roboczej, która stąd wyjeżdżała na sezonowe roboty do Niemiec. Pewna liczba ludności przenosiła się do

Warszawy, Łodzi lub też na Śląsk, gdzie stosunkowo łatwiej było znaleźć pracę.
Dopiero w ostatnich latach, już w okresie Polski Ludowej, nastąpiła pewna aktywizacja tego terenu. Założono sporą ilość drobniejszych obiektów przemysłowych. Brak jednak dużego zakładu przemysłowego powoduje, że spora liczba chłopów—robotników dojeżdża stąd do pracy w. woj. katowickim. Pewne znaczenie ma również dla tego rejonu budo¬wa w Działoszynie (leżącym na terenie dawnego pow. wieluńskiego, a obecnie pow. pajęczańskiego) wielkiej cementowni „Warta".



INDEKS



Biała 13
Bieniądzice 13, ryc. 1, 2
Bobrowski M. 32
Bojarska B. 46
Bolesławiec 8, 34, 46, 47, ryc. 39-42
Borowiec 13
browar 8-10, 32, ryc. 35, 36, tabl. 4
Brzeziny 13, ryc. 3
cegielnia 10, 14, 16, 23, 25, 41, 42, ryc.
8, 18
Chotów 14 Chróścin 34 Cieklińskd Z. 46 Cieszęcin 35, ryc. 43, 44 cukrownia 32, 33 Czarnożyły 14, 15, 45, ryc. 4-7 Czastary 35, ryc. 45 Czernice 15, 17 Częstochowa 10, 13, 15-17, 21, 28, 31,
36, 37, 41, 44, 47
Drobnice 15 Działoszyn 11 Dzietrzkowice 15, 16
Fajans W. 32 Faustianka 16 folusz 16
Galewice 35, 40, ryc. 46 Gana 16
garbarnia 32, ryc. 38 Gaszyn 16, ryc. 8 Gąszcze 36, ryc. 47, 48 Gniezno 45 Goldman G. 44
gorzelnia 9, 10, 14, 28, 30, 39, ryc. 4, 50, tabl. 1, 2

Graeve S. 46 Gromadzice 16
Holsche A. C. von 45 Huta Czernicka 17
Ihnatowicz S. 46
Jackowskie 17, ryc. 9, 10
Jacąues L. V. 46
Jasień 17
Jeziorański L. 14, 28, 32, 45
Józefina 16
Kaczmarek R. 14, 46 Kafel A. J. 43 Kalisz 41 Kamion 16, 17 Kamionka 36, ryc. 49 kapeluszy fabryka 10 Kaski 45 Każmirów 36 Kępno 43 Kępowizna 18 Kochlew 9, 18 Kocilew 18, 19, ryc. 11 Koczy L. 46 Komorniki 37 Konaty 36 Konopnica 19 Kontkiewicz S. 46 Kraków 47
Kraszkowice 19, 20, ryc. 12 krochmalnia 19, ryc. 12 Kronenberg L. 9, 38 Kula W. 46, ryc. 13 Kurów 20, ryc. 13
kuźnica 8, 10, 16, 18-21, 24, 26, 27, 29, 33, 36, 37

Kuźnica Doruchowska 39
Olejnik T. 47
Kuźnica Ługowska 20 Oppman A. 46
Kuźnica Rudlicka 20, 21 Orda N. 47, ryc. 39
Kuźnica Rudnicka 21 Orłów P. A. 14, 19, 28, 32, 39, 43, 46
Kuźnica Skafcawsfca 36, 37 Orzechowiec 24
Kuźnica Strobińska 21, 22 Osiek 39
Osjaków 24
Landau J. 32 Ostrówek (pow. wieluński) 24, 25
Libiszowska Z. 46 Ostrówek (pow. wieruszowski) 39, 40
Lubczyna 37, ryc. 50 Ostrzeszowskie 7
Ludwinów 37, ryc. 51 Ożarów 25, ryc. 17, 18
Lututów 22, ryc. 14
Pabianice 19
Łabęcki H. 46 Pajęczańskae 7, 11
Łaski J. 2)1, 45 papiermia '9, 18, 38, 42
Łaszów 22 Parcice 40, ryc. 53
Łódź 10, 34, 45, 46 Patykiewicz W. 47
Łubnice 37 Pawiński A. 46
Łykowe 23 Pichlice 40, ryc. 54
Łyskornia 23, 24 piece wapienne 9, 10, 13, 32, iryc. 1, 2
Plęsy 40
Maluszyn 45 Podzamcze 37, 45
Małopolska 7 Poznań 45, 46
Marymont 46 Praszka 8-10, 25, 26, 29, 30, 45, ryc.
Masło wice 23 19-21
Mieleszyn 37, 38, ryc. 52 Prosna rz. 15, 26, 30, 34-38, 42, 43
Miklaszewski S. 47 Przednio ście 26, ryc. 22, 23
Milczarek J. 47 Przeworski M. 32
Mirków 9, 38, 39 . „ Przygodzki W. 47
młyn motorowy zbożowy 13, 15, 22, 23, Przyrembel A. 47
25-28, 30-32, 39, 40, ryc. 3, 6, 14, 17, Przywóz 27
19, 20, 28, 32-34, 45, tabl. 3 Psarski W. 32
młyn parowy zbożowy 20 Pstrokóński A. 19, 21, 47
młyn wodny zbożowy 8, 10, 15, 17-22, Pyszna rz. 17, 28
24, 26-31, 34-40, 42, 43, ryc. 9, 10,
22-25, 30, 31, 39-44, 49, 52, 57-64 Radostów 40, ryc. 55
Młyniska 40 Raduiczyce 26, 27, ryc. 24; 25
Mokrsko 23, ryc. 15, 16 Rokickd C. 32, 47
Mosz K. 32 Rosin R. 15, 16, 18, 19, 24, 26, 29, 35-38, 47
Rosochy 27, ryc. 26
Natanson S. 9, 38 Rososz 27, 28, ryc. 27
Nawrotów 39 Rudniki 28
Niedzieliska 32 rudy wydobywanie 15-17, 21, 24, 28, 30,
Niemcy 10 36-41, 44, ryc. 29
Niemierzyn 23 Ruszkowski J. 32
Nietuszyna 23 Rychłocice 28, tabl. 1
Nowakowski L. 32
Sieradz 14, 41, 45
olejarnia 10, 32, ryc. 37 Siniarska-Czaplicka J. 18, 38, 47
Okalew 23, 24 Skoralin 28, 41, ryc. 28

Skrzynno 28, 29
smolannia 41
Smolarnia 41
Sokolniki 8
Spole 41
Sroka A. R. 46
Strobin 29
Strojec 9, 10, 29, 30, ryc. 29, tabl. 2
Struga Węglewska rz. 39, 42
Szczerców 21
Szczygielski W. 47
szklana huta 9, 17
Szynkielów 29, tabl. 3
Śląsk 7, 8, 10, 13, 15-17, 28, 36, 37, 41,44 Śmiałki 30 Sinialowskii J. 47 Swierzyński K. 25, 29, 32, 46 Switalski W. 23
tartak 10, 15, 18-20, 24-27, 30, 41-43,
ryc. 7, 2,1, 45
Toplin 30, 31, ryc. 30, 31 Tyble 41
Walichnowy 40-42, ryc. 56

Warszawa 10, 39, 45-47
Warta 41
Warta TZ. 15, 17, 18, 20, 22, 24, 27, 31
Wąsicki J. 46
Węglewice 40, 42, ryc. 57, 58
Wężmica rz. 21, 22
wiatrak 17, 18, 20, 22-24, 27, 31, 35-37,
40, 41, ryc. 11, 13, 15, 16, 26, 27, 46-
48, '51, 53-56 Wielkopolska 7 Wieluń 8-10, 13-15, 17, 21, 27, 28, 31-35,
46, 47, ' ryc. 32-38, tabl. 4 Wieruszów 7-10, 41, 43, 44, 46, ryc. 60-65 Wilczyńskii W. 46 Wójcin 43, ryc. 59 Wrocław 8, 9
Załączę Wielkie 33
Załozie 44
zapałek fabryka 43, ryc, 65
Zduńska Wola 41
Zelny A. 42
Zientara B. 16, 21, 27, 29, 33, 47
2elazo 44 Żytniów 33



SPIS ILUSTRACJI

Ryciny
1. Bieniądzice. Czynny piec wapienny
2. Bieniądzice. Nieczynny piec wapienny
3. Brzeziny. Młyn motorowy zbożowy
4. Czarnożyły. Gorzelnia
5. Czarnożyły. Zabytkowy dworek administracji obiektów przemysłowych
6. Czarnożyły. Młyn motorowy zbożowy
7. Czarnożyły. Tartak
8. Gąszyn. Cegielnia *
9. Jackowi&kie. Młyn wodny zbożowy

10. Jackowiskie. Urządzenia wodne przy młynie
11. Kocilew. Wiatrak
12. Kraszkowice. Krochmalnia
13. Kurów. Wiatrak
14. Lututów. Młyn moitorowy zbożowy
15. Mokrsko. Wiatrak
16. Mokrsko. Wiatrak
17. Ożarów. Młyn motorowy zbożowy
18. Ożarów. Cegielnia
19. Fraszka. Młyn motorowy zbożowy, widok od frontu
20. Praszka. Młyn motorowy zbożowy, widok od tyłu
21. Praszka. Tartak
22. Przedmo&cie. Młyn wodny zbożowy, widok ogólny
23. Przedmoście. Młyn wodny zbożowy, widok od tyłu .
24. Raduczyce. Młyn wodny zbożowy „Kajdas"
25. Raduczyce. Młyn wodny zbożowy „Kajdas", tama faszynowa na Warcie
26. Rosochy. Dawny wiatrak przerobiony na młyn elektryczny
27. Rososz. Wiatrak
28. Skomlin. Młyn motorowy zbożowy „Zychla"
29. Strojec. Hałdy po kopalni rudy żelaznej
30. Toplin. Młyn wodny zbożowy, widok od strony [wody
31. Toplin. Młyn wodny zbożowy wraz z częścią mieszkalną
32. Wieluń. Młyn motorowy zbożowy „Szwajcarka"
33. Wieluń. Młyn motorowy zbożowy przy ul. Armii Czerwonej
34. Wieluń. Młyn motorowy zbożowy „Amerykanka"
35. Wieluń. Słodownia dawnego browaru
36. Wieluń. Słodownia dawnego browaru
37. Wieluń. Olejarnia

38. Wieluń. Garbarnia
39. Bolesławiec. Młyn wodny zbożowy, według ryciny Napoleona Ordy z połowy
XIX w.
40. Bolesławiec. Młyn wodny zbożowy, widok od frontu
41. Bolesławiec. Młyn wodny zbożowy, urządzenia wodne
42. Bolesławiec. Młyn wodny zbożowy, urządzenia wodne
43. Cieszęcin. Młyn wodny zbożowy, widok od frontu
44. Cieszęcim. Młyn wodny zbożowy, widok od strony wody
45. Czastary, Tartak i młyn motorowy zbożowy
46. Galewice. Wiatrak
47. Gąszcze. Wiatrak
48. Gąszcze. Wiatrak
49. Kamionka. Młyn wodny zbożowy
5(0. Lubczyna. Gorzelnia
51. Ludwinów. Wiatrak
52. Mieleszyn. Młyn wodny zbożowy „Chobot"
53. Paricice. Wiatrak
54. EPichlice. Wiatrak
55. Radostów. Wiatrak „Walocna"
56. Walichnowy. Wiatrak
57. Węglewice. Młyn wodny zbożowy „Zelnego", widok od frontu
58. Węglewice. Młyn twodny 'zbożowy „Zelnego", widok od strony wody
59. Wójcin. Młyn wodny zbożowy
60. Wieruiszów. Młyn wodny zbożowy „Mysznary", widok od strony wody
61. Wieruszów. Młyn wodny zbożowy „Myisznary", widok od strony tamy
62. Wieruszów. Młyn wodny zibożowy „Mysznary", widok od tyłu
63. Wieruiszów. Młyn wodny zbożowy „w mieście"
64. Wieruiszów. Młyn wodny zbożowy „w mieście"
65. Wieruszów. Budynek dawnej fabryki zapałek


Tablice


1. Rychłocice. Gorzelnia. Fronton z planu z okresu międzywojennego (Akta Sta-
> rostwa Wieluńskiego z 1. 1918—1939)
2. Strojee. Gorzelnia. Fronton z planu z okresu międzywojennego (Akta Sta¬
rostwa Wieluńskiego z 1. 1918^1939)
3. Szynkielów. Młyn motorowy zbożowy. Fronton z planu z okresu międzywo¬
jennego (własność prywatna)
4. Wieluń. Fronton słodowni z planu z 1909 r. (Kaliski Rzęd Gubernialny, nr 2501).
5. Mapka rozmieszczenia zabytków.



WYKAZ ŻRODEŁ I LITERATURY (z podaniem używanych skrótów)


ŹRÓDŁA PISANE
Akta Komisji Cywilno-Wojskowej Ziemi Wieluńskiej i Powiatu Ostrzeszowskiego, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warsza¬wie
Akta notarialne, Powiatowe Archiwum Państwowe w Sieradzu
Akta starostwa wieluńskiego z 1. 1918—1939, Powiatowe Archiwum
Państwowe w Sieradzu — ASW
Archiwum Ostrowskich i Potockich z Maluszyna (Akta dotyczące dóbr Fraszka), Archiwum Państwowe M. Łodzi i Województwa Łódzkiego
Archiwum Skarbu Koronnego, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
Historia gminy Podzamcze, Rękopis w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Podzamczu
Instruktarz dla dóbr Czamożyly z drugiej polowy XVIII w., Archi¬wum Państwowe M. Łodzi i Województwa Łódzkiego
Kaliski Rząd Gubernialny, Archiwum Państwowe M. Łodzi i Wo¬jewództwa Łódzkiego
Księgi Grodzkie Wieluńskie, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
Teki Smoniewskiego, Biblioteka PAN w Krakowie, Rękopis nr 473
2RÓDŁA DRUKOWANE
Holsche A. C. von, Geographie und Statistik, von West-Sud und Neuest Preussen, t. 2, Berlin 1804
Jeziorański L., Księga adresowa przemysłu fabrycznego w Króle¬stwie Polskim na rok 1905, Warszawa 1905
Kalendarz pamiątkowy przemysłu młynarskiego na rok 1920/1921, Warszawa 19^0
Księga adresowa Królestwa Polskiego, Warszawa 1910
Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1565, t. 1—2, — Lustracja Bydgoszcz 1961—1963
Łaski J., Liber beneficiorum archidiecezji gnieźnieńskiej, t. 1—-2, Poznań—Gniezno 1880—1881

Oppman A., Złota księga przemysłu fabrycznego, handlu, rolnictwa oraz rękodzieł w Królestwie Polskim, Warszawa 1898
Orłów P. A., Ukazatiel fabrik i zawodów, S. Pietierburg 1881,
II wyd. 1887, III wyd. 1895 — Orlow
Pawiński A., Źródła dziejowe (Wielkopolska), t. 12 i 13, Warszawa
1883 — ŹDZ
Rocznik adresowy Królestwa Polskiego na 1903 rok, Warszawa 1903
Rocznik, polskiego przemysłu i handlu, Warszawa 1932
Sroka A. R., Księga adresowa przemysłu, handlu i finansów 1922, Warszawa 1923
Świerzyński K., Opis podróży po kraju odbytej przez 12 uczniów Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, „Biblioteka Warszaw¬ska", t. 29: 1848
Wąsicki J., Opisy miast polskich z lat 1793—1794, cz. 2, Poznań 1962
Wilczyński W., Informator wieluński, Wieluń 1935
LITEHATUBA
Baranowski B., Kaczmarek R., Z dziejów postępu rolniczego w XVIII w. ■— Instruktarz Adama Brzostowskiego 'dla dóbr Czarnożyły, „Rocznik Łódzki", t. 5: 1962
Bojarska B., Zniszczenie miasta Wielunia w dniu 1 września 1939 roku, przegląd Zachodni", R. 18: 1962 nr 2
Cieklińiski Z., Zabytki ziemi wieluńskiej, Łódź 1961
Ein Jahr Aufbau des Kreises Welun, Łódź 1941
Gawarecki H., Wiadomości historyczne o mieście Bolesławcu w po¬wiecie wieluńskim guberni warszawskiej położonym, „Dzwon Li¬teracki", t. 2: 1.853
H. S., Pierwsza w kraju fabryka papieru, „Glos Robotniczy", 10 XI 1967
Ihnatowicz S., Rozmieszczenie tartaków, „Kwartalnik Statystyczny", t. 9: 1932 z. 2
Jacques L. V., Graeve S., Przewodnik po guberni kaliskiej, Warsza¬wa 1912
Katalog zabytków sztuki w Polsce, t .2, Warszawa 1954
Koczy L., Dzieje miasta Wieruszowa, Poznań 1930
Kontkiewicz S., Złoża rudy żelaznej w południowej części ziemi wieluńskiej, „Hutnik", R. 17: 1950 nr 7/8
Kula W., Szkice o manufakturach, cz. 3, Warszawa 1956
Libiszowska Z., Wiejski przemysł spożywczy w województwie łę¬czyckim, w XVI—XVIII wieku, [w:] Studia z dziejów gospodar¬stwa wiejskiego, t. 2, Wrocław 1959
Łabęcki H., Górnictwo w Polsce, t. .1, Warszawa 1840
Miasta polskie w Tysiącleciu, t. 2, Wrocław—Warszawa—Kraków 1967
Miklaszewski S., Gleby w okolicach Wielunia gub, kaliskiej, „Spra¬wozdania z posiedzeń Warszawskiego Towarzystwa Naukowe¬go", t. 6: 191:3 z. 7
Milczarek J., Stan administracyjny i gospodarczy powiatu wieluń¬skiego przed 1863 r., „Rocznik Wieluński", t. 1: 1963
Młyn w Bolesławcu, „Gazeta Wieluńska", 1958 nr 22

Olejnik T., Bolesławiec, „Biuletyn PTTK Okręgu Łódzkiego", 1964
Patykiewicz W., Archidiakonat Wieluński, „Częstochowskie Wiado¬mości Diecezjalne" 1957, nr 9—19
Przygodzki W., Z przeszłości Wielunia, Częstochowa 1928
Przyrembel A., Historia cukrownictwa w Polsce, t. 1, Warszawa 1922
PstrokoAski A., Kuźnice żelazne i rudy w byłem województwie sie¬radzkim i w jego okolicy z dawnych ksiąg grodzkich i ziem¬skich sieradzkich zebrane, „Tygodnik Rolniczo-Technologiczny", t. 2: 1836
Rokicki C, Wieluń, „Ziemia", 1920 nr 5—6
Rosin R., Słownik historyczno-geograficzny ziemi wieluńskiej w śred¬niowieczu, Warszawa 1963 — Ziemia wieluńska w XII—XVI w., Łódź 1961
S., Młyn Napoleona Ordy, „Ziemia", 1957 nr 10
Siniarska-Czaplicka J., Papiernictwo na ziemiach środkowej Polski w latach 1750—1850, [w:] Studia z dziejów rzemiosła i przemy¬słu, t. 6, Wrocław 1966
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiań¬skich, t. 1—15, Warszawa 1880—1900
Szczygielski W., Produkcja rolnicza gospodarstwa folwarcznego w Wieluńskiem od XVI do XVIII wieku, Łódź 1963
Śmiałowski J., Zajęcia dodatkowe ludności wiejskiej powiatu wie¬luńskiego w latach przeduwłaszczeniowych, „Łódzkie Studia Etnograficzne", t. 5: 1963
— Zajęcia pozarolnicze ludności wiejskiej w okresie kształtowania się stosunków kapitalistycznych, „Rocznik Łódzki", t. 11: 1966 Zientara B., Dzieje małopolskiego hutnictwa żelaznego, Warszawa 1954




WIELKOŚĆ 25X18 CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 92 STRONY,65 ILUSTRACJI,5 TABLIC.

STAN :OKŁADKA DB/DB+,NIEWAŻNE PIECZĄTKI,BLOK KSIĄŻKI NIE JEST PRZYCIĘTY DO RÓWNA,POZA TYM STAN W ŚRODKU BDB/BDB-.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / / W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO OSSOLINEUM 1969
NAKŁAD 600 EGZ.!!!.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE